Jak przygotować się do pogrzebu bliskiej osoby? Praktyczne wskazówki

Pogrzeb to bardzo ważna uroczystość rodzinna. Choć odbywa się w tragicznych okolicznościach, to jednak większości z nas zależy, aby przeżyć ten dzień godnie, podniośle, adekwatnie do sytuacji. Ostatnie pożegnanie bliskiej osoby powinno mieć wyjątkowy charakter, o co zadba wynajęta firma pogrzebowa w Warszawie czy w dowolnym innym mieście. Pytanie tylko, jak samemu przygotować się do uroczystości? O czym trzeba pamiętać? Jak pomóc sobie w tej niezwykle trudnej sytuacji? Zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego przez ekspertów Kalla – cenionego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Ustalenie wszystkich szczegółów pogrzebu z wynajętą firmą

Jeśli znaleźli już Państwo zakład pogrzebowy odpowiedzialny za kompleksowe zorganizowanie uroczystości pożegnalnej, to są Państwo w relatywnie komfortowej sytuacji. Firma pogrzebowa zadba o wszystko, co ma związek z przygotowaniami do pochówku. Dostarczy niezbędne funeralia, zapewni transport ciała, zajmie się również większością spraw formalnych.

Prosimy natomiast pamiętać, że firma pogrzebowa nie działa po omacku i potrzebuje precyzyjnych wytycznych od swoich klientów. Dlatego pierwszym etapem przygotowań do pogrzebu jest udanie się na spotkanie z doradcą zakładu pogrzebowego i omówienie z nim wszystkich szczegółów uroczystości.

Mogą Państwo przekazać doradcy swoje oczekiwania odnośnie do przebiegu pogrzebu, jego estetyki i oprawy. Dzięki temu zyskają Państwo pewność, że uroczystość będzie mieć godny charakter – taki, jakiego Państwo oczekują.

Skompletowanie garderoby dla zmarłej osoby

To jeden z tych etapów przygotowań do pogrzebu, które z reguły biorą na siebie najbliżsi. W końcu skompletowanie garderoby jest bardzo intymnym, emocjonalnym momentem. Radzimy tutaj wybrać ubrania adekwatne do charakteru uroczystości pogrzebowej – dla pani może to być schludna garsonka, dla pana garnitur.

Jeśli nie dysponują Państwo odpowiednią garderobą, to pomocą służy profesjonalny zakład pogrzebowy, który powinien mieć w swojej ofercie odzież dla zmarłych. Warto z tego skorzystać, ponieważ w ten sposób zaoszczędzą Państwo dużo czasu oraz pieniędzy (w porównaniu z zakupem nowych ubrań w sklepie).

Powiadomienie rodziny i przyjaciół

W ramach przygotowań do uroczystości pogrzebowej należy oczywiście powiadomić osoby, które mogą być zainteresowane wzięciem w niej udziału. W przypadku bliskiej rodziny wskazany jest kontakt osobisty lub telefoniczny – przekazujemy wówczas informację o miejscu, dacie i godzinie pogrzebu oraz ewentualnego czuwania modlitewnego.

Osoby znajome, kolegów z pracy itd. można powiadomić w tradycyjny sposób, czyli poprzez nekrologi. Zwyczajowo publikuje się je w prasie drukowanej, natomiast coraz popularniejsze jest umieszczenie nekrologu w Internecie, na przykład na portalu społecznościowym, co gwarantuje duży zasięg informacji o miejscu i dacie pogrzebu.

Rada

Jeśli nie mają Państwo sił, aby osobiście zająć się publikacją nekrologów, to prosimy zdać się na pomoc pracowników naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola.

Zadbanie o siebie

To często pomijana, a niezwykle ważna kwestia. Przygotowania do pogrzebu mogą być na tyle angażujące, że zabraknie już czasu na to, co kluczowe: własny dobrostan. Oczywiście w tym trudnym okresie nie należy oczekiwać pełnego spokoju ducha czy tym bardziej dobrego nastroju. Warto natomiast zawalczyć o własną stabilność emocjonalną, w czym pomagają na przykład spotkania z bliskimi i przyjaciółmi.

Jeśli powierzą Państwo zasadniczą część przygotowań do uroczystości wynajętej firmie pogrzebowej, to zyskają Państwo przestrzeń do przeżywania żałoby i skupienia się na sobie. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ umożliwia wczesne rozpoczęcie procesu godzenia się ze stratą.

Dobrym pomysłem może być sięgnięcie po stare fotografie i filmy z udziałem zmarłej osoby. Takie wspominki bywają bolesne, natomiast w wielu przypadkach pozwalają oswoić się z utratą kogoś ukochanego.

Przygotowania do pogrzebu zwykle zajmują kilka dni, stąd jest sporo czasu na to, aby np. spotkać się z bliskimi, wypić kawę czy herbatę i wzajemnie się pocieszać po stracie. Nie ma takiego przymusu, natomiast warto rozważyć taki scenariusz, aby ułatwić sobie ten najtrudniejszy czas poprzedzający uroczystość pogrzebową.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla

Firma pogrzebowa Kalla świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Jesteśmy obecni na warszawskim rynku od 1990 roku, będąc jednym z najdłużej działających zakładów w stolicy. Cieszymy się doskonałą opinią wśród klientów, na co zapracowaliśmy rzetelnością, profesjonalizmem oraz najwyższą jakością realizowanych usług.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami. Jeśli natomiast planują Państwo organizację pogrzebu poza Warszawą, to kompleksową obsługę w tym zakresie zapewni Państwu nasz zakład pogrzebowy w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner