Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Planowanie pogrzebu w Warszawie za życia bliskiej osoby: o co warto zadbać?

Śmiertelna choroba, stan paliatywny, zaawansowany wiek – to najczęstsze powody, dla których mamy prawo podejrzewać, że wkrótce przyjdzie nam się rozstać z bliską osobą. Choć trudno jest się z tym pogodzić, to jednocześnie jest to czas, w którym można już zacząć planowanie pogrzebu. Dzięki temu w chwili śmierci bliskiej osoby unikniemy nerwowych i często nieprzemyślanych decyzji, które mogą rzutować na końcowy efekt i spowodować, że uroczystość pogrzebowa nie będzie zgodna z naszymi wyobrażeniami.

O co warto zadbać na etapie planowania pogrzebu żyjącej jeszcze osoby? Najważniejsze wskazówki zebraliśmy w artykule przygotowanym przez ekspertów Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie.

Odpowiedni strój

Jeszcze za życia bliskiej osoby warto zapytać ją o to, w jakim stroju chce być pochowana lub skremowana. Szczególnie starsze osoby mogą mieć tutaj specjalne oczekiwania i np. od dawna przechowywać odzież na tę ostatnią okazję.

Dzięki tej informacji nie będą Państwo musieli tracić czasu i przeżywać silnych emocji podczas przeszukiwania szaf zmarłej osoby i kompletowania poszczególnych elementów garderoby. Unikną Państwo również dodatkowych kosztów związanych z zakupem odzieży pogrzebowej.

Charakter pogrzebu

Jeśli bliska osoba jest przytomna i komunikatywna, to na pewno warto poświęcić chwilę na rozmowę na temat jej wyobrażenia własnego pogrzebu. Szczególnie dobrym pomysłem będzie uściślenie, czy osobie powoli żegnającej się z naszym światem zależy na wystawnym, czy może na skromnym pogrzebie.

W firmie pogrzebowej Kalla w Warszawie wielokrotnie organizowaliśmy i wciąż organizujemy stonowane pod względem oprawy uroczystości pogrzebowe, co wcale nie musi wynikać z ograniczonego budżetu klientów. Jeśli więc bliska osoba wyraźnie życzy sobie skromnego pochówku, to warto uszanować jej wolę.

Rodzaj pogrzebu

W rozmowie z odchodzącą osobą warto uściślić kwestię rodzaju pogrzebu. Nie zakładajmy z góry, że każdy chce być pochowany zgodnie z obrządkiem katolickim. Pogrzeby wyznaniowe oczywiście nadal dominują, natomiast szczególnie w Warszawie obserwujemy zdecydowany wzrost procentowego udziału pochówków bezwyznaniowych.

Może się okazać, że bliska osoba wcale nie chce być pochowana w obecności duchownego, nie życzy sobie mszy żałobnej, a raczej oczekuje pogrzebu humanistycznego, skromnego, podczas którego panuje też nieco swobodniejsza atmosfera.

W kontekście rodzaju pogrzebu musimy oczywiście uściślić, czy bliska osoba preferuje pogrzeb tradycyjny, ze złożeniem ciała w trumnie do grobu ziemnego, czy może pogrzeb kremacyjny. Jeśli tylko mają Państwo taką możliwość, to radzimy zapytać o zdanie najbardziej zainteresowaną osobę.

Wybór funeraliów

Umierające osoby, zwłaszcza starsze, mogą mieć konkretne oczekiwania względem wyboru funeraliów, przede wszystkim trumny lub urny. Na pewno warto zatem skorzystać z okazji, że np. bliska osoba jest w niezłym stanie psychofizycznym, ma dobry dzień i chętnie podzieli się swoimi wyobrażeniami na temat chociażby wyglądu trumny, materiału, z jakiego powinna być wykonana etc.

Przy tej okazji warto również dopytać o inne szczegóły związane z oprawą pogrzebu, jak np. wybór kwiatów, wygląd przyszłego nagrobka, rodzaj odtwarzanej muzyki (w przypadku pogrzebu humanistycznego) etc. Radzimy także podpytać, kogo bliska osoba chce gościć na własnym pogrzebie (szczególnie chodzi tutaj o osoby, których rodzina nie zna lub nie ma z nimi kontaktu).

Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy pogrzebowej Kalla

Chcąc mieć pewność, że bardzo smutny, ale jednocześnie niezwykle ważny dzień nie przyniesie Państwu dodatkowych zmartwień, warto powierzyć organizację pogrzebu doświadczonej firmie. Kalla, dom pogrzebowy w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, jest do Państwa dyspozycji.

Jesteśmy jednym z najdłuższej działających domów pogrzebowych w stolicy, świadcząc profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów od 1990 roku.

W tych trudnych chwilach dobrze jest mieć oparcie w profesjonalistach, którzy zadbają o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół związany z organizacją uroczystości pogrzebowej. W Kalla mogą Państwo liczyć na empatyczne podejście naszych pracowników, fachowe doradztwo, szeroką dostępność trumien, urn i innych funeraliów, a także kompleksowe zajęcie się przygotowaniami do pogrzebu.

Nasza oferta obejmuje organizację zarówno pogrzebów tradycyjnych, jak i kremacyjnych. Mamy doświadczenie w organizowaniu pogrzebów humanistycznych, bezwyznaniowych (świeckich), które budzą coraz większe zainteresowanie w naszym kraju.

W ramach wsparcia naszych klientów, zapewniamy również zajęcie się wszelkimi formalnościami związanymi z organizacją pogrzebu, w tym sprawami urzędowymi.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których kompetentni pracownicy udzielą Państwu wszelkich informacji na temat naszej oferty.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.