Mniej oczywiste usługi pogrzebowe, z jakich można skorzystać w Warszawie

Powszechnie wiadomo, że zakłady pogrzebowe świadczą swoje usługi w sposób kompleksowy. Oznacza to, że są w stanie zorganizować pochówek zmarłej osoby zgodnie z życzeniami swoich klientów, niezależnie od tego, czy mówimy o pogrzebie świeckim czy wyznaniowym, urnowym czy tradycyjnym. Najpopularniejsze usługi pogrzebowe to przede wszystkim odbiór i przygotowanie ciała do ostatniego pożegnania, załatwienie formalności cmentarnych i urzędowych oraz sprzedaż różnego rodzaju funeraliów. Warto natomiast wiedzieć, że istnieje szereg innych, może mniej oczywistych usług pogrzebowych, z jakich można skorzystać w Warszawie. Przykłady tych, które mogą szczególnie zainteresować pogrążoną w żałobie rodzinę, wymieniamy w naszym poradniku.  

Tanatopraksja, rekonstrukcja ciała

Tanatopraksja jest dość standardowym zabiegiem, którego podejmują się zawodowi tanatolodzy zatrudniani przez profesjonalne zakłady pogrzebowego. Celem jest głównie zabezpieczenie ciała zmarłej osoby przed rozkładem, a także usunięcie widocznych zmian pośmiertnych. Rodziny coraz częściej korzystają z tej usługi pogrzebowej, ponieważ zależy im, aby w dniu pogrzebu zmarły wyglądał tak, jak za życia. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy rodzina decyduje się na wystawienie ciała w trumnie.

Znacznie rzadziej świadczoną usługą pogrzebową jest natomiast rekonstrukcja ciała. To specjalistyczny zabieg, który ma na celu przywrócenie ciała zmarłej osoby do takiego stanu, aby możliwe było jego wystawienie na widok publiczny. Rekonstrukcję wykonuje się przede wszystkim po wypadkach komunikacyjnych, które zostawiają po sobie wyraźne ślady. Aby nie wywołać szoku, planując wystawienie ciała należy najpierw zlecić profesjonalny zabieg tego typu.

Murowanie grobu

Jest to usługa pogrzebowa, która niesie ze sobą bardzo istotną korzyść. Otóż murowany grób jest znacznie mniej narażony na destrukcję z powodu np. naturalnego osuwania się ziemi. Ponadto warto wiedzieć, że murowane groby nie mogą zostać zlikwidowane, nawet jeśli rodzina nie wniesie opłaty za użytkowanie kwatery. Murowanie grobu można zlecić Zakładowi Pogrzebowemu Kalla z Warszawy. Jest to coraz popularniejsza usługa pogrzebowa, na co wpływ ma przede wszystkim rosnąca świadomość klientów na temat jej atutów.

Więcej o murowaniu grobów i wynikających z tego korzyściach mogą Państwo przeczytać w osobnym poradniku na naszej stronie internetowej.

Uproszczona forma wypłaty zasiłku pogrzebowego

Jest to jedna z tych usług pogrzebowych, która wyjątkowo ułatwia życie rodzinie cierpiącej po stracie bliskiej osoby. Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy w kwocie 4000 złotych jest przyznawany i wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Środki te mogą trafić na konto każdego, kto udowodni, że poniósł koszty organizacji pochówku. Może to być także zakład pogrzebowy.

Uproszczona forma wypłaty zasiłku pogrzebowego polega na tym, że klienci naszego zakładu udzielają nam pełnomocnictwa do wnioskowania o zasiłek, którego kwota zostaje odliczona od całego kosztu organizacji pogrzebu. Dzięki temu rodzina od razu odczuwa wyraźną ulgę finansową, nie musi czekać około 30 dni na wypłatę zasiłku, jak również kłopotać się formalnościami związanymi z jego otrzymaniem. Jest to zatem usługa pogrzebowa, z której zdecydowanie warto skorzystać.

Oprawa muzyczna

Zdaniem wielu ta usługa pogrzebowa jest reliktem zamierzchłych czasów, ale okazuje się, że nadal korzysta z niej wielu klientów naszego zakładu. Zmieniają się natomiast oczekiwania w zakresie oprawy muzycznej. Coraz częściej tradycyjną trąbkę zastępuje odtwarzanie ulubionej piosenki zmarłego, która towarzyszy mu w ostatniej drodze na miejsce spoczynku.

Jesteśmy w stanie zrealizować praktycznie dowolne życzenie w tym zakresie, oczywiście w porozumieniu z zarządcą cmentarza i pod warunkiem, że muzyka wybrana przez klientów nie będzie trywializować pogrzebu czy tym bardziej łamać dobrych obyczajów.

Nekrologi, klepsydry

To również mniej popularne, za to bardzo przydatne usługi pogrzebowe, z których warto skorzystać. Nie wszyscy wiedzą, że zakład pogrzebowy może w imieniu swoich klientów zamówić publikację nekrologów w prasie czy w Internecie, jak również zamówić wydruk tradycyjnych klepsydr i zająć się ich rozwieszeniem np. na ulicach danej miejscowości, bramie cmentarza etc. Jest to spore udogodnienie, a przede wszystkim olbrzymia oszczędność czasu. Zaangażowanie klientów sprowadza się tutaj właściwie tylko do zaaprobowania treści nekrologu/klepsydry.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że każdy profesjonalny zakład pogrzebowy może i powinien zaoferować swoim klientom także takie usługi, które są świadczone już po uroczystości ostatniego pożegnania. Mamy tutaj na myśli chociażby zyskującą na popularności usługę opieki nad grobem (mycie, grabienie, wymiana kwiatów i zniczy, drobne naprawy itp.), która może być świadczona zarówno cyklicznie, jak i okazjonalnie – na przykład tuż przed Dniem Wszystkich Świętych, rocznicą śmierci, ważną uroczystością rodzinną etc.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner