Pogrzeb kremacyjny – jakie są jego zalety, a jakie wady?

Jeszcze kilkanaście lat temu pogrzeby kremacyjne stanowiły swego rodzaju awangardę, jednak już wtedy zauważaliśmy rosnące zainteresowanie tą formą pochówku. Dziś szacujemy, że blisko połowa wszystkich pogrzebów organizowanych w Warszawie jest poprzedzana spopieleniem ciała zmarłej osoby. Pogrzeby kremacyjne stały się standardem, a dla wielu naszych klientów stanowią wręcz oczywisty wybór. Jeśli Państwo nadal nie wiedzą, na jakie rozwiązanie się zdecydować, to zapraszamy do lektury poradnika Kalla – czołowej firmy pogrzebowej w Warszawie. Wymieniamy w nim najważniejsze zalety, ale i wady pogrzebu kremacyjnego.

Dlaczego warto zdecydować się na pogrzeb kremacyjny?

Pogrzeb kremacyjny jest pierwszym wyborem dla osób, które mają bardzo złe wspomnienia związane z pogrzebami tradycyjnymi, podczas których ciało zmarłego było wystawione na widok publiczny. Tutaj oczywiście nie ma o tym mowy. Nasi klienci często podkreślają, że zdecydowali się na ten rodzaj pochówku właśnie ze względów „estetycznych”.

Coraz częściej pojawia się również argument ekologiczny. Faktem jest, że pogrzeby kremacyjne są przyjaźniejsze środowisku naturalnemu. Samo spopielenie ciała nie uwalnia do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, natomiast składając prochy do grobu ziemnego nie trzeba się obawiać skażenia gleby czy wód gruntowych.

Wspomnijmy także o kwestii finansowej. Choć sam pogrzeb kremacyjny wcale nie musi być tańszy niż ten tradycyjny, to już koszt nagrobka może być znacznie niższy – w przypadku prochów składanych w ziemi zwykle poprzestaje się tylko na małej płycie nagrobnej, natomiast decydując się na kolumbarium pozostaje tylko zlecenie zakładowi kamieniarskiemu wykonania płyty zabezpieczającej dostęp do urny.

Oto najważniejsze zalety pogrzebu kremacyjnego:

Pogrzeb kremacyjny ma również wady

Nie jest ich wiele, natomiast trzeba o nich wspomnieć, ponieważ w przeciwnym razie mogą Państwo odnieść mylne wrażenie, że pogrzeb kremacyjny jest idealnym rozwiązaniem. Nie do końca. Przede wszystkim musimy pamiętać o jednym: w Polsce samo słowo „kremacja” budzi skrajnie negatywne skojarzenia, co jest oczywiście efektem zaszłości historycznych.

Kolejna wada będzie szczególnie istotna z punktu widzenia osób, które chcą przekonać do pogrzebu kremacyjnego np. głęboko wierzącego seniora rodu. Choć Kościół katolicki już od lat dopuszcza spopielenie ciała przed pochówkiem, to jednak wiele starszych osób wciąż może żyć w przeświadczeniu, że jest to „nie po katolicku”. Trzeba zatem brać pod uwagę ryzyko, że decydując się na pogrzeb kremacyjny możemy urazić czyjeś uczucia.

Trzeba również koniecznie wspomnieć o tym, że decydując się na pogrzeb kremacyjny de facto skazujemy się na dwukrotne uczestniczenie w uroczystości pożegnalnej. Pierwsza z nich będzie kameralna i będzie mieć miejsce w sali krematorium, druga natomiast przypadnie w dniu pogrzebu. Radzimy mieć tego świadomość i dobrze się zastanowić, czy będą Państwo w stanie znieść takie obciążenie psychiczne.

Oto najważniejsze wady pogrzebu kremacyjnego:

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydują się Państwo na pogrzeb kremacyjny czy tradycyjny, to zawsze mogą Państwo liczyć na profesjonalną organizację uroczystości przez firmę Kalla. Nasz zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola oferuje wszystkie popularne usługi pogrzebowe, spełniając również indywidualne życzenia klientów.

Świadczymy usługi pogrzebowe w Warszawie – Wola i Warszawie – Mokotów, zapraszając również do skorzystania z oferty naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie. Kalla to firma działająca na warszawskim rynku od 1990 roku. Cieszymy się doskonałą opinią oraz wysokim zaufaniem klientów, gwarantując Państwu pełen profesjonalizm oraz najwyższą jakość obsługi.

Już teraz zachęcamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wszelkich wskazówek. Z kolei w razie śmierci bliskiej osoby prosimy skorzystać z jednego z dwóch całodobowych numerów alarmowych:

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner