Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Czym jest pogrzeb tradycyjny?

Pogrzeb to jedna z najważniejszych uroczystości rodzinnych. Zawsze wywołuje silne emocje u zgromadzonych, zwłaszcza będących blisko związanych ze zmarłą osobą. Planując organizację pogrzebu należy podjąć decyzję odnośnie do jego charakteru i rodzaju. W dzisiejszych czasach na popularności zyskują pogrzeby kremacyjne i świeckie, natomiast wciąż najczęściej wybieraną formą pochówku jest pogrzeb tradycyjny.

Kalla, renomowana firma pogrzebowa w Warszawie, zaprasza do lektury poradnika, w którym wyjaśniamy, czym właściwie jest pogrzeb tradycyjny, jakie są jego najważniejsze cechy i kto powinien zdecydować się właśnie na ten rodzaj uroczystości pogrzebowej.

Co należy rozumieć przez pogrzeb tradycyjny?

Wielu z nas choć raz brało udział w tradycyjnym pogrzebie. W Polsce nadal jest to dominująca forma pochówku, pomimo zauważalnego wzrostu zainteresowania wspomnianymi pogrzebami świeckimi oraz pochówkami poprzedzonymi spopieleniem ciała.

Najprostsza definicja pogrzebu tradycyjnego brzmi: jest to pogrzeb odbywający się w obrządku katolickim, zwieńczony złożeniem ciała w trumnie do grobu ziemnego lub grobowca.

Takie pogrzeby są organizowane w Polsce od wieków. Wciąż wiele osób nie wyobraża sobie innej formy pochówku, podkreślając to np. w rozmowach z rodziną czy wspominając o tym w swojej ostatniej woli. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które zostały wychowane w wierze katolickiej i są mocno przywiązane do tradycyjnych wartości.

Warto przy tym podkreślić, że tradycyjne pogrzeby są elementarną częścią polskiej kultury. Należymy do narodów szczególnie celebrujących ostatnie pożegnanie, przykładających ogromną wagę do perfekcyjnej organizacji pochówku, jego symboliki i przebiegu zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami.

Pogrzeb tradycyjny a kwestia wiary

Nie jest żadną tajemnicą, że na organizację tradycyjnego pogrzebu zdecydowanie najczęściej decydują się osoby deklarujące wiarę katolicką czy szerzej – przynależność do Kościoła katolickiego. Trzeba natomiast przypomnieć, że Kościół już od wielu lat nie ma nic przeciwko pochówkom kremacyjnym.

Obecna doktryna Kościoła dopuszcza możliwość spopielenia ciała i pochowania prochów w ramach pogrzebu w obrządku katolickim. Ta zmiana ma coraz większy wpływ na decyzje wiernych, co zauważamy również w zakładzie pogrzebowym Kalla – z roku na rok przybywa pogrzebów kremacyjnych, w tym poprzedzonych spopieleniem osób starszych, głęboko wierzących.

Kiedy warto zdecydować się na pogrzeb tradycyjny?

Pogrzeb tradycyjny jest naturalnym wyborem w przypadku organizacji pochówku osoby starszej, będącej członkiem Kościoła katolickiego oraz każdej innej, która wyraziła taką wolę przed śmiercią. Nawet jeśli sami nie są Państwo wierzący lub nie praktykują, to wiedząc, że bliska osoba chciała być pochowana w obrządku katolickim i w trumnie, powinni Państwo to uszanować.

Co ciekawe na organizację pogrzebu tradycyjnego często decydują się również osoby będące daleko od Kościoła, natomiast mocno przywiązane do polskich tradycji funeralnych oraz te, które uznają taki pogrzeb za jedyną godną formę pożegnania ukochanej osoby.

Najważniejsze zalety tradycyjnego pogrzebu

  • Pogrzeb tradycyjny ma piękną, podniosłą oprawę;
  • Dla osób wierzących często jest to jedyna dopuszczalna forma pogrzebu (pamiętajmy o akceptowanym przez Kościół spopieleniu ciała);
  • Forma pogrzebu jest ściśle osadzona w polskiej kulturze;
  • Sam pogrzeb, nawet jeśli jest skromny, daje poczucie godnego pożegnania bliskiej osoby;
  • Możliwość wystawienia ciała na widok publiczny, co wciąż bywa praktykowane i jest elementem polskiej tradycji pogrzebowej;
  • Organizując taki pogrzeb nie ryzykujemy urażenia czyichś uczuć, zwłaszcza osób starszych, które są na tym tle bardzo wrażliwe;

Czy pogrzeb tradycyjny ma jakieś wady?

  • Nie każdemu spodoba się religijna oprawa uroczystości, zwłaszcza osobom, które są poza Kościołem lub chowają do niego jakąś urazę;
  • Pogrzeb tradycyjny może trwać nawet kilka godzin, co bywa kłopotliwe w upale, mrozie czy w czasie deszczowej pogody;
  • Dodatkowe koszty związane z zakupem trumny oraz opłatą na rzecz Kościoła (parafii);

Komu zlecić organizację tradycyjnego pogrzebu?

Kalla to renomowany zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola, któremu mogą Państwo z pełnym przekonaniem zlecić organizację pogrzebu o tradycyjnym charakterze. Jesteśmy jedną z najdłużej działających firm na warszawskim rynku (od 1990 roku), cieszącą się doskonałą opinią klientów.

Organizujemy nie tylko pogrzeby tradycyjne, ale też kremacyjne czy świeckie. Zapewniamy kompleksową obsługę, świadcząc wszelkie usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów – również transport zwłok, transport gości, usługi tanatologiczne, obsługę filmową i fotograficzną, oprawę muzyczną, pomoc w załatwieniu formalności pogrzebowych i wiele innych.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą, którą dokładnie opisujemy na stronie internetowej.

Z kolei klientów spoza Warszawy zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.