Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Jak wybrać dom pogrzebowy? Najważniejsze kryteria

Wybór zakładu pogrzebowego jest jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką można podjąć w swoim życiu. W obliczu śmierci bliskiej osoby ktoś niestety musi wziąć na swoje barki część obowiązków związanych z organizacją pochówku i konsolacji. Rolą domu pogrzebowego jest odciążanie klientów w tym bardzo trudnym czasie i kompleksowe zajęcie się wszystkimi etapami przygotowań do uroczystości żałobnych. Stąd tak ważne jest, aby zaufać prawdziwym profesjonalistom z dużym doświadczeniem. W naszym poradniku krok po kroku podpowiadamy, jak wybrać dom pogrzebowy, aby zagwarantować sobie i swoim bliskim możliwie najbardziej komfortowe warunki do przeżywania straty.

Dostępność

Mamy na myśli to, że profesjonalny dom pogrzebowy musi być przygotowany do udzielenia pomocy swoim klientom o dowolnej porze, bez względu na dzień tygodnia, również w środku nocy. Jest to szalenie ważne szczególnie w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła w domu. Bliscy zmarłego potrzebują w tej tragicznej chwili pilnego wsparcia, również psychicznego. Stąd wybierając dom pogrzebowy warto sprawdzić, czy przyjmuje on zgłoszenia w systemie 24/7 oraz czy gwarantuje szybki dojazd na miejsce.

Wizerunek i opinie

Przed zawarciem umowy z jakimkolwiek domem pogrzebowym warto zajrzeć na jego stronę internetową – obecnie posiadanie własnej witryny jest standardem w branży funeralnej. Strona powinna być przejrzysta i zawierać możliwie jak najszersze opisy poszczególnych usług i specjalizacji zakładu pogrzebowego. Jeśli witryna robi dobre wrażenie, to znaczy, że dana firma poważnie traktuje swoich klientów i zależy jej na zdobyciu ich zaufania.

Skoro już jesteśmy w Internecie, to na pewno dobrym pomysłem będzie poszukanie opinii na temat wybranego domu pogrzebowego. Jeśli przeważają te pozytywne i – co najważniejsze – wiarygodne, można już założyć, że mamy do czynienia z profesjonalistami.

Lokalizacja

Kolejną ważną kwestią jest upewnienie się, że wstępnie wybrana firma pogrzebowa obejmuje swoim działaniem naszą lokalizację. Jest to o tyle istotne, że gwarantuje bardzo szybki dojazd na miejsce śmierci, a ponadto usprawnia i obniża koszty organizacji uroczystości pogrzebowej. Sugerujemy więc, aby skupić się wyłącznie na zakładach pogrzebowych działających w okolicy lub deklarujących, że świadczą usługi pogrzebowe w naszej miejscowości czy dzielnicy.

Doświadczenie

W branży funeralnej doświadczenie ma ogromne znaczenie, ponieważ bezpośrednio przekłada się na jakość świadczonych usług. Warto pamiętać, że nawet luksusowe samochody pogrzebowe i piękna otoczka uroczystości pochówku nie zastąpią empatii, znajomości procedur oraz wiedzy, która pozwala załatwić większość przykrych formalności w imieniu cierpiących klientów.

Doświadczeni pracownicy domu pogrzebowego nie tylko sprawnie wykonują swoje obowiązki, ale także potrafią udzielić pogrążonej w żałobie rodzinie niezbędnego wsparcia psychicznego oraz rzeczowo odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości, których w chwili śmierci pojawia się całe mnóstwo.  

Zakres świadczonych usług

Przed zawarciem umowy z zakładem pogrzebowym dobrze będzie upewnić się, że dana firma rzeczywiście zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę i w praktyce organizuje niemal wszystkie sprawy bezpośrednio lub pośrednio związane z pochówkiem – co wcale nie jest takie oczywiste. Radzimy sprawdzić, czy wstępnie wybrany dom pogrzebowy oferuje:

  • Transport zwłok na terenie całego kraju;
  • Organizację pogrzebu w różnych obrządkach religijnych;
  • Organizację pogrzebów świeckich (pod przewodnictwem Mistrza Ceremonii);
  • Dostęp do kaplicy przedpogrzebowej, w której można symbolicznie pożegnać się ze zmarłą osobą;
  • Organizację pogrzebów w formule tradycyjnej (złożenie ciała w trumnie) oraz urnowej (kremacja);
  • Załatwienie wszelkich formalności urzędowych i szpitalnych w imieniu klientów, w tym ubieganie się o zasiłek pogrzebowy z ZUS;
  • Pełną oprawę pogrzebu, w tym muzyczną (zatrudnienie muzyków zgodnie z preferencjami rodziny, zapewnienie nagłośnienia);
  • Kompleksowe przygotowanie ciała do pochówku;

Dodatkowo trzeba się zapoznać z całą ofertą funeraliów, czyli wszelkich akcesoriów pogrzebowych, jakie swoim klientom proponuje konkretny zakład. Są to przede wszystkim trumny i urny, ale też dewocjonalia czy przygotowywane na indywidualne zamówienie wieńce i wiązanki, klepsydry, szarfy, odzież dla zmarłych etc.

Warto sprawdzić, czy oferta funeraliów jest dostatecznie szeroka, a także upewnić się, że pracownicy zakładu są w stanie w życzliwy i profesjonalny sposób doradzić swoim klientom najlepsze rozwiązania w relacji ceny do jakości, nie namawiając usilnie na wybór najdroższych funeraliów, skoro rodziny zmarłego ewidentnie na to nie stać.

Wszystkie kryteria, które opisaliśmy w tym poradniku, spełnia Zakład Pogrzebowy Kalla z Warszawy. Profesjonalne usługi pogrzebowe świadczymy na terenie dzielnic Warszawa Mokotów, Warszawa Wola oraz w Piasecznie i w miejscowości Antoninów w powiecie piaseczyńskim.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Państwa zgłoszenia przyjmujemy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.