Organizacja pogrzebu świeckiego krok po kroku

Pogrzeb świecki to coraz popularniejszy wybór w naszym kraju. Zauważamy rosnące zainteresowanie uroczystościami, którym nie przewodniczy osoba duchowna, ale Mistrz Ceremonii. Nasza firma pogrzebowa w Warszawie oczywiście zapewnia w tym zakresie kompleksową obsługę, z czego chętnie korzystają nie tylko klienci z młodszego pokolenia. Popularyzacja pogrzebów świeckich ma związek z postępującą laicyzacją społeczeństwa, ale po części również z tym, że wiele osób miało już okazję wziąć udział w tego typu uroczystości i przekonało się, że jak najbardziej może mieć ona godny przebieg i stanowić właściwą formę pożegnania zmarłego.

Jeśli rozważają Państwo pochowanie bliskiej osoby w formule bezwyznaniowej, to już teraz zapraszamy do lektury poradnika przygotowanego przez ekspertów Kalla – renomowanego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Wyjaśniamy w nim, jak przebiega organizacja pogrzebu świeckiego krok po kroku.

Omówienie przebiegu uroczystości

Na dobry początek zawsze omawiane są szczegóły związane z organizacją pogrzebu świeckiego. Wynika to z faktu, ich wciąż większość osób nie wie, czym taki pogrzeb różni się od uroczystości wyznaniowej, poza tym, że nie przewodniczy mu ksiądz. Lista różnic jest oczywiście znacznie dłuższa i obejmuje również takie kwestie, jak inne miejsce wystawienia ciała lub prochów (przed samym pochówkiem goście najczęściej gromadzą się w domu pogrzebowym) czy oprawa uroczystości (np. muzyczna, gdzie nie ma miejsca na pieśni religijne).

Pracownik zakładu pogrzebowego musi szczegółowo przedstawić cechy pogrzebu świeckiego i omówić podstawowe kwestie z klientami, aby Ci dokładnie wiedzieli, na jaki rodzaj uroczystości się decydują i mogli zgłosić własne oczekiwania dotyczące jej przebiegu.

Wybór miejsca pochówku i uzgodnienie szczegółów z zarządcą cmentarza

Pogrzeb świecki w założeniu może się odbyć wyłącznie na cmentarzu komunalnym. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której w danej miejscowości działa tylko cmentarz parafialny – wówczas proboszcz nie może odmówić udzielenia miejsca spoczynku.

Po wybraniu cmentarza należy udać się na spotkanie z zarządcą nekropolii i uzgodnić z nim wszystkie kwestie formalne – wybór miejsca, opłatę za jego użytkowanie (wnoszoną raz na 20 lat), datę i godzinę pogrzebu. Mogą tutaj Państwo liczyć na doradztwo naszego pracownika, a nawet na jego osobiste zaangażowanie się w kontakt z zarządcą cmentarza i ustalenie szczegółów pochówku.

Spotkanie z Mistrzem Ceremonii

Ostatnim etapem przygotowań do pogrzebu świeckiego jest omówienie szczegółów uroczystości z osobą, która będzie jej przewodniczyć. Mistrz Ceremonii z pewnością poprosi o przekazanie jakichś istotnych informacji na temat zmarłego, ciekawostek z jego życia i najważniejszych momentów dla rodziny, co pozwoli stworzyć mowę pożegnalną – jej treść oczywiście zostanie przedstawiona rodzinie do wglądu i ewentualnego zredagowania czy uzupełnienia. Rodzina może również skierować specjalne życzenia bezpośrednio do Mistrza Ceremonii.

Zapewniamy profesjonalną organizację pogrzebu świeckiego

Kalla to zakład pogrzebowy w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, który jest jednym z najczęściej rekomendowanych przez klientów. Działamy na lokalnym rynku od 1990 roku, przykładając ogromną wagę do profesjonalnej obsługi, fachowego doradztwa oraz realizowania usług zgodnie z Państwa życzeniami.

Mamy wieloletnie doświadczenie w organizowaniu pogrzebów świeckich. Dysponujemy własnym Mistrzem Ceremonii, który jest osobą niezwykle elokwentną, odznaczającą się wysoką kulturą osobistą, doskonale radzącą sobie z prowadzeniem tak trudnej uroczystości. Powierzając nam przygotowanie pogrzebu bezwyznaniowego mogą mieć Państwo pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, a pożegnanie bliskiej osoby będzie mieć godny charakter.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usług pogrzebowych w Warszawie Wola oraz Warszawie Mokotów. Obejmuje ona wszystko, co jest potrzebne do przeprowadzenia uroczystości pożegnalnej, włącznie z profesjonalnym przygotowaniem ciała do pochówku, dostarczeniem funeraliów oraz usługami transportowymi.

Organizujemy zarówno pogrzeby tradycyjne, ze złożeniem ciała w grobie, jak i kremacyjne, zapewniając kompleksową obsługę w tym zakresie. Wybierając ofertę naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów zapewniają sobie Państwo tak potrzebny w tym trudnym czasie spokój oraz przestrzeń do przeżywania żałoby i stopniowego godzenia się ze stratą bliskiej osoby.

Oddajemy do Państwa dyspozycji całodobowe numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo zgłosić śmierć bliskiej osoby o dowolnej porze dnia i nocy:

Po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast wysyłamy na miejsce zespół, który profesjonalnie zaopiekuje się ciałem i przewiezie je do naszej chłodni, gdzie zostanie poddane zabiegom pielęgnacyjnym.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy natomiast do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie, mieszczącego się przy ulicy Powstańców Warszawy 25.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner