Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Krótka uroczystość pogrzebowa: kiedy ma to sens i jakie są zalety krótkich pogrzebów?

Tradycyjny pogrzeb, zwłaszcza w obrządku katolickim, z reguły trwa nawet kilka godzin. Gdy dodamy do tego opcjonalną konsolację, to nagle okazuje się, że na uczestnictwo w pogrzebie trzeba przeznaczyć praktycznie cały dzień. Bywa to dość kłopotliwe, dlatego zauważamy, że coraz więcej klientów dopytuje nas o możliwość zorganizowania krótkiej uroczystości pogrzebowej, trwającej nawet zaledwie kilkadziesiąt minut.

W kolejnym artykule poradnikowym przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, wyjaśniamy, jakie są zalety krótkich pogrzebów i w jakich sytuacjach z pewnością warto się zdecydować właśnie na taką „ekspresową” uroczystość pożegnalną.

Kto najczęściej decyduje się na organizację krótkiego pogrzebu?

Przodują w tym klienci, którzy preferują skromne uroczystości pogrzebowe. Jeśli klienci z góry zakładają, że nie chcą inwestować w pompatyczną oprawę, a sam akt pogrzebu traktują wyłącznie jako przykry obowiązek formalny, to naturalne jest, że naciskają na szybki przebieg uroczystości.

Powody takiego podejścia mogą być różne. Zdarza się, że rodziny są tak bardzo skłócone, że niesnasek nie zażegna nawet tragedia i śmierć kogoś bliskiego, a pogrzeb wcale nie będzie okazją do pogodzenia się. Skonfliktowane rodziny z reguły chcą – pisząc kolokwialnie – „zaliczyć” uroczystość pogrzebową i rozejść się w swoje strony, bez nadmiernego epatowania żałobą i spędzania czasu w swoim towarzystwie dłużej, niż jest to konieczne.

Problemy finansowe

Bardzo częstą przyczyną, dla której nasi klienci naciskają na maksymalne skrócenie pogrzebu, jest fakt, iż nie dysponują wystarczającymi środkami na zorganizowanie pełnoprawnej uroczystości, z bogatą oprawą i konsolacją dla rodziny.

Wiele osób niestety wstydzi się swojej trudnej sytuacji finansowej i woli skrócić pogrzeb tylko do niezbędnych czynności, dzięki czemu uczestnicy szybko rozejdą się do domów i np. nie będą dopytywać o popularną stypę.

Niektóre osoby z tego samego powodu rezygnują z mszy żałobnej (wstydzą się, że nie mogą za nią zapłacić „co łaska”) i proszą księdza jedynie o posługę na cmentarzu. Wówczas, siłą rzeczy, pogrzeb będzie bardzo krótki i zakończy się w czasie maksymalnie 20-30 minut.

Swoje może zrobić pogoda

Czasami decyzja o skróceniu pogrzebu zapada spontanicznie i ma związek z niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Najczęściej dochodzi do tego w okresie zimowym. Jeśli wiadomo, że w dniu pogrzebu ma ścisnąć mróz czy spodziewane są obfite opady śniegu, to sama uroczystość na cmentarzu musi zostać maksymalnie skrócona, aby nie narażać uczestników pogrzebu na duży dyskomfort, ryzyko przeziębienia etc.

Niesprzyjający termin

Zdarza się, że klienci proszą nas o maksymalne skrócenie wszystkich czynności pogrzebowych, ponieważ uroczystość przypada w niesprzyjającym terminie – na przykład w południe w środku tygodnia.

Jeśli w pogrzebie mają wziąć udział przede wszystkim osoby młode i w średnim wieku, które są aktywne zawodowo i nie mogą sobie pozwolić na wzięcie urlopu, to skrócenie pogrzebu będzie dobrą decyzją, umożliwiającą tym osobom pożegnanie zmarłego i powrót do pracy jeszcze tego samego dnia.

Krótki pogrzeb? To może być dobry wybór

Krótkie pogrzeby, niezależnie od ostatecznej motywacji osób decydujących się na skrócenie uroczystości, mają kilka istotnych zalet. Najważniejsze z nich to:

  • Sprawny przebieg uroczystości, co na pewno docenią osoby ciężko przeżywające stratę i chcące mieć pogrzeb jak najszybciej za sobą;
  • Ukłon w stronę zaproszonych gości, którzy nie mogą wziąć urlopu w dniu pogrzebu;
  • Skrócenie czasu przebywania w towarzystwie osób, z którymi organizatorzy pogrzebu są skłóceni;

Krótkie pogrzeby są domeną uroczystości świeckich

Warto zauważyć, że na krótkie pogrzeby najczęściej decydują się osoby, które zlecają kompleksową organizację uroczystości świeckiej (inaczej bezwyznaniowej lub humanistycznej). W tym przypadku nie ma ani mszy żałobnej, ani posługi księdza na cmentarzu, co w naturalny sposób pozwala skrócić czas trwania pogrzebu.

Zdarza się, że krótka uroczystość na cmentarzu ma charakter wyłącznie formalny, natomiast właściwe pożegnanie, ze wspominaniem zmarłego, organizuje się tylko dla najbliższych w prywatnym domu czy restauracji.

Kalla – zapewniamy profesjonalne usługi pogrzebowe na najwyższym poziomie

Kalla to jeden z najbardziej doświadczonych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Kompleksową organizacją pogrzebów zajmujemy się od 1990 roku, ciesząc się doskonałą opinią wśród klientów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, która obejmuje wszelkie typowe, ale też niestandardowe usługi pogrzebowe świadczone w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Szczegółowych, wyczerpujących informacji udzielą Państwu pracownicy naszych biur.

Jeśli natomiast są Państwo zainteresowani organizacją uroczystości pożegnalnej w okolicach Warszawy, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.