Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Od czego zacząć przygotowania do pogrzebu?

Śmierć bliskiej osoby jest niezwykle trudnym, wręcz traumatycznym przeżyciem. Pomimo targających nami silnych emocji trzeba jednak zadbać o to, aby godnie pożegnać zmarłego i pochować go tak, jak wymagają tego obowiązujące w Polsce przepisy. Nie wszyscy natomiast wiedzą, od czego zacząć przygotowania do pogrzebu – zwłaszcza dotyczy to osób, które nigdy wcześniej nie znalazły się w takiej sytuacji i nie mają żadnego doświadczenia w np. wybieraniu firmy pogrzebowej w Warszawie. Aby ułatwić Państwu przejście przez ten trudny etap przygotowaliśmy poradnik, w którym po kolei omawiamy najważniejsze kwestie związane z przygotowaniami do uroczystości pogrzebowej.

Zebranie potrzebnych dokumentów

Pierwszą rzeczą, o jaką musi zadbać rodzina zmarłej osoby, jest uzyskanie karty zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w domu, to kartę przekazuje przybyły na miejsce lekarz. Można się po nią udać również do przychodni, do której należał zmarły. Jeśli natomiast bliska nam osoba odeszła w szpitalu, wówczas kartę zgonu wypisuje lekarz dyżurny i będzie ona do odebrania w sekretariacie oddziału.

Kolejnym dokumentem jest odpis skrócony aktu zgonu, który można uzyskać wyłącznie na podstawie karty zgonu oraz dowodu osobistego zmarłej osoby – w tym celu udajemy się do lokalnego Urzędu Stanu Cywilnego. Odpis skrócony aktu zgonu będzie podstawą do rozpoczęcia przygotowań do pogrzebu.

Powiadomienie firmy pogrzebowej

W chwili śmierci bliskiej osoby powinni Państwo jak najszybciej skontaktować się z wcześniej wybraną firmą pogrzebową. Prosimy pamiętać, że nie są Państwo w żaden sposób zobowiązani do skorzystania z usługi zakładu, którego pracownik jako pierwszy pojawił się na miejscu śmierci. Mogą Państwo powiadomić własny zakład, najlepiej korzystając z telefonu alarmowego.

Po powiadomieniu zakładu w krótkim czasie na miejscu pojawią się jego pracownicy, którzy zaopiekują się ciałem i przetransportują je do zakładowej chłodni, w której będzie oczekiwać na dalsze zabiegi przygotowawcze do pogrzebu.

Wybranie rodzaju pogrzebu

Na tym etapie należy się poważnie zastanowić nad tym, jaki rodzaj pogrzebu planują Państwo wyprawić zmarłej osobie. Może to być albo pogrzeb wyznaniowy, albo świecki – temu drugiemu przewodniczy Mistrz Ceremonii, nie ma również żadnych elementów religijnych.

Dodatkowo trzeba już podjąć decyzję odnośnie do tego, czy ciało zmarłej osoby ma zostać złożone do grobu w trumnie, czy może wcześniej spopielone. Jest to kwestia indywidualna, przy czym pogrzeby kremacyjne cieszą się coraz większą popularnością i wręcz są rekomendowane z uwagi na coraz mniejszą ilość miejsca na cmentarzach.

Wybranie miejsca pochówku

Kolejną sprawą, nad którą trzeba się pochylić, jest właśnie to, gdzie spocznie zmarła osoba. Jeśli nie mają Państwo wykupionego miejsca, grobowca rodzinnego etc., to mogą Państwo zdecydować się na ten cmentarz, na który jest Państwu po prostu najwygodniej dojechać.

W przypadku cmentarzy parafialnych kwestię zarezerwowania miejsca należy oczywiście uzgodnić z proboszczem – mogą Państwo tutaj liczyć na wsparcie pracownika zakładu pogrzebowego Kalla.

Omówienie wszystkich szczegółów związanych z pochówkiem

Jest to końcowy, a jednocześnie najważniejszy etap przygotowań do pogrzebu. Wiele osób w chwili śmierci bliskiej osoby ma mętlik w głowie i kompletnie nie wie, na jakie usługi pogrzebowe się zdecydować. Dlatego w zakładzie pogrzebowym Kalla zawsze poświęcamy Państwu tyle czasu, ile potrzeba, aby krok po kroku omówić dostępne opcje.

Nasz pracownik przedstawi Państwu te najpopularniejsze usługi pogrzebowe, a także zaproponuje różne rozwiązania, które mogą wpisać się w Państwa oczekiwania oraz – co najważniejsze – będą mieścić się w Państwa budżecie.

Zapraszamy do skorzystania z usług firmy pogrzebowej Kalla

Kalla to jeden z najbardziej renomowanych domów pogrzebowych w Warszawie Wola, który świadczy także profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów. Klientom spoza Warszawy rekomendujemy usługi naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

Jeśli oczekują Państwo najwyższej jakości obsługi, empatycznego, kulturalnego i profesjonalnego podejścia pracowników, a także wsparcia na każdym z etapów przygotowań do pochówku, to nasz zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola będzie dla Państwa najlepszym wyborem.

Firma pogrzebowa Kalla działa na warszawskim rynku od 1990 roku. Mamy więc ponad 30-letnie doświadczenie w organizacji pogrzebów, zarówno wyznaniowych, jak i świeckich. Gwarantujemy obsługę na poziomie oczekiwanym nawet przez najbardziej wymagających klientów, o czym świadczą pozytywne opinie o naszym zakładzie pogrzebowym.

Oddajemy do Państwa dyspozycji całodobowe numery telefonów, pod którymi zawsze dyżurują pracownicy przyjmujący zgłoszenia w nagłych wypadkach oraz udzielający szczegółowych informacji i wsparcia w tym trudnym dla Państwa momencie:

  • +48 22 841 03 86
  • +48 501 077 077

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w Warszawie Mokotów, Warszawie Wola oraz podwarszawskim Piasecznie. Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym zakresem naszej oferty.