Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami śmierć każdej osoby zamieszkującej na terytorium RP należy zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego, co jest równoznaczne z uzyskaniem odpisu aktu zgonu (skróconego lub zupełnego). Jest to jeden z najważniejszych etapów na drodze do zorganizowania pochówku bliskiej osoby.
W tym poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, wyjaśniamy, kto może uzyskać akt zgonu, ponieważ wokół tego tematu wciąż jest wiele niedomówień, domysłów i półprawd.
Gdzie należy się zgłosić?
Zgony, podobnie jak urodzenia czy śluby, rejestruje Urząd Stanu Cywilnego. Zgłaszamy się do urzędu, który obejmuje swoją administracją miejsce zamieszkania zmarłej osoby. Uzyskanie odpisu skróconego aktu zgonu zajmuje do 30 minut, a dokument jest wystawiany od ręki – oczywiście tylko uprawnionej do tego osobie.
Po wystawieniu aktu zgonu USC automatycznie wyrejestrowuje zmarłą osobę z miejsca stałego lub tymczasowego pobytu. Sam odpis skrócony jest potrzebny nie tylko do zorganizowania pogrzebu, ale także do załatwienia wielu spraw formalnych – m.in. do zamknięcia konta bankowego, wypowiedzenia umów świadczenia różnego rodzaju usług czy otwarcia ewentualnego postępowania spadkowego.
Ważne!
Do USC należy przyjść z kartą zgonu wystawioną przez lekarza. Bez tego dokumentu nie ma możliwości otrzymania odpisu aktu zgonu. Potrzebny będzie też dowód osobisty zmarłej osoby lub inny dokument potwierdzający jej tożsamość. Z kolei w przypadku śmierci mężczyzny przed ukończeniem 50 lat, należy przestawić jego książeczkę wojskową.
Kto dostanie odpis aktu zgonu?
Lista osób, które mogą otrzymać odpis skrócony lub zupełny aktu zgonu, jest stosunkowo długa i wcale nie obejmuje tylko najbliższej rodziny.
Pracownik Urzędu Stanu Cywilnego wystawi akt zgonu każdej osobie, której akt dotyczy – czyli np. będącej członkiem rodziny zmarłego czy mającej udokumentowany interes w otrzymaniu tego papieru.
Osobami uprawnionymi do odebrania odpisu aktu zgonu są:
- współmałżonek,
- dzieci,
- wnuki,
- prawnuki,
- rodzice,
- dziadkowie,
- pradziadkowie,
- rodzeństwo,
- przedstawiciel ustawowy,
- opiekun prawny,
- osoba będąca przedstawicielem instytucji sądowniczej lub administracyjnej,
- przedstawiciel sądu,
- prokurator,
- przedstawiciel organizacji społecznej, różnego rodzaju instytucji czy urzędów,
- pełnomocnik zmarłej osoby.
Odpis może więc otrzymać np. zięć, który pojawi się w USC w imieniu swojej pogrążonej w żałobie po stracie rodzica żony – o ile będzie w stanie udowodnić posiadanie interesu w uzyskaniu tego dokumentu (np. reprezentowanie rodziny, zajmowanie się organizacją pogrzebu etc.).
Ile to kosztuje?
Pierwszy odpis aktu zgonu – zarówno skrócony, jak i zupełny – jest wystawiany bezpłatnie. Za każdy następny trzeba już zapłacić. Obowiązują stawki urzędowe, czyli:
- 22 zł– za każdy odpis skrócony (również w wersji wielojęzycznej);
- 33 zł– za każdy odpis zupełny;
W wyjątkowych sytuacjach odstępuje się od pobierania opłat. Dotyczy to osób, które wnioskują o dodatkowe odpisy aktu zgonu w celu m.in. uzyskania świadczeń socjalnych, na potrzeby pomocy społecznej, spraw związanych z alimentami, adopcją, kuratelą, ZUS czy zatrudnieniem.
Akt zgonu przez Internet
Obecnie można już uzyskać akt zgonu bez konieczności osobistego stawienia się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wniosek o wystawienie papierowego odpisu można wysłać online oraz otrzymać jego wersję elektroniczną na swoją skrzynkę ePUAP. Trzeba mieć tylko profil zaufany, który można założyć np. przez swój bank.
Instrukcję uzyskiwania aktu zgonu przez Internet znajdą Państwo na stronie rządowej.
Mając odpis skrócony lub zupełny aktu zgonu można już legalnie pochować bliską osobę. Wcześniej, po otrzymaniu karty zgonu od lekarza stwierdzającego śmierć, można rozpocząć przygotowania do organizacji uroczystości pogrzebowej, co standardowo zleca się profesjonalnemu zakładowi.
Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że pogrzeb bliskiej osoby zostanie zorganizowany w sposób perfekcyjny, zgodnie z Państwa oczekiwaniami, bez żadnych opóźnień, godnie i z pełnym profesjonalizmem, to już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą firmy Kalla – jednego z najlepiej ocenianych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, działającego na warszawskim rynku od 1990 roku.
Nasza oferta obejmuje profesjonalne usługi pogrzebowe, sprzedaż funeraliów, odzieży dla zmarłych, usługi transportowe i wiele innych. Zajmujemy się organizacją zarówno pogrzebów wyznaniowych, jak i świeckich, tradycyjnych (z pochówkiem ciała) oraz kremacyjnych. Mogą nam Państwo powierzyć również zabiegi tanatologiczne (czyli profesjonalne przygotowanie ciała do pochówku, wskazane zwłaszcza po wypadkach), opiekę nad grobem, transport gości na miejsce pogrzebu i konsolacji, zorganizowanie oprawy muzycznej, obsługi filmowej i fotograficznej i wiele innych.
Klientów spoza Warszawy zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.