Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pogrzeb w Warszawie, gdy rodzina mieszka daleko: jak to zorganizować?

Żyjemy w czasach, kiedy to migracje są czymś zupełnie naturalnym. Mnóstwo osób przeprowadza się z jednego miasta do drugiego, najczęściej „za pracą” czy za miłością i już nigdy nie wraca w rodzinne strony na stałe. Takie osoby wrastają w nowe środowisko na tyle mocno, że po śmierci chcą być pochowane w ostatnim miejscu zamieszkania. Klasycznym przykładem będzie tutaj polska stolica, do której rokrocznie migrują tysiące osób. To może być natomiast dość kłopotliwe dla pozostałych członków rodziny, zwłaszcza mieszkających setki kilometrów dalej. W zakładzie pogrzebowym Kalla wielokrotnie spotkaliśmy się z takimi sytuacjami. W naszym poradniku podpowiadamy więc, jak zorganizować pogrzeb w Warszawie, gdy chowana osoba pochodziła z odległej miejscowości i tam też ma najliczniejszą rodzinę.  

Po pierwsze: znalezienie zakładu pogrzebowego

Rodzina z dalekich stron, która nie zna warszawskiego rynku, nie ma pojęcia, gdzie znajdują się cmentarze, gdzie szukać funeraliów i innych akcesoriów pogrzebowych, a do tego przeżywa bardzo silne emocje, powinna zdać się na pomoc profesjonalistów. W Warszawie nie brakuje godnych polecenia zakładów pogrzebowych, które kompleksowo zajmą się organizacją pochówku, zdejmując z barków rodziny wszelkie nieprzyjemne obowiązki, tym samym umożliwiając jej godne przeżywanie straty.

Zakład pogrzebowy Kalla organizował wiele pogrzebów w Warszawie, kiedy to chowana była osoba rodzinnie związana z zupełnie innym regionem Polski. Pomagaliśmy naszym klientom z daleka w przygotowaniu uroczystości, większość spraw omawiając przez telefon czy w formie mailowej. W dobie powszechnego dostępu do nowoczesnych narzędzi komunikacji nie stanowi to żadnego problemu.

Ważne jest przy tym to, aby rodzina z odległych stron wybrała taki zakład pogrzebowy, który jest w stanie zagwarantować kompleksową organizację pogrzebu w Warszawie. Pisząc kolokwialnie: rodzina powinna przyjechać do stolicy „na gotowe”, mogąc w pełni skupić się na przeżywaniu żałoby.

Na liście rzeczy, o które może (i powinien) zadbać zakład pogrzebowy w Warszawie umieścimy m.in.:

  • Załatwienie formalności w parafii/urzędzie;
  • Ustalenie daty pogrzebu;
  • Dostarczenie wszelkich niezbędnych akcesoriów pogrzebowych, wybranych w porozumieniu z rodziną (trumna/urna, ubranie, kwiaty, wiązanki etc.);
  • Zapewnienie transportu;
  • Zorganizowanie konsolacji;
  • Ewentualnie zarezerwowanie miejsc noclegowych dla rodziny zmarłego;

Po drugie: zawiadomienie rodziny

Ten przykry obowiązek również można scedować na zakład pogrzebowy, z którym podpisaliśmy umowę. W mniejszych miejscowościach nadal bardzo dobrze sprawdzają się klepsydry, dzięki którym sąsiedzi dowiedzą się o śmierci znajomej osoby – być może będą mieć ochotę, aby wybrać się na pogrzeb nawet do Warszawy.

Jeśli natomiast chodzi o bliską rodzinę, to wypada jednak zawiadomić ją o pogrzebie osobiście. Zwłaszcza, jeśli wiemy, że podróż do Warszawy może być dla jej członków męcząca i trudna pod względem logistycznym. Wówczas warto zaproponować zapewnienie noclegu lub przynajmniej pomoc w zarezerwowaniu miejsc w hotelu, a także rozważyć zorganizowanie transportu, w czym z pewnością pomoże wynajęty zakład pogrzebowy.

Po trzecie: podjęcie decyzji odnośnie do rodzaju pogrzebu

W Polsce nadal zdecydowanie przeważają pogrzeby w obrządku katolickim, jednak rośnie także zainteresowanie pogrzebami świeckimi. Te drugie jak najbardziej są godną formą pożegnania zmarłego, z tą różnicą, że rezygnujemy z elementów wyznaniowych, w tym mszy żałobnej, konduktu, któremu przewodniczy duchowny etc.

Jeśli nie wiedzą Państwo, na jaki rodzaj pogrzebu w Warszawie się zdecydować, zawsze mogą Państwo skorzystać z doradztwa pracowników zakładu pogrzebowego Kalla – wyjaśnimy Państwu wszelkie różnice między pogrzebem wyznaniowym a świeckim.

Zapraszamy również do lektury poradnika, w którym dokładnie opisujemy, czym właściwie jest pochówek świecki.

Oczywiście należy także podjąć decyzję odnośnie do tego, czy ciało bliskiej osoby ma zostać złożone w grobie w trumnie czy wcześniej spopielone. Obecnie obie te formy pochówku mają równie wielu zwolenników. Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się Państwo zdecydują, zakład pogrzebowy Kalla z Warszawy zapewni Państwu kompleksową obsługę – włącznie z organizacją kremacji i poprzedzającej ją symbolicznej uroczystości dla najbliższej rodzimy.

Po czwarte: zorganizowanie transportu dla rodziny z dalekich stron

Może się okazać, że taki transport będzie bardzo przydatny, bo nie wszyscy czują się na siłach, aby odbyć daleką podróż na pogrzeb do Warszawy np. z Dolnego Śląska pociągiem czy rejsowym autobusem. Nie każdy też posiada własny samochód. Na szczęście dobre zakłady pogrzebowe dysponują flotą wygodnych pojazdów i mogą zapewnić gościom transport w obie strony. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, z którego warto skorzystać.

Organizacja pogrzebu w Warszawie „na odległość” nie jest na pewno prostą sprawą, dlatego najważniejsze jest to, aby zaufać profesjonalizmowi rekomendowanego zakładu pogrzebowego. Zapraszamy do skorzystania z usług firmy Kalla.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.