Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pielęgnacja grobu po zimie (i nie tylko) – wyręczy w tym Państwa nasza firma pogrzebowa

Zakres usług świadczonych przez firmy pogrzebowe jest bardzo szeroki. Obecnie coraz więcej osób decyduje się wynająć profesjonalny zakład nie tylko do zorganizowania pochówku, ale też dbania o grób. Kiedy szczególnie warto o tym pomyśleć? Z całą pewnością po zimie, kiedy to większość mogił wymaga intensywnych prac porządkowych oraz naprawczych. W poradniku zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy podpowiadamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja grobu po zimie.  

Od czego trzeba zacząć?

Zawsze od uprzątnięcia samego grobu oraz jego bezpośredniej okolicy. Po zimie na pewno znajdziemy mnóstwo liści, połamanych gałęzi z pobliskich drzew, ale też śmieci przywianych przez wiatr. W okresie zimowym groby są odwiedzane rzadziej. Na to nałożyła się również sytuacja pandemiczna, przez którą mnóstwo osób – zwłaszcza starszych – całkowicie zrezygnowało z wizyt na cmentarzu.

Na grób zabieramy ze sobą worek na śmieci, małe grabki, wiadro oraz gąbkę i detergent – może to być np. roztwór wody z octem. Radzimy również upewnić się, czy na cmentarzu została już włączona woda, którą można pobrać z ogólnodostępnych kranów lub ręcznych pomp. Jeśli nie, wówczas konieczne będzie zabranie ze sobą wody w plastikowej butli.

Czyszczenie nagrobka

W przypadku nagrobków kamiennych można zastosować różne metody czyszczenia. Najbezpieczniej będzie użyć tutaj zwykłej wody z octem, ewentualnie z płynem do mycia naczyń. Taki płyn nie powinien spowodować odbarwienia kamienia, natomiast dobrze poradzi sobie z rozpuszczeniem na przykład ptasich odchodów czy śladów z żywicy oraz zaschniętego wosku.

Miejsce po miejscu dokładnie myjemy powierzchnię nagrobka. W przypadku małych elementów, np. krzyża czy liter, warto pomóc sobie drobnym pędzelkiem, który pozwoli dotrzeć w różne zakamarki i usunąć z nich zabrudzenia.

Rada

Jeśli nagrobek nie był czyszczony przez wiele miesięcy, to wskazane może być kilkakrotne umycie jego powierzchni.

Ocena stanu nagrobka

Po dokładnym umyciu nagrobka należy przyjrzeć się jego kondycji. Po zimie, zwłaszcza tak mroźnej, jaką mieliśmy w tym roku, jest prawdopodobne, że odkryjemy różne spękania, rysy i inne tego typu defekty. Nie można tego bagatelizować, ponieważ uszkodzenia z miesiąca na miesiąc będą się powiększać. Co zatem robić?

W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z porady doświadczonego kamieniarza, który obejrzy nagrobek i zasugeruje odpowiednią metodę naprawy. Nie musi to być wcale kosztowne, a już na pewno nie w porównaniu z wydatkami, jakie trzeba byłoby ponieść w związku z zakupem zupełnie nowego nagrobka.

Jednym z najczęstszych pozimowych problemów jest zapadnięcie się nagrobka. Jest to efekt niedostatecznego ustabilizowania gruntu (takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza wtedy, gdy pogrzeb odbył się późną jesienią lub zimą, a rodzina od razu zdecydowała się zainwestować w kamienny nagrobek). Tutaj konieczna jest już pilna interwencja fachowców, ponieważ dalsze zapadanie się i przechylanie nagrobka może spowodować jego całkowite zniszczenie, a to już oznacza bardzo wysokie koszty.

Gdy nie mamy czasu lub siły na samodzielne dbanie o grób bliskiej osoby

Odwiedzanie i pielęgnowanie grobów bliskich jest silnie zakorzenione w polskiej tradycji. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Część osób nie ma zwyczajnie sił fizycznych, część obawia się wizyt na cmentarzu w dobie pandemii, nie brakuje też osób, które mieszkają setki czy nawet tysiące kilometrów od mogiły np. rodziców. Co zrobić w takich sytuacjach?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi lokalnego zakładu pogrzebowego, który kompleksowo zaopiekuje się grobem w imieniu swoich klientów. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie – i to już nie tylko w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych.

Skorzystanie z pomocy firmy pogrzebowej ma kilka istotnych zalet:

  • gwarantuje, że grób będzie zawsze zadbany,
  • oszczędza mnóstwo czasu (wizytę na cmentarzu można w 100% poświęcić np. na modlitwę),
  • pozwala szybko reagować na pojawiające się defekty i tym samym uchronić nagrobek przed dalszym niszczeniem.

Kompleksową lub okazjonalną opiekę nad grobem bliskiej osoby mogą Państwo powierzyć pracownikom zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy. Zapewniamy skrupulatne dbanie o czystość, sprzątanie śmieci, liści, gałęzi, grabienie, przeprowadzenie dokładnego mycia po zimie oraz pomoc w zakresie naprawiania drobnych uszkodzeń nagrobka – dysponujemy kontaktami do sprawdzonych kamieniarzy, którzy szybko, niedrogo i fachowo radzą sobie z takimi problemami.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami domu pogrzebowego Kalla Warszawa Mokotów przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 oraz przy ulicy Gagarina 23. Z kolei zakład pogrzebowy Kalla Warszawa Wola zaprasza Państwa do swojego biura przy ulicy Zegadłowicza 1.

Nasze usługi pogrzebowe oferujemy również klientom spoza Warszawy. Zachęcamy do kontaktu z biurem zakładu pogrzebowego Kalla Piaseczno mieszczącym się przy ulicy Powstańców Warszawy 25.