Jak zorganizować pochówek w Warszawie?

Organizacja pochówku jest bardzo przykrym obowiązkiem. Zwykle spada to na barki rodziny, która musi godzić przeżywanie żałoby z przygotowaniami do uroczystości pogrzebowej. Nie jest to wcale łatwe, głównie z przyczyn emocjonalnych, dlatego większość osób całkowicie zdaje się tutaj na wsparcie ze strony profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Jest to rekomendowane rozwiązanie, które daje pewność, że pogrzeb będzie mieć godną oprawę. Pozwala to również zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu, który można poświęcić na przeżywanie osobistej tragedii i szukanie pocieszenia. W naszym poradniku wyjaśniamy, jak zorganizować pochówek w Warszawie z pomocą profesjonalnej firmy pogrzebowej. Wszystkie wskazówki można oczywiście zastosować w przypadku organizacji pogrzebu w dowolnej innej miejscowości.  

Wybór zakładu pogrzebowego

Organizacja pochówku – nie tylko w Warszawie – całkowicie na własną rękę jest zadaniem bardzo trudnym, czasochłonnym, obciążającym psychicznie i skrajnie nieprzyjemnym. Właściwie nikt już się na to nie decyduje. Znacznie lepszym wyborem będzie zaufanie profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu, który wyręczy swoich klientów we wszystkich obowiązkach związanych z przygotowaniem uroczystości.

Skorzystanie z pomocy zakładu pogrzebowego niesie ze sobą wiele korzyści, które doceni się zarówno na etapie organizacji pochówku, jak też zaraz po zakończeniu się uroczystości żałobnej. Te najważniejsze, to:

Pochówek tradycyjny czy urnowy?

Bardzo ważnym etapem przygotowań do pochówku w Warszawie i dowolnym innym mieście jest podjęcie decyzji odnośnie do rodzaju pogrzebu. Coraz więcej rodzin decyduje się na pochówek urnowy, który – o czym warto pamiętać – wiąże się z zupełnie inną procedurą. Najpierw musi nastąpić kremacja, a następnie umieszczenie prochów w urnie, która ostatecznie zostanie złożona w grobie lub kolumbarium.

Jeśli nie wiedzą Państwo jeszcze, na jaki rodzaj pochówku się zdecydować, warto porozmawiać o tym z resztą rodziny oraz poprosić zakład pogrzebowy o rzeczowe przedstawienie argumentów przemawiających za obiema opcjami.

Wyrażenie swoich oczekiwań

Rolą zakładu pogrzebowego jest zorganizowanie pochówki w 100% zgodnie z życzeniami klientów. Nie trzeba się więc krygować przed określaniem swoich oczekiwań – nawet jeśli wydają się być przesadzone czy zbyt oryginalne. Profesjonalna firma pogrzebowa jest w stanie spełnić większość życzeń, niezależnie od tego, czy planowany jest pogrzeb wyznaniowy czy może świecki.

Z pomocą pracowników firmy pogrzebowej należy więc m.in. wybrać trumnę/urnę, ubranie dla zmarłej osoby, kwiaty, dewocjonalia oraz różnego rodzaju funeralia. Dodatkowo warto uzgodnić przebieg samej uroczystości i np. zdecydować o oprawie muzycznej.

Powiadomienie rodziny i znajomych

Organizacja pochówku jest nieodłącznie związana z koniecznością powiadomienia osób, które były bliskie zmarłemu lub mogą czuć potrzebę pojawienia się na pogrzebie. Zwykle jest tak, że najbliższą rodzinę powiadamia się osobiście. Z kolei znajomych, sąsiadów, współpracowników czy dalszych krewnych można poinformować o pogrzebie przy pomocy nekrologu i/lub klepsydr (nadal żywy zwyczaj, szczególnie w mniejszych miejscowościach – w Warszawie raczej już niepraktykowany).

Przygotowaniem oraz zleceniem publikacji nekrologów może się oczywiście zająć zakład pogrzebowy, który będzie potrzebować tylko konsultacji przy opracowaniu treści zawiadomienia.

Konsolacja

W polskiej tradycji konsolacja, potocznie nazywana stypą, jest nieodłącznym elementem pochówku. Zaprasza się na nią wyłącznie bliską rodzinę i ewentualnie przyjaciół. Organizacją konsolacji również może się zająć zakład pogrzebowy, na co warto się zdecydować z kilku powodów.

Po pierwsze: to duża oszczędność czasu. Po drugie: doświadczone zakłady pogrzebowe wiedzą, w których lokalach najlepiej jest zorganizować stypę. Wreszcie po trzecie: można tutaj skorzystać z kompleksowej usługi, włącznie z transportem gości z cmentarza na miejsce konsolacji, co bez wątpienia jest bardzo wygodne.

To oczywiście mocno skrótowy opis organizacji pochówku w Warszawie. Najważniejsze, o czym warto pamiętać, to zaufanie doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu. W tym trudnym czasie wsparcie profesjonalistów okazuje się być bezcenne.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner