Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Co zrobić, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w środku nocy?

Odejście kogoś bliskiego zawsze jest wielkim szokiem, nawet wtedy, gdy mogliśmy się tego spodziewać (długa choroba, brak reakcji organizmu na leczenie). Jeśli bliska osoba do ostatnich chwil życia przebywała w domu i odeszła w środku nocy, to w pierwszej kolejności należy zadbać o powiadomienie odpowiednich służb. Choć trudno jest opanować silne emocje, to warto zachować trzeźwość umysłu i zacząć działać w sposób metodyczny. W kolejnym poradniku naszej firmy pogrzebowej w Warszawie podpowiadamy, co zrobić, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w nocy.

Wezwanie karetki pogotowia

Od tego zawsze należy zacząć w sytuacji, gdy śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu – pora dnia czy nocy nie ma tutaj znaczenia. Wezwanie karetki pogotowia jest o tyle ważne, że zgon może stwierdzić jedynie lekarz. W środku nocy trudno byłoby sprowadzić na miejsce lekarza z przychodni – właśnie dlatego radzimy po prostu zadzwonić pod 112 i poczekać na przyjazd karetki.

Rada

Prosimy pamiętać o odebraniu od lekarza z obsady karetki karty zgonu – będzie niezbędna do uzyskania odpisu skróconego aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Poinformowanie zakładu pogrzebowego

Jeśli mieli już Państwo wybrany zakład pogrzebowy, to teraz należy się z nim skontaktować i zgłosić śmierć bliskiej osoby. Wiele osób w tak trudnej chwili zapomina, że profesjonalne firmy pogrzebowe pracują w trybie całodobowym, oddając do dyspozycji klientów alarmowe numery telefonów, czynne 24 godziny na dobę.

Nie inaczej jest w przypadku zakładu pogrzebowego Kalla. O śmierci bliskiej osoby mogą nas Państwo powiadomić o dowolnej porze dnia i nocy. Zachęcamy do skorzystania z jednego z dwóch całodobowych numerów alarmowych:

  • +48 22 841 03 86
  • +48 501 077 077

Pod każdym z tych numerów zawsze dyżuruje pracownik, który nie tylko przyjmie zgłoszenie, ale też udzieli Państwu niezbędnego wsparcia psychicznego, odpowie na wszelkie pytania oraz poinstruuje, co powinni Państwo zrobić w tym trudnym momencie.

Następnie na miejsce śmierci zostanie wysłany samochód zakładu pogrzebowego. Pracownicy profesjonalnie zajmą się ciałem, oczywiście dopiero po zakończeniu wszystkich procedur medycznych. Upewnią się również, że otrzymali Państwo kartę zgonu.

Ciało zmarłej osoby zostanie przetransportowane do zakładowej chłodni, w której będzie oczekiwać na dalsze przygotowania do pogrzebu.

Nie przenosimy ciała

To bardzo ważna zasada, do której warto się stosować. Jeśli śmierć bliskiej osoby nastąpiła w domu, również w środku nocy, to rodzina nie powinna przenosić ciała. Mogłoby to np. utrudnić czynności wykonywane przez lekarza pogotowia ratunkowego. Nie wspominając już o tym, że bardzo bliski kontakt z ciałem zmarłego jest niewskazany z czysto psychologicznego punktu widzenia.

Najlepiej przykryć ciało prześcieradłem/kołdrą i czuwać przy nim, odmawiając modlitwę czy po prostu pocieszając się nawzajem po stracie.

Zdanie się na profesjonalizm pracowników firmy pogrzebowej

Pracownicy firmy pogrzebowej doskonale wiedzą, co mają robić – na miejsce śmierci wysyłane są wyłącznie osoby mające niezbędne doświadczenie. Prosimy pozwolić im pracować. Jeśli pracownicy zakładu będą czegoś potrzebować od klientów, to na pewno o to poproszą.

Jednocześnie mogą Państwo zapytać pracowników o ważne dla Państwa kwestie, na przykład to, dokąd zabierają ciało, czy trzeba przekazać jakieś dokumenty, o której godzinie można podejść do zakładu pogrzebowego w celu ustalenia szczegółów pochówku etc.

Pracownicy zakładu pogrzebowego Kalla są osobami kompetentnymi, przeszkolonymi, empatycznymi oraz profesjonalnie podchodzącymi do swoich obowiązków, dlatego mogą Państwo liczyć na ich wsparcie w tym bardzo trudnym momencie.

Możliwie jak najszybsze zajęcie się przygotowaniami do pogrzebu

Jeśli czują się Państwo na siłach, to sugerujemy umówić spotkanie z pracownikiem zakładu pogrzebowego jak najwcześniej. Im więcej obowiązków uda się Państwu dopełnić na tym etapie, tym szybciej będą się mogli skupić na przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby. Oczywiście wszystkie kwestie związane z organizacją pochówku mogą Państwo scedować na wynajętą firmę pogrzebową.

Podsumowanie

Jak widać śmierć bliskiej osoby w środku nocy wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku przykrych obowiązków. Radzimy nie zwlekać z tym do rana – przebywanie w jednym domu ze zmarłym nie pomoże Państwu w godzeniu się ze stratą, a może jedynie potęgować ból.

Jeśli spodziewają się Państwo śmierci kogoś bliskiego, to już teraz warto podjąć decyzję odnośnie do wyboru zakładu pogrzebowego. Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Kalla – jednego z najbardziej doświadczonych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, działającym na stołecznym rynku od 1990 roku.

Gwarantujemy Państwu najwyższą jakość obsługi, empatyczne i profesjonalne podejście pracowników oraz fachowe doradztwo na etapie wyboru poszczególnych usług pogrzebowych czy funeraliów.

Przypominamy, że nasza firma świadczy usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów, Warszawie Wola, ale też poza stolicą – zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.