Pogrzeb świecki w Warszawie. Najczęściej zadawane pytania

W Polsce wciąż zdecydowanie najczęściej organizuje się pochówki w obrządku wyznaniowym, głównie katolickim. Pomimo tego, że coraz więcej osób – zwłaszcza z młodszego pokolenia – deklaruje agnostycyzm, to tradycja okazuje się być silniejsza niż trendy religijne. Regularnie spotykamy się z klientami, którzy przyznają, że choć sami nie chodzą do kościoła, to chcą zorganizować np. mamie czy tacie pogrzeb wyznaniowy, aby „nie narażać się rodzinie”. Z drugiej jednak strony nasza firma pogrzebowa w Warszawie organizuje coraz więcej pochówków bezwyznaniowych.

Jeśli i Państwo rozważają pogrzeb świecki w Warszawie, ale mają w związku z tym wiele wątpliwości (co jest zupełnie zrozumiałe), to zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Specjaliści zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy odpowiadają w nim na najczęściej zadawane pytania o pogrzeb bezwyznaniowy.

Gdzie można pochować bliską osobę, gdy decydujemy się na pogrzeb świecki?

Nie każdy wie, że w przypadku pogrzebu świeckiego, który odbywa się z pominięciem doktryny kościelnej, teoretycznie nie ma możliwości pochowania bliskiego na cmentarzu parafialnym. O tym zawsze decyduje proboszcz, ewentualnie biskup diecezjalny, który – poza specjalnymi wyjątkami (brak cmentarza komunalnego w okolicy) nie wyrazi zgody na pochówek na terenie Kościoła bez obrządku katolickiego.

Na szczęście w każdym mieście działają cmentarze komunalne, które są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wyznania, przekonań religijnych lub ich braku. Dlatego pogrzeb świecki praktycznie zawsze odbywa się właśnie na cmentarzu komunalnym – z pewnością taka nekropolia znajduje się w pobliżu miejsca Państwa zamieszkania.

Kto przewodniczy pogrzebowi świeckiemu?

Pogrzeb świecki oczywiście odbywa się bez udziału osoby duchownej. Uroczystości przewodniczy natomiast Mistrz Ceremonii. Jest to osoba obdarzona dużą charyzmą, elokwentna, która dba o to, aby pogrzeb przebiegł w sposób godny i uporządkowany. To Mistrz Ceremonii m.in. wita gości, zwykle wygłasza mowę pożegnalną (której treść jest uzgadniana z rodziną zmarłego) oraz daje znak pracownikom zakładu pogrzebowego do odprowadzenia trumny/urny na miejsce spoczynku.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że uroczystość pożegnalna poprzedzająca złożenie ciała/prochów do grobu najczęściej odbywa się w domu pogrzebowym. Jest wówczas okazja do tego, aby powspominać zmarłego, napić się kawy czy herbaty oraz przywitać z zaproszonymi gośćmi.

Czy pogrzeb świecki jest godną formą pożegnania zmarłego?

Jak najbardziej, nie trzeba mieć co do tego żadnych wątpliwości. Choć oczywiście wciąż wiele osób uważa, że godny pogrzeb musi odbyć się w obrządku katolickim, to w rzeczywistości równie wysoką rangę (a nierzadko wyższą) mają właśnie pogrzeby świeckie. Faktem jest, że wiele osób biorących udział w pogrzebie świeckim, a niewiedzących o tym, początkowo może się nawet nie zorientować, że nie uczestniczą w tradycyjnej ceremonii żałobnej.

Czy obowiązuje pełna dowolność w zakresie wyboru usług pogrzebowych przy organizacji pochówku bezwyznaniowego?

Pogrzeb świecki faktycznie daje nam większą swobodę, gdy chodzi o przebieg uroczystości i jej charakter. Prosimy jednak nie zapominać, że wciąż jest to uroczystość żałobna, która musi mieć godny przebieg.

Przykładowo: nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas pogrzebu świeckiego pieśni religijne zastąpić ulubionymi utworami muzycznymi zmarłej osoby, które odprowadzą ciało/prochy na miejsce spoczynku. Niedopuszczalne jest jednak, aby była to muzyka wulgarna, gorsząca, która mogłaby urazić np. osoby starsze i zamienić uroczystość żałobną w specyficzną formę imprezy tanecznej.

Komu zlecić organizację pogrzebu świeckiego?

Najważniejszym kryterium wyboru firmy pogrzebowej powinno być to, czy posiada ona niezbędne doświadczenie w organizowaniu takich uroczystości, które jednak dość istotnie różnią się od pogrzebów w obrządku wyznaniowym.

Firma Kalla świadczy usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Mokotów od ponad 30 lat, oferując profesjonalne zaplanowanie i przeprowadzenie pogrzebu bezwyznaniowego zgodnie z oczekiwaniami klientów. Zapewniamy obsługę doświadczonego Mistrza Ceremonii oraz kompleksowe zajęcie się wszystkimi etapami organizacji uroczystości.

Chcąc mieć pewność, że pogrzeb świecki zostanie zorganizowany w sposób perfekcyjny, uroczysty i zgodnie z Państwa oczekiwaniami, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Kalla to firma pogrzebowa działająca na warszawskim rynku od 1990 roku. Jesteśmy jednym z najlepiej ocenianych zakładów w stolicy, mającym duże doświadczenie w organizacji pochówków zarówno wyznaniowych, jak i świeckich. Klientów spoza Warszawy zapraszamy do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

Mogą Państwo skontaktować się bezpośrednio z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wyczerpujących informacji. Oddajemy również do Państwa dyspozycji dwa całodobowe numeru telefonów, pod którymi przyjmujemy zgłoszenia o śmierci przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku:

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner