Formalności przy organizacji pogrzebu w Warszawie

Organizacja pogrzebu jest jednym z najtrudniejszych zadań, z jakimi można się zmierzyć w swoim życiu. Na szczęście dziś mamy do dyspozycji profesjonalne usługi pogrzebowe świadczone przez prywatne firmy, które stanowią ogromne wsparcie dla pogrążonej w żałobie rodziny. Nadal jednak to bliscy muszą zadbać o załatwienie kilku formalności związanych z pochówkiem. Nie ma ich zbyt wiele, natomiast koniecznie trzeba o nich pamiętać, aby przygotowania do uroczystości nie zostały zakłócone. Jakich formalności należy dopilnować w ramach organizacji pogrzebu w Warszawie? Zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego przez firmę pogrzebową Kalla.  

Uzyskanie karty zgonu

Jest to pierwszy i w praktyce najważniejszy obowiązek do spełnienia. Kartę zgonu przekazuje lekarz, który stwierdził śmierć bliskiej osoby – o ile nastąpiła ona w domu i na miejsce została wezwana karetka pogotowia. W przypadku śmierci w szpitalnym łóżku kartę zgonu można uzyskać następnego dnia w sekretariacie. Jeśli natomiast śmierć była wynikiem wypadku czy czynu zabronionego, to kartę wyda lekarz zakładu medycyny sądowej po zakończeniu czynności zleconych przez prokuraturę.

Karta zgonu jest o tyle ważnym dokumentem, że to na jej podstawie można uzyskać kolejny „papierek” niezbędny do zorganizowania uroczystości pogrzebowej, który opisujemy w dalszej części poradnika.

Uzyskanie odpisu skróconego aktu zgonu

Mając kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce śmierci (najczęściej jest to ten sam urząd, który obejmuje swoim działaniem miejsce zamieszkania zmarłego). Odpis skrócony aktu zgonu daje podstawę do rozpoczęcia przygotowań do pogrzebu.

Warto pamiętać, że rzeczony odpis jest wydawany od ręki i całkowicie bezpłatnie. Całą sprawę można więc załatwić w kilkanaście minut.

Wybór firmy pogrzebowej w Warszawie

O ile nie zrobili tego Państwo wcześniej, to bezpośrednio po śmierci bliskiej osoby należy już rozpocząć intensywne poszukiwania firmy pogrzebowej, która będzie odpowiedzialna za zorganizowanie uroczystości pożegnalnej. Na warszawskim rynku działa wiele zakładów pogrzebowych, w tym takich z długą tradycją i cieszących się bardzo dużym zaufaniem klientów. Należy do nich firma pogrzebowa Kalla, założona w 1990 roku.

Wybór zakładu pogrzebowego jest bardzo ważnym etapem, ponieważ od profesjonalizmu firmy w głównej mierze zależy to, czy będą Państwo zadowoleni z przebiegu uroczystości oraz jakości świadczonych usług. Dlatego warto się tutaj kierować rekomendacjami poprzednich klientów, a te jasno wskazują, że firmą szczególnie godną polecenia jest właśnie Kalla.

Przypominamy, że mogą Państwo powiadomić nas o śmierci bliskiej osoby o dowolnej porze, również w środku nocy (udostępniliśmy całodobowe numery alarmowe). Na miejsce w możliwie najkrótszym czasie przyjadą nasi pracownicy, którzy profesjonalnie, godnie zajmą się ciałem zmarłego i przewiozą je do zakładowej chłodni.

Ustalenie szczegółów pogrzebu z zarządcą cmentarza

W zależności od tego, gdzie planują Państwo pochować bliską osobę, zarządcą będzie albo proboszcz parafii, albo firma komunalna. To drugie rozwiązanie najczęściej dotyczy pogrzebów świeckich, choć warto podkreślić, że na cmentarzach komunalnych organizuje się również pogrzeby wyznaniowe.

Z zarządcą cmentarza należy ustalić przede wszystkim datę i godzinę pochówku, jak również załatwić wszelkie sprawy związane z opłatami za miejsce oraz – w przypadku pogrzebu wyznaniowego – szczegóły uroczystości żałobnej w kościele.

Jeśli natomiast zdecydują się Państwo na pogrzeb świecki, wówczas wszystkie kwestie związane z przebiegiem uroczystości mogą Państwo omówić z pracownikiem zakładu pogrzebowego Kalla.

Uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS

To ostatnia spośród najważniejszych spraw formalnych do załatwienia. Zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynosi 4000 złotych. Prawo do niego ma każdy, kto udokumentuje poniesienie wydatków na organizację pogrzebu – najczęściej jest to rodzina. Oczywiście otrzymają Państwo od nas wszelkie niezbędne dokumenty. Pomożemy również w wypełnieniu wniosku do ZUS/KRUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego.

Widać zatem, że zanim dojdzie do pochówku rodzina będzie mieć do załatwienia kilka spraw formalnych. Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby zadbać o to samodzielnie, to zawsze mogą Państwo liczyć na pełne, profesjonalne wsparcie ze strony pracowników zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy.

Kalla to jeden z najbardziej renomowanych domów pogrzebowych w Warszawie – Wola, który świadczy swoje usługi także w dzielnicy Warszawa– Mokotów. Biura naszej firmy pogrzebowej w Warszawie mieszczą się w:

Jeśli są Państwo spoza Warszawy, to także zapraszamy do skorzystania z naszych usług świadczonych przez filię zakładu pogrzebowego Kalla w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner