Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Organizacja skromnego pogrzebu w Warszawie: o czym warto pamiętać?

Uroczystość pogrzebowa i sam akt pochówku wyzwalają niezwykle silne emocje. Cierpiąca rodzina i znajomi mają świadomość, że to naprawdę ostatnie pożegnanie, co dodatkowo potęguje uczucie pustki, żalu, nierzadko gniewu. Pogrzeb to jednak także spory wydatek, którego niemal nigdy nie pokrywa zasiłek pogrzebowy z ZUS (od lat nie został podniesiony, choć branża funeralna konsekwentnie o to apeluje). Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zorganizowanie skromnego pogrzebu w Warszawie, licząc tym samym na znaczne ograniczenie kosztów uroczystości. Jako zakład pogrzebowy Kalla z Warszawy regularnie pomagamy naszym klientom w przygotowaniu pogrzebu dostępnego w skromnym budżecie, dzięki czemu możemy się podzielić naszym doświadczeniem. O czym warto pamiętać chcąc zorganizować skromną uroczystość pogrzebową? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.   

Czy powinno się zrezygnować z profesjonalnych usług pogrzebowych?

Nie jest to dobry pomysł na oszczędności, choć początkowo może się tak wydawać. Nadal zdarza się, że niektóre osoby rozważają samodzielne zorganizowanie uroczystości pogrzebowej, licząc na to, że uda im się uniknąć bardzo wysokich wydatków związanych ze świadczeniem profesjonalnej usługi. Jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że organizacja pogrzebu w Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście jest bardzo czasochłonnym zadaniem, wymagającym znajomości procedur, odbycia wielu spotkań, zebrania dokumentów. Jeśli rodzina zrezygnuje z obsługi ze strony profesjonalnego zakładu pogrzebowego i postanowi zadbać o to wszystko we własnym zakresie, to… jej członkom zabraknie czasu na przeżywanie żałoby. Po śmierci bliskiej osoby bardzo trudno jest zebrać myśli, wziąć się w garść i przejść do metodycznego wykonywania czynności związanych z organizacją pochówku. Od tego właśnie są zakłady pogrzebowe.

Nie zapominajmy także o tym, że doświadczeni pracownicy zakładu pogrzebowego są w stanie zaproponować klientom takie usługi związane z organizacją pochówku, jakie zmieszczą się w założonym budżecie. Wiedząc, że rodzina np. dysponuje kwotą niewiele wyższą od wspomnianego zasiłku pogrzebowego, możemy podpowiedzieć, z czego warto zrezygnować i na czym zaoszczędzić, aby uroczystość nie była droga, ale jednocześnie miała godny charakter.

Wbrew pozorom rezygnacja z profesjonalnych usług pogrzebowych nie wpłynie bardzo istotnie na budżet uroczystości, za to spowoduje, że rodzina będzie musiała we własnym zakresie zająć się dziesiątkami przykrych i czasochłonnych czynności, co w tak trudnym dla wszystkich momencie nie jest wskazane i niepotrzebnie zabiera czas, który należałoby poświęcić na żałobę, oswajanie się z myślą o odejściu bliskiej osoby czy wspieranie innych członków rodziny.

Tylko najbliższa rodzina

Pojęcie „skromnego pogrzebu w Warszawie” jest nierozerwalnie związane z ograniczeniem liczby uczestników uroczystości żałobnej. Gdy zgłaszają się do nas klienci chcący zlecić nam przygotowania do pogrzebu bliskiej osoby i od razu informują, że zależy im na skromnym charakterze pogrzebu, to sugerujemy, by maksymalnie skrócić liczbę uczestników.

Udział w skromnym pogrzebie powinna wziąć tylko najbliższa rodzina, ewentualnie przyjaciele zmarłego, którzy byli dla niego ważniejsi niż np. kuzynostwo. Oczywiście nie można nikomu zabronić uczestnictwa w mszy świętej, jednak jeśli planujemy konsolację, to z góry trzeba ustalić, kogo na nią zapraszamy.

Rada

Jeśli rodzinie bardzo zależy na kameralnym charakterze uroczystości pogrzebowej, to radzimy, aby nie publikować nekrologów w prasie, a tym bardziej nie rozwieszać klepsydr na terenie danej miejscowości/osiedla.

Zawsze też można zrezygnować z konsolacji w lokalu i zorganizować tylko skromny poczęstunek dla wąskiego grona rodziny oraz przyjaciół.

Skromniejsze akcesoria pogrzebowe

Jeśli chodzi o wybór akcesoriów pogrzebowych, nazywanych w naszej branży funeraliami, to wszystko tak naprawdę zależy od tego, co rodzina rozumie pod pojęciem „skromny”. Czy ma na myśli kameralność pogrzebu, czy może jednak jak najniższy koszt jego organizacji?

W tym drugim przypadku radzimy postawić na estetyczne, porządnie wykonane, ale niedrogie akcesoria – począwszy na trumnie/urnie, a skończywszy na ubraniu pogrzebowym czy wieńcach żałobnych. Tutaj naprawdę istnieje spore pole do szukania oszczędności, jednak bez ryzykowania, że funeralia będą wyglądać na tanie, niegodne powagi uroczystości. W wybraniu takich akcesoriów oczywiście pomogą Państwu pracownicy zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy i Piaseczna.

Kalla to zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów (biura przy ulicy Gagarina 23 i Puławskiej 115 lok. 53), który swoim działaniem obejmuje także Wolę (biuro przy ul. Zegadłowicza). Prowadzimy również  zakład pogrzebowy w Piasecznie.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami Kalla – nasi pracownicy udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat oferty i zaproponują odpowiednie rozwiązania dopasowane do Państwa budżetu.