Śmierć kogoś bliskiego to silne przeżycie emocjonalne, które może wywołać ogromny szok. Każdy, kto stracił np. rodzica, współmałżonka, rodzeństwo, nie wspominając już o dziecku, doskonale wie, jaki towarzyszy temu ból i jak trudno jest skupić myśli na czymkolwiek innym. Na szczęście przewidział to także ustawodawca, dzięki czemu w polskim prawie funkcjonuje coś takiego jak urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią bliskiej osoby.
Jakie są zasady udzielania takiego urlopu? Kto może o niego wnioskować? Ile dni urlopu okolicznościowego przysługuje osobom zatrudnionym? Na te pytania odpowiadamy w kolejnym poradniku opracowanym przez ekspertów Kalla, firmy pogrzebowej w Warszawie działającej na stołecznym rynku od 1990 roku.
Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy?
Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi, w którego życiu nastąpiło jakieś bardzo ważne wydarzenie (czyli okoliczność, stąd też nazwa tego świadczenia). Te okoliczności to:
- Śmierć bliskiej osoby – pracownik może otrzymać dwa dni wolne w przypadku śmierci małżonka, dziecka, rodziców, ojczyma lub macochy. Z kolei jeden dzień wolny przysługuje w przypadku śmierci teściów, dziadków czy rodzeństwa.
- Ślub – pracownik ma prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego z okazji własnego ślubu.
- Narodziny dziecka – ojciec dziecka może skorzystać z dwóch dni wolnych z okazji przyjścia na świat jego potomka (nie mylmy tego z urlopem rodzicielskim i ojcowskim).
Jak ubiegać się o urlop okolicznościowy?
Nie jest to szczególnie skomplikowane – pracownik musi po prostu złożyć odpowiedni wniosek u pracodawcy. Wniosek ten powinien zawierać konkretną datę i powód nieobecności. Wymagane może być także złożenie dokumentów potwierdzających zaistnienie okoliczności uprawniającej do odebrania urlopu (np. akt zgonu, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka).
To jest ważne:
Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, jeśli pracownik dopełnił wszystkich formalności.
Dokumenty potrzebne do uzyskania urlopu okolicznościowego w związku ze śmiercią bliskiej osoby
W przypadku śmierci członka rodziny, najczęściej wymaganym dokumentem jest akt zgonu. Pracownik powinien przedstawić pracodawcy oryginał lub kopię tego dokumentu, choć w praktyce wystarczająca może być zwykła deklaracja, o ile pracodawca nie ma podstaw, aby nie wierzyć swojemu pracownikowi.
W skrajnych przypadkach pracodawca może również zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających pokrewieństwo lub związek ze zmarłym.
Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy?
Chociaż przepisy nie określają konkretnego terminu na wykorzystanie urlopu okolicznościowego, to zaleca się, aby zrobić to jak najszybciej. W przypadku urlopu związanego ze śmiercią bliskiej osoby, zwykle dwa dodatkowe dni wykorzystuje się w dniu, w którym nastąpił zgon oraz w dniu pogrzebu.
Czy urlop okolicznościowy jest płatny?
Tak, urlop okolicznościowy jest zawsze płatny i pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie za te dni, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku urlopu wypoczynkowego.
Podsumowanie
Urlop okolicznościowy to duże wsparcie dla osób, które przeżywają żałobę po stracie kogoś bliskiego, a przy tym muszą się zaangażować w sprawy związane z organizacją uroczystości pogrzebowej, w tym załatwić szereg formalności.
W tym zakresie mogą Państwo liczyć na fachową pomoc ekspertów firmy Kalla, jednego z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola, Warszawie Mokotów oraz w Piasecznie.
Nasza oferta obejmuje kompleksową organizację pogrzebów wyznaniowych i świeckich, zarówno tradycyjnych, ze złożeniem ciała w trumnie do grobu ziemnego, jak i kremacyjnych. Oferujemy szeroki wybór funeraliów, usługi transportowe, zapewniamy kwiaty, odzież dla zmarłych oraz szereg innych rozwiązań, dzięki którym pogrzeb bliskiej Państwu osoby zostanie zorganizowany dokładnie tak, jak tego Państwo oczekują.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wszelkich niezbędnych informacji na temat świadczonych usług pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów oraz w Piasecznie.