Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Jak zorganizować pogrzeb rodzica?

Śmierć bliskiej osoby, zwłaszcza jednego z rodziców, może wywrócić dotychczasowe życie do góry nogami. Ciężko jest pogodzić się z taką stratą, niezależnie od tego, ile mamy lat i jakie były nasze relacje z mamą lub tatą. W momencie śmierci rodzica zwykle to na dziecko lub dzieci spada obowiązek zorganizowania pochówku. Obecnie, dzięki wsparciu profesjonalnych firm pogrzebowych, nie jest to szczególnie uciążliwe, choć wymaga znajomości pewnych podstawowych procedur.

W kolejnym artykule poradnikowym przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadamy, jak zorganizować pogrzeb rodzica, zwracając uwagę na tylko te najważniejsze kwestie.

Uzyskanie karty zgonu

Jeśli śmierć rodzica nastąpiła w domu, to w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza z przychodni, do której należał rodzic, który stwierdzi zgon – jeśli doszło do tego w środku nocy, to sugerujemy zadzwonić pod numer alarmowy i wezwać na miejsce karetkę z lekarzem w obsadzie.

Lekarz wystawi kartę zgonu, która jest bardzo ważnym dokumentem – bez niego nie można rozpocząć przygotowań do pochówku. Kartę okazuje się pracownikowi zakładu pogrzebowego, któremu rodzina zleca organizację pogrzebu.

Jeśli natomiast rodzic zmarł w szpitalu czy w domu opieki, wówczas kartę zgonu wystawi lekarz dyżurny i będzie można ją odebrać w sekretariacie placówki.

Powiadomienie zakładu pogrzebowego

Prosimy pamiętać, że to Państwo decydują o wyborze zakładu pogrzebowego – nie szpital, nie dom opieki itd. Spodziewając się śmierci rodzica (np. będącego w stanie terminalnym), warto wcześniej zapoznać się z ofertą lokalnych zakładów i wybrać ten, który budzi największe zaufanie.

Jednym z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów jest Kalla. Profesjonalne usługi pogrzebowe świadczymy od 1990 roku, ciesząc się doskonałą opinią klientów. Gwarantujemy najwyższy profesjonalizm i kompleksową organizację uroczystości pogrzebowej.

Po wybraniu zakładu pogrzebowego należy się z nim skontaktować i powiadomić o śmierci rodzica. Na miejsce zostanie skierowany samochód z wykwalifikowanymi pracownikami, którzy godnie zajmą się ciałem i przetransportują je do zakładowej chłodni.

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań

Przed spotkaniem z pracownikiem zakładu pogrzebowego, który będzie Państwa indywidualnym doradcą, radzimy zastanowić się nad kilkoma ważnymi sprawami. Chodzi tutaj przede wszystkim o:

  • Preferowany rodzaj pogrzebu – czy ma to być pogrzeb świecki czy wyznaniowy, kremacyjny czy może tradycyjny?
  • Oprawę pogrzebu – czy oczekują Państwo skromnej, godnej uroczystości, czy może pogrzebu z elementami wystawności?
  • Miejsce spoczynku – czy mają Państwo miejsce, w którym spocznie rodzic? Jeśli nie, to trzeba będzie je zarezerwować na wybranym cmentarzu.
  • Preferowana data pogrzebu – przy czym prosimy tutaj pamiętać, że sam zakład pogrzebowy nie zawsze ma wpływ na termin pochówku, ponieważ wiele zależy tutaj od liczby już zaplanowanych uroczystości, jak również od sprawnego załatwienia spraw formalnych (m.in. odebranie odpisu skróconego aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego);

Jeśli ustalą Państwo te szczegóły we własnym gronie, to współpraca z doradcą z zakładu pogrzebowego będzie przebiegać znacznie sprawniej, co z kolei pozwoli jak najszybciej rozpocząć przygotowania do uroczystości pogrzebowej.

Oczywiście w rozmowie z doradcą trzeba będzie uściślić wiele pomniejszych kwestii rzutujących na organizację pogrzebu, jego charakter i odbiór przez zgromadzone na uroczystości osoby. Doradca z pewnością dopyta m.in. o preferowane funeralia, proponując konkretne modele trumien czy urn, zaproponuje przeprowadzenie zabiegów kosmetycznych przy ciele, dostarczenie ubrania dla zmarłej osoby, zorganizowanie kwiatów na pogrzeb itd.

Stąd prosimy zarezerwować sobie czas na pierwsze spotkanie z doradcą, podczas którego omówią Państwo wszystkie szczegóły uroczystości. Dzięki temu będą Państwo mogli scedować kluczowe obowiązki związane z organizacją pogrzebu na wynajęty zakład, oszczędzając mnóstwo czasu, nerwów i zostawiając sobie tak bezcenną przestrzeń do przeżywania żałoby po stracie rodzica.

Zasiłek pogrzebowy

Jeśli zmarła osoba była ubezpieczona, to osobom finansującym pogrzeb należy się wypłata zasiłku pogrzebowego (najczęściej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), który wynosi 4000 zł. Niektóre zakłady pogrzebowe proponują swoim klientom obniżenie kwoty za usługę o wartość zasiłku – wówczas to zakład sam występuje do ubezpieczyciela o wypłatę tego świadczenia. O szczegóły warto zapytać doradcę zakładu pogrzebowego.

Kompleksową organizację pogrzebu rodzica mogą Państwo powierzyć firmie Kalla, zyskując przy tym pewność, że uroczystość przebiegnie zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Kalla świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Klientów spoza Warszawy zachęcamy natomiast do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.