Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pogrzeb w Warszawie w dobie pandemii: jakie obowiązują procedury?

Czas pandemii jest niezwykle trudny dla większości z nas – głównie z uwagi na obawy o zdrowie swoje i bliskich, nałożone ograniczenia, problemy w biznesie oraz mocno zawężony krąg rozrywek. Pandemiczne obostrzenia nie ominęły również uroczystości pogrzebowych. Pochówek bliskiej osoby w czasie globalnej walki z COVID-19 nie przypomina tego, do czego przywykliśmy w naszym kraju. Nie ma wielkich uroczystości żałobnych, wszyscy muszą się też stosować do zaostrzonego reżimu sanitarnego. Jak zatem wygląda pogrzeb w Warszawie w dobie pandemii? O czym trzeba pamiętać? Z jakimi ograniczeniami musimy się liczyć? To wyjaśniamy w poradniku zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy.  

Ceremonia pogrzebowa

Od razu wyjaśnijmy, że w tym poradniku skupiamy się wyłącznie na ograniczeniach związanych z pogrzebem osoby, która nie zmarła z powodu COVID-19 i nie miała pozytywnego testu na obecność wirusa (tutaj obowiązują jeszcze inne, znacznie bardziej restrykcyjne zasady).

Pierwszym, co diametralnie różni pogrzeby wyznaniowe w dobie pandemii od tych, jakie były organizowane jeszcze na początku 2020 roku, jest limit wiernych w kościele. Na dzień pisania tego poradnika (druga połowa grudnia 2020) obowiązują restrykcje rządowe, zgodnie z którymi w celebrze może brać udział tylko 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni kościoła. W praktyce więc bardzo rzadko zdarza się, aby organizowane obecnie uroczystości pogrzebowe gromadziły więcej niż kilkanaście do 20-30 osób.

Rada

Zanim zaproszą Państwo bliskich i znajomych na pogrzeb, radzimy skonsultować się z proboszczem i zapytać, jaki limit wiernych obowiązuje w danym kościele. Pracownicy zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy mogą to ustalić w Państwa imieniu.

Jeśli natomiast chodzi o część pogrzebu odbywającą się na zewnątrz, czyli już na terenie cmentarza, to nie obowiązują limity żałobników. Obostrzenia dotyczą natomiast zachowania dystansu społecznego (minimum 2 metry odległości pomiędzy poszczególnymi osobami) oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Co z konsolacją?

Zamknięcie lokali gastronomicznych w praktyce wyklucza zorganizowanie konsolacji. Nie ma tutaj znaczenia, że dany lokal nie przyjmuje gości z zewnątrz i mógłby zapewnić bezpieczne warunki uczestnikom tradycyjnej stypy. Prawo w tym względzie niestety nie przewiduje żadnych odstępstw.

Wielu klientów naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie decyduje się więc na zorganizowanie konsolacji we własnym zakresie, chociażby korzystając z cateringu (w czym także mogą Państwu pomóc nasi pracownicy). Pamiętajmy natomiast, że nawet w przypadku konsolacji domowej obowiązuje limit uczestników do 20 osób. Oczywiście nikt nie będzie raczej tego sprawdzać, ale jednak zdrowy rozsądek podpowiada, aby nie organizować większych wydarzeń w samym szczycie pandemii.

Ograniczenia źle wpływają na psychikę bliskich zmarłego

Zauważamy to każdego dnia przyjmując klientów w biurach naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie. Wielu z nich jest zdziwionych, że nie mogą zorganizować pogrzebu „tradycyjnie”, inni przyjmują te informacje ze zrozumieniem, ale nie brakuje też osób, które próbują mimo wszystko obejść obostrzenia.

To zrozumiałe, że cierpiącym bliskim zmarłej osoby jest bardzo trudno pogodzić się z nałożonymi ograniczeniami. Każdy chciałby pożegnać ukochanego męża, żonę, rodzica czy brata w możliwie jak najbardziej godny sposób, ale czasy są trudne i na pewne rzeczy po prostu nie mamy wpływu. Nasi pracownicy zawsze starają się wesprzeć klientów w tych niełatwych chwilach, podpowiadamy najlepsze rozwiązania, które pozwalają zachować odpowiednią rangę uroczystości pogrzebowej, a jednocześnie mieszczą się w ramach przyjętego reżimu sanitarnego.

Jak zadbać o godną oprawę pogrzebu w pandemicznym czasie?

Najważniejsze jest to, aby nie przekraczać limitu osób biorących udział w uroczystości w kościele (jeśli jest to pogrzeb wyznaniowy) oraz w domowej konsolacji. Pamiętajmy, że mamy dziś do dyspozycji nowoczesne narzędzia, które umożliwiają wzięcie udziału w pogrzebie w sposób zdalny – jakkolwiek dziwnie to nie brzmi.

Oczywiście, że transmisja mszy i pogrzebu za pośrednictwem np. komunikatorów internetowych czy platform do wideokonferencji nawet w połowie nie zastąpi fizycznego udziału w uroczystości, ale jest tego namiastką, z której warto skorzystać – a już szczególnie dotyczy to osób starszych, najbardziej zagrożonych ciężkimi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem.

Warto również zdać się na pomoc profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Pandemia trwa już od blisko roku, dlatego w Kalla wypracowaliśmy odpowiednie procedury, dzięki którym możemy zapewnić naszym klientom szereg rozwiązań gwarantujących godną oprawę uroczystości przy stosowaniu się do obowiązujących przepisów.

Nasz zakład pogrzebowy w Warszawie obsługuje dzielnicę Mokotów – zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami Kalla przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 oraz przy ulicy Gagarina 23. Dom pogrzebowy Kalla w Warszawie działa też na Woli – wszelkich informacji udzielą Państwu pracownicy biura przy ulicy Zegadłowicza 1.