Kremacja zwłok w Warszawie – najważniejsze wskazówki dla rodziny zmarłego

Szacuje się, że już co drugi pogrzeb w Polsce jest poprzedzony spopieleniem ciała. Coś, co jeszcze do niedawna nie mieściło się w przyjętym w naszym kraju kanonie, dziś jest już standardem. Rosnąca popularność pogrzebów kremacyjnych z pewnością ma związek z tym, że władze kościelne jednoznacznie potwierdziły zgodę na taką formę pochówków. W grę wchodzą również kwestie praktyczne: nieco niższy koszt pogrzebu oraz oszczędność miejsca na coraz mocniej zatłoczonych nekropoliach.

Jeśli i Państwo planują kremację zwłok w Warszawie, to zachęcamy do lektury naszego poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy Kalla. Wymieniamy w nim najważniejsze wskazówki dla rodzin zmarłych, które są zdecydowane na pochówek poprzedzony spopieleniem ciała.

Pierwszym krokiem zawsze jest kontakt z doświadczoną firmą pogrzebową

Na dobry początek warto zdecydować, która firma pogrzebowa w Warszawie będzie odpowiedzialna za kompleksową organizację pochówku poprzedzonego kremacją. Ten wybór nie może być dziełem przypadku. Radzimy skupić się na tych zakładach, które mają wieloletnie doświadczenie, cieszą się dobrą opinią wśród klientów, a także oferują szeroki zakres profesjonalnych usług.

Oczywiście zachęcamy do skorzystania z pomocy firmy Kalla – zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola, który od ponad 30 lat zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę, przejmując na siebie wszystkie obowiązki związane z organizacją pochówku. Organizujemy zarówno pogrzeby tradycyjne, jak i kremacyjne, załatwiając za naszych klientów wszelkie formalności. To ogromne wsparcie w tym trudnym czasie, umożliwiające Państwu skupienie się na przeżywaniu żałoby i godzenie ze stratą bliskiej osoby.

Po skontaktowaniu się z naszym zakładem pogrzebowym i wyrażeniu chęci zlecenia całościowej organizacji pogrzebu kremacyjnego, nasz wykwalifikowany pracownik zaproponuje Państwu najbliższy możliwy termin kremacji. Na co dzień współpracujemy z różnymi krematoriami, dlatego nie muszą się Państwo obawiać długiego oczekiwania – procedura spopielenia ciała zostanie przeprowadzona bez zbędnej zwłoki.

To warto wiedzieć

Kalla – profesjonalny zakład pogrzebowy w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów – współpracuje m.in. z krematorium komunalnym w Warszawie, Antoninowie oraz w Wyszkowie. Możemy jednak zająć się organizacją kremacji w dowolnym zakładzie na terenie Polski.

Przygotowanie ciała do kremacji

Ważną informacją dla osób planujących zlecenie kremacji ciała kogoś bliskiego jest to, że rodzina (lub osoby najbliższe) musi zidentyfikować ciało przed spopieleniem. Dlatego czeka Państwa wizyta w krematorium, nawet jeśli jej Państwo nie planowali. To przykry, ale niestety konieczny obowiązek.

Większość rodzin i tak chce być przy spopieleniu ciała ukochanej osoby. W tym celu w krematoriach wydziela się specjalne sale, w których bliscy mogą w komfortowych warunkach pożegnać się ze zmarłym, a następnie obserwować początkowy proces spopielania (całość trwa około trzech godzin, dlatego rodziny nie zostają do samego końca).

Przed umieszczeniem ciała w piecu pracownicy zakładu pogrzebowego pieczołowicie je przygotowują. Procedura jest dokładnie taka sama jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Nierzadko ciało jest również przykrywane całunem. Następnie układa się je w specjalnej trumnie kremacyjnej – może to być trumna z drewna (bez elementów ozdobnych niewrażliwych na działanie wysokiej temperatury) lub coraz popularniejsza trumna ekologiczna, wykonana z kartonu.

Przebieg kremacji

Wyraźnie podkreślamy, że każda kremacja odbywa się indywidualnie. Prosimy nie wierzyć w mit, że krematoria spopielają ciała „hurtowo”, co jest całkowitą nieprawdą. Po pożegnaniu się z ciałem zmarłej osoby przez rodzinę, pracownicy zakładu pogrzebowego umieszczają trumnę w piecu krematoryjnym. Wówczas rozpoczyna się właściwy proces spopielenia zwłok – warto podkreślić, że jest on przyjazny środowisku, ponieważ nowoczesne krematoria korzystają z zaawansowanych systemów filtrowania spalin.

Jak już wspomnieliśmy spopielenie ciała zajmuje około trzech godzin. Po zakończeniu pracy pieca kremacyjnego i wystudzeniu popiołu pracownicy zakładu pogrzebowego dokładnie zbierają szczątki i umieszczają je w wybranej przez klientów urnie. Ta zostanie przetransportowana do kościoła lub domu pogrzebowego, a następnie na miejsce spoczynku.

Przypominamy, że w ofercie naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów znajdą Państwo bardzo szeroki wybór urn pogrzebowych. W wyborze odpowiedniego modelu pomogą Państwu nasi doświadczeni pracownicy.

Wiedzą już Państwo, na czym dokładnie polega kremacja zwłok w Warszawie i każdym innym mieście. Zapraszamy więc do skorzystania z naszych profesjonalnych usług pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, w tym do powierzenia nam kompleksowej organizacji pochówku poprzedzonego kremacją. Klientów spoza Warszawy zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner