Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Popularne mity pogrzebowe, w które nie warto wierzyć

Pogrzeb jest jedną z dwóch najważniejszych uroczystości w życiu (jako tę drugą można wskazać ślub). Sposób żegnania bliskich osób mocno wrósł w polską tradycję, choć od wielu lat następują tutaj pewne zmiany – czego przykładem może być rosnąca popularność pogrzebów świeckich. Powszechność pochówków, których w Polsce w ciągu roku organizuje się nawet kilkaset tysięcy, w naturalny sposób spowodowała, że narosło wokół nich mnóstwo mitów, w większości niemających nic wspólnego z prawdą.

I właśnie tym najpopularniejszym mitom pogrzebowym przyjrzymy się w kolejnym artykule poradnikowym Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie i Piasecznie.

Na cmentarzu katolickim może się odbyć wyłącznie pochówek wyznaniowy

To bardzo często powtarzany mit. Wiele osób wciąż w niego wierzy, a w szczególności dotyczy to mieszkańców mniejszych miejscowości, w których wiara ma ogromny wpływ na stosunki społeczne i wybory życiowe.

Wyjaśnijmy zatem, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem ksiądz proboszcz nie może odmówić pochówku na cmentarzu parafialnym, jeśli w danej miejscowości nie ma innej nekropoli komunalnej. Oznacza to, że na cmentarzu wyznaniowym jak najbardziej można zorganizować pochówek świecki, któremu przewodniczy Mistrz Ceremonii.

Wiadomo natomiast, że teoria sobie, a życie sobie, dlatego wiele osób może się spotkać z nieprzychylną postawą proboszcza, który będzie piętrzyć kolejne problemy, byle tylko nie dopuścić do pogrzebu świeckiego na „swojej” nekropolii. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak ze spokojem zażądać honorowania obowiązującego w Polsce prawa i ewentualnie poprosić o interwencję kurię.

Pogrzeb świecki jest mało poważny

Choć popularność pogrzebów świeckich rośnie z roku na rok, to nadal można się spotkać z opinią, że jest to „gorsza” forma pochówku. Oczywiście takie głosy pochodzą przede wszystkim od osób głęboko wierzących lub przynajmniej za takie się podających. Nie trzeba się tym absolutnie przejmować.

Jeśli chcą Państwo zorganizować pogrzeb świecki, to nie dość, że mają Państwo do tego pełne prawo, to jeszcze mogą mieć Państwo pewność, że uroczystość będzie mieć godny przebieg. W tym celu prosimy o bezpośredni kontakt z naszym domem pogrzebowym w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Mamy duże doświadczenie w organizowaniu pogrzebów humanistycznych.

Organizacja pogrzebu przez profesjonalną firmę jest bardzo droga

Koszty organizacji pogrzebu to temat-rzeka. Co ciekawe, często wypowiadają się tutaj osoby, które nigdy nie miały okazji skorzystać z profesjonalnych usług pogrzebowych w Warszawie Wola czy Mokotów lub po prostu w stolicy.

Prawda jest taka, że organizacja pogrzebu może być zarówno bardzo kosztowna, jak i dostępna na przeciętną kieszeń. Wszystko zależy od oczekiwań rodziny, posiadanego budżetu i tym samym wyboru konkretnych usług pogrzebowych, funeraliów czy akcesoriów. Aby poznać dokładny koszt zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola – nasz pracownik, po rozmowie z Państwem, przedstawi dokładny kosztorys.

Pogrzeb kremacyjny jest niekatolicki

Z niezrozumiałych powodów ten mit wciąż trzyma się mocno, choć nawet same władze Kościoła katolickiego jednoznacznie wypowiedziały się na ten temat. Pogrzeb kremacyjny jak najbardziej jest zgodny z wiarą i nie należy go utożsamiać z praktykami pogańskimi.

Co więcej, sukcesywnie rośnie zainteresowanie pogrzebami kremacyjnymi. Szacujemy, że w Warszawie już co drugi pochówek jest poprzedzony spopieleniem ciała. Z jednej strony wynika to z przełamania tabu, a z drugiej z pobudek czysto praktycznych. Wiele osób kieruje się w życiu zasadami ekologii oraz oszczędnego gospodarowania zasobami naszej planety, w co pogrzeb kremacyjny idealnie się wpisuje (w końcu urna zajmuje o wiele mniej miejsca, a prochy w żaden sposób nie zagrażają np. wodom podziemnym).

Pogrzeb musi być wystawny

Jest to mit, który ma silne umocowanie w polskiej tradycji – w końcu chyba każdy zetknął się z powiedzeniem „zastaw się, a postaw się”. Prosimy się tym nie sugerować. Niestety, bardzo często gościmy w naszych biurach osoby, które pomimo trudnej sytuacji finansowej przyznają, że muszą zorganizować wystawny pogrzeb, aby nie narazić się na drwiny ze strony najbliższych i znajomych.

Takie podejście nie ma żadnego sensu. Wystawność pogrzebu musi wynikać z tego, jakim budżetem Państwo dysponują, czyli po prostu od tego, na co mogą sobie Państwo pozwolić. Z doświadczenia wiemy natomiast, że skromne uroczystości także stanowią godną formę pożegnania bliskiej osoby.

Trzeba zorganizować konsolację

Znów możemy tutaj odwołać się do polskiej tradycji, w której rzeczywiście konsolacja stanowi dość ważny element całego obrządku pogrzebowego. Nie jest ona natomiast niezbędna. Jeśli nie czują się Państwo na siłach (psychicznie i finansowo), aby zapraszać rodzinę i znajomych na poczęstunek po uroczystości pogrzebowej, to śmiało mogą Państwo z tego zrezygnować i przeżywać ten najtrudniejszy moment żałoby na własny sposób.