Najważniejsze dokumenty potrzebne do organizacji pogrzebu w Warszawie. Czym różni się karta zgonu od aktu zgonu?

Z pewnością zdają sobie Państwo sprawę z tego, że organizacja pogrzebu bliskiej osoby jest obwarowana wieloma formalnościami. Pomimo przeżywania bardzo trudnego czasu muszą Państwo zadbać o kilka ważnych spraw, w tym o uzyskanie niezbędnych dokumentów. Dobra informacja jest taka, że częściowo mogą w tym Państwa wyręczyć pracownicy naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Warto natomiast wiedzieć, o jakich dokumentach właściwie mówimy.

W kolejnym poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie – wyjaśniamy różnicę pomiędzy dwoma podstawowymi dokumentami koniecznymi do zorganizowania pogrzebu w Warszawie. Chodzi o kartę zgonu oraz akt zgonu.

Karta zgonu

Karta zgonu to bardzo ważny dokument, którego posiadanie otwiera drogę do zorganizowania pogrzebu bliskiej osoby. Wystawia ją lekarz stwierdzający zgon. Jeśli śmierć nastąpiła w domu, to pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić rodzina, jest zadzwonienie pod numer alarmowy 112 lub 999 i poproszenie o przyjazd karetki pogotowia.

Gdy na miejscu zjawi się zespół ratunkowy, będący w jego składzie lekarz zbada ciało i oficjalnie orzeknie zgon (jednocześnie dyskretnie sprawdzając, czy śmierć rzeczywiście nastąpiła z przyczyn naturalnych, bez udziału osób trzecich). W tym momencie należy naciskać na lekarza, aby od razu wystawił kartę zgonu. W przeciwnym razie trzeba będzie się po nią pofatygować do przychodni, co jest dość kłopotliwe, zwłaszcza w stanie szoku po stracie bliskiej osoby.

Po wystawieniu karty zgonu mogą Państwo zadzwonić pod jeden z naszych numerów alarmowych i wezwać pracowników naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Zespół zostanie wysłany na miejsce tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Następnie pracownicy profesjonalnie zajmą się ciałem i przetransportują je do zakładowej chłodni, gdzie będzie oczekiwać na dalsze procedury pogrzebowe.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu. Wówczas kartę zgonu wystawia lekarz dyżurny, a rodzina najczęściej może ją odebrać w sekretariacie szpitala. Przypominamy, że od razu po otrzymaniu karty zgonu należy powiadomić wybrany zakład pogrzebowy, który odbierze ciało ze szpitala i przetransportuje je do własnej chłodni.

Specyficznym przypadkiem jest sytuacja, w której śmierć była skutkiem wypadku lub przestępstwa. Do wydania karty zgonu niezbędne będzie przeprowadzenie sekcji zwłok zleconej przez prokuraturę. Dokument wystawi lekarz z Zakładu Medycyny Sądowej, do którego należy się zgłosić po kartę zgonu.

Po otrzymaniu karty zgonu mogą już Państwo umówić się na spotkanie z pracownikiem naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola, z którym omówią Państwo wszystkie szczegóły organizacji pochówku. Prosimy pamiętać, że bez tego dokumentu zakład pogrzebowy nie może podjąć żadnych działań.

Akt zgonu

Akt zgonu to oficjalny dokument formalnie potwierdzający śmierć danej osoby. Wystawia go Urząd Stanu Cywilnego właściwy ze względu na miejsce śmierci – prosimy o tym pamiętać, ponieważ może się okazać, że będą Państwo musieli wystąpić o wydanie aktu do urzędu znajdującego się w innym mieście.

Akt zgonu jest wystawiany na podstawie omówionej wcześniej karty zgonu oraz dowodu osobistego zmarłej osoby. Co ważne, w uzyskaniu aktu zgonu mogą Państwa wyręczyć pracownicy naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. W tym celu należy jedynie odwiedzić jedno z naszych biur, przekazać upoważnienie, kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby.

To warto wiedzieć

Odpisy aktu zgonu, w trzech egzemplarzach, są wydawane bezpłatnie.

Karta zgonu i akt zgonu to najważniejsze dokumenty, jakie należy uzyskać, aby móc zgodnie z prawem pochować bliską osobę. Nie zapominajmy natomiast także o innych formalnościach. Na pierwsze spotkanie z pracownikiem zakładu pogrzebowego zabieramy ze sobą dowód osobisty zmarłego, własny dokument potwierdzający tożsamość, a także odcinek renty/emerytury zmarłego lub legitymację ubezpieczeniową – będzie to potrzebne w sytuacji, gdy planują Państwo powierzyć firmie pogrzebowej ubieganie się o zasiłek pogrzebowy z ZUS (co pozwoli od ręki obniżyć koszt organizacji pochówku).

Choć te formalności mogą nieco przerażać, to radzimy zachować spokój – na każdym etapie przygotowań do uroczystości pogrzebowej mogą Państwo liczyć na asystę naszego pracownika, który nie tylko podpowie, co należy załatwić w danym momencie, ale również zaoferuje wyręczenie Państwa w większości spraw.

Firma Kalla świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Od ponad 30 lat zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę i fachową pomoc, gwarantując najwyższą jakość organizacji pogrzebu. Nieprzypadkowo jesteśmy jednym z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w stolicy.

Klientów spoza Warszawy zapraszamy do skorzystania z usług świadczonych przez nasz zakład pogrzebowy w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner