Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Co zrobić, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu?

Śmierć kogoś bliskiego, a już zwłaszcza małżonka, rodzica czy dziecka, jest bardzo silnym przeżyciem. W tak dużym stresie łatwo można zapomnieć o podstawowych procedurach, jakich należy dopilnować w momencie stwierdzenia zgonu. Gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu, to konieczne będzie dopełnienie kilku ważnych formalności. Pozwoli to sprawnie zorganizować pogrzeb, bez narażania rodziny na dodatkowe, uciążliwe obowiązki. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Wszystko dokładnie wyjaśniamy w poradniku zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy.  

Krok 1: wezwanie lekarza

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w chwili stwierdzenia zgonu bliskiej osoby jest właśnie wezwanie lekarza, który to potwierdzi. Najłatwiej jest po prostu zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 112 – od razu należy poinformować, że bliska osoba nie żyje. W załodze karetki znajdzie się lekarz, który ma uprawienia do stwierdzania zgonu.

Rada

Mogą też Państwo wezwać lekarza rejonowego lub rodzinnego, jeśli dysponują Państwo bezpośrednim kontaktem.

Przybyły na miejsce lekarz zbada zmarłą osobę i oficjalnie stwierdzi zgon. Sprawdzi również, czy do śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie lub nie jest ona wynikiem samobójstwa – w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz ma prawo wezwać policję.

Krok 2: odebranie karty zgonu

Obowiązkiem lekarza stwierdzającego zgon w domu jest wydanie rodzinie karty zgonu. Wypełnia się ją na miejscu, ale medycy czasami zapominają przekazać kartę bliskim zmarłego – trzeba się więc o to upomnieć. Karta zgonu jest bardzo ważnym dokumentem, ponieważ tylko na jej podstawie można uzyskać odpis skrócony aktu zgonu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymają Państwo karty zgonu, to będzie można ją uzyskać w przychodni. Wystarczy tylko zgłosić się do niej w godzinach otwarcia.

Krok 3: poinformowanie zakładu pogrzebowego

Powinien to być zakład pogrzebowy, który cieszy się bardzo dobrą renomą, może się poszczycić wieloletnią działalnością na lokalnym rynku, a przy tym znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania klientów. Jeśli np. oczekują Państwo profesjonalnych usług pogrzebowych w Warszawie-Mokotów, to bardzo dobrym wyborem będzie firma Kalla, która zapewnia profesjonalną organizację pochówków już od ponad 30 lat.

Jest bardzo prawdopodobne, że po wykonaniu telefonu na pogotowie ratunkowe pod Państwa dom podjadą samochody różnych firm pogrzebowych. Nie muszą Państwo natomiast korzystać z ich usług – nie są Państwo do niczego zobligowani. To rodzina decyduje, który zakład pogrzebowy będzie odpowiedzialny za zabranie ciała do chłodni oraz późniejszą organizację pogrzebu.

Co ważne, każdy profesjonalny zakład pogrzebowy udostępnia swoim klientom całodobowy numer alarmowy, pod którym można zgłosić śmierć bliskiej osoby nawet w środku nocy czy nad ranem. W firmie Kalla oddajemy do Państwa dyspozycji dwa takie numery:

  1. +48 22 841 03 86.
  2. +48 501 077 077.

Mogą Państwo zadzwonić pod jeden z tych numerów o dowolnej porze i zawsze uzyskają natychmiastową pomoc dyżurującego pracownika. Podpowie on, o co powinni Państwo zadbać, a także poda przybliżony czas dojazdu firmowego samochodu na miejsce (jest uzależniony od natężenia ruchu oraz lokalizacji).

Krok 4: udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego

Mając kartę zgonu mogą Państwo wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce śmierci – czyli w tym przypadku miejscowego. Nie trzeba się umawiać, aby uzyskać odpis skrócony aktu zgonu. Dokument ten jest wydawany od ręki i bez dodatkowych opłat. Trzeba mieć tylko przy sobie dowód osobisty zmarłej osoby oraz wspomnianą już kartę zgonu wystawioną przez lekarza.

Krok 5: ustalenie szczegółów pogrzebu z pracownikiem zakładu pogrzebowego

Wybierając się do zakładu pogrzebowego należy zabrać ze sobą odpis skrócony aktu zgonu (to na jego podstawie firma może rozpocząć przygotowania do pochówku), dowód osobisty zmarłego oraz dowód osobisty osoby, która jest odpowiedzialna za kontaktowanie się z zakładem i dopełnienie formalności.

W rozmowie z pracownikiem zakładu bliscy wyrażają swoje oczekiwania w stosunku do pogrzebu, m.in. wybierają rodzaj pochówku (tradycyjny lub kremacyjny, świecki lub wyznaniowy), ustalają datę uroczystości, miejsce pochówku oraz wszelkie inne szczegóły, na które zwróci uwagę pracownik. Podpowie on klientom wybór najlepszych rozwiązań mieszczących się w dostępnym budżecie.

Jak widać śmierć bliskiej osoby w domu pociąga za sobą kilka obowiązków, jakie spoczywają na barkach jego rodziny. Na szczęście mogą tutaj Państwo liczyć na profesjonalne wsparcie pracowników Kalla – domu pogrzebowego w Warszawie – Wola i Warszawie – Mokotów.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami naszej firmy pogrzebowej w Warszawie, mieszczącymi się w:

  • Warszawa-Mokotów przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 i Gagarina 23
  • Warszawa-Wola przy ulicy Zegadłowicza 1

Z usług Kalla mogą skorzystać także klienci spoza Warszawy. Zachęcamy do kontaktu z filią naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.