Są w Polsce regiony, w których na kremację zwłok decyduje się zdecydowana większość rodzin organizujących pogrzeb bliskiej osoby. Przeciętnie w całym kraju już co piąty pochówek odbywa się w tej właśnie formie. Rosnąca popularność kremacji – o ile można tak napisać – wynika z przyczyn głównie praktycznych (urna zajmuje mniej miejsca, można ją umieścić w kolumbarium, co też wiąże się z niższymi kosztami w dłuższym okresie), ale też emocjonalnych czy życzeniowych (ostatnią wolą wielu osób jest spopielenie ich ciała). Jednym z miast, w których przeprowadza się najwięcej kremacji zwłok, jest Warszawa. W Zakładzie Pogrzebowym Kalla obserwujemy sukcesywny i bardzo wyraźny wzrost liczby pochówków urnowych, jednocześnie zwracając uwagę na to, że nie wszyscy nasi klienci dokładnie wiedzą, na czym to właściwie polega. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak przebiega kremacja zwłok.
Kremacja, czyli właściwie co?
W branży funeralnej słowo „kremacja” z reguły jest zastępowane bardziej eleganckim i empatycznym wyrażeniem „spopielenie zwłok”. Kremacja, szczególnie w naszym kraju, nadal może się kojarzyć pejoratywnie, dlatego osoby rozważające tę formę pochówku nie powinny być zdziwione używaniem zamiennego nazewnictwa. Chodzi jednak zawsze o to samo: o skremowanie zwłok zmarłego przed właściwym pochówkiem.
Kremacja jest jednym z etapów pochówku, o czym warto pamiętać. Popioły zostają umieszczone w urnie, a następnie przetransportowane przez firmę pogrzebową na miejsce uroczystości pożegnalnej – niezależnie od tego, czy jest to kościół czy dom pogrzebowy (w przypadku pogrzebów świeckich).
Spopielenie zwłok dziś już nikogo nie szokuje, a już na pewno nie tak, jak jeszcze 20-30 lat temu, kiedy to na taką formę pochówku decydowało się bardzo mało osób. Obecnie jest to już właściwie standard i można bez wielkiego ryzyka założyć, że w przeciągu kilkunastu, może kilkudziesięciu najbliższych lat, pochówki w formie kremacji będą zdecydowanie częstsze niż te tradycyjne.
Przygotowanie ciała do kremacji
Sama kremacja odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonym krematorium. W Polsce działa kilkadziesiąt tego typu miejsc. Oczywiście nie ma żadnego problemu z przeprowadzeniem kremacji zwłok w Warszawie i okolicach – podobnie jest w większości aglomeracji i dużych miejscowości. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie pochówkami urnowymi, można założyć, że w następnych latach w naszym kraju będzie regularnie przybywać kolejnych krematoriów.
Procedurę spopielenia zwłok zmarłego najlepiej jest powierzyć bezpośrednio zakładowi pogrzebowemu, który dobrze wie, gdzie należy zawieść ciało i załatwi wszystkie formalności w imieniu rodziny. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza i najmniej obciążająca psychicznie opcja.
Najważniejszą kwestią związaną z kremacją zwłok, niezależnie od tego, czy ma się ona odbyć w Warszawie czy w jakimkolwiek innym mieście, jest dopełnienie niezbędnych formalności. Należy przekazać zakładowi pogrzebowemu akt zgonu, jak również podpisać zgodę na spopielenie ciała bliskiej osoby.
Następnym etapem jest przetransportowanie zwłok do krematorium, z którym współpracuje firma pogrzebowa. Ciało zostaje ubrane zgodnie z procedurą, czyli trzeba zrezygnować z różnego rodzaju elementów niewrażliwych na wysoką temperaturę, na przykład biżuterii. Ciało zostaje ułożone w ekologicznej trumnie kremacyjnej – to specjalny rodzaj trumny, najczęściej wykonanej z drewna lub wikliny, rzadziej z prasowanej tektury.
Na tym etapie rodzina może się jeszcze ostatni raz pożegnać z ciałem bliskiego. W akcie spopielenia może również wziąć udział osoba duchowna, jeśli rodzina jest wierząca i życzy sobie pochówku wyznaniowego. Ostatecznie trumna z ciałem jest umieszczana w specjalnym piecu krematoryjnym.
Warto wiedzieć
Wbrew różnym domysłom spopielenie zwłok zajmuje sporo czasu, ponieważ z reguły trwa to około godzinę. Ciało jest poddawane działaniu temperatury w wysokości 800 stopni Celsjusza.
Po zakończeniu kremacji szczątki zmarłego są umieszczane w specjalnej komorze, aby się wystudziły do temperatury pokojowej. Następnie specjalne urządzenie rozdrabnia szczątki na popioły, które docelowo umieszcza się w urnie i przekazuje rodzinie lub pracownikowi zakładu pogrzebowego wraz ze świadectwem kremacji.
Pochówek
W Polsce prawo zakazuje zabierania spopielonych zwłok ze sobą do domu. Nie można ich przechowywać na kominku czy zakopać urny w ogrodzie, a nawet rozsypać np. w morzu, co dla wielu osób może być niemiłym zaskoczeniem. Urna zgodnie z obowiązującymi przepisami musi zostać złożona w kolumbarium lub grobie na cmentarzu, co wymaga zorganizowania docelowej uroczystości pogrzebowej.
Cały proces związany z kremacją zwłok warto powierzyć doświadczonej firmie pogrzebowej, która zajmie się wszystkimi formalnościami, zapewni transport ciała do krematorium, następnie dostarczy popioły w urnie na miejsce pochówku oraz oczywiście zorganizuje całą uroczystość pogrzebową wraz z konsolacją (stypą).
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.