Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Skromna uroczystość pogrzebowa: jakie są jej najważniejsze zalety? Dlaczego warto zorganizować skromny pogrzeb?

W polskiej tradycji przyjęło się, że pogrzeb musi być bardzo wystawny. Wiele osób wychodzi z założenia, że jest to na tyle ważna uroczystość, iż niezbędne jest zapewnienie wręcz luksusowej oprawy. Wynika to jednak niekoniecznie z realnych potrzeb, ale z obawy przed byciem osądzonym przez rodzinę, znajomych i inne osoby biorące udział w pogrzebie. Zasada „zastaw się, a postaw się” wciąż jest żywa w naszym narodzie.

W naszej firmie pogrzebowej w Warszawie obserwujemy jednak stopniową zmianę tego podejścia. Coraz więcej klientów w rozmowie z naszymi pracownikami podkreśla, że zależy im na zorganizowaniu skromnej uroczystości pogrzebowej. Ma to swoje zalety, a najważniejsze z nich omawiamy w kolejnym artykule poradnikowym zakładu pogrzebowego Kalla.

Skromny pogrzeb jest tańszy

Zacznijmy od prawdopodobnie najważniejszego argumentu przemawiającego za skromną uroczystością pogrzebową – a już na pewno z punktu widzenia osób dysponujących mocno ograniczonym budżetem.

Nie ma wielkiej tajemnicy w tym, że skromny pogrzeb zawsze będzie tańszy od tego wystawnego. Wynika to z prostej zależności: im mniej usług pogrzebowych Państwo zamówią, tym niższy będzie kosztorys przedstawiony przez firmę. Skromny pogrzeb można rozumieć również przez pryzmat wyboru prostszych i tym samym tańszych funeraliów, w tym trumny lub urny.

Mniejsze obciążenie dla rodziny odpowiedzialnej za organizację pogrzebu

Organizacja skromnej uroczystości pogrzebowej jest mniej obciążająca, ponieważ rodzina nie musi poświęcać tak dużo czasu i uwagi na kwestie związane chociażby z wyborem poszczególnych usług oraz funeraliów. W praktyce wszystkie sprawy można omówić z pracownikiem zakładu pogrzebowego w ciągu jednego krótkiego spotkania.

Jest to ogromna zaleta dla osób, które bardzo ciężko przeżywają stratę kogoś bliskiego i po prostu nie czują się na siłach, aby analizować np. modele trumien i urn czy zastanawiać się, czy lepszym wyborem będzie trąbka czy może skrzypce.

Skromna uroczystość pogrzebowa może być godna

Trzeba to zaakcentować, ponieważ w naszym kraju wciąż wiele osób stawia znak równości między wystawnością a godnością uroczystości pogrzebowej. Tymczasem skromny pogrzeb także może mieć godny przebieg i charakter. Co więcej, właśnie takie kameralne uroczystości często stwarzają lepsze warunki do tego, aby skupić się na istocie pogrzebu, czyli pożegnaniu zmarłej osoby i pocieszeniu cierpiącej rodziny. Nie ma tutaj całej otoczki, która odwraca uwagę uczestników pogrzebu od jego sensu.

Idealny wybór dla osób planujących pogrzeb świecki

Faktem jest, że skromny pogrzeb to najczęściej właśnie uroczystość świecka. Tak zwane pogrzeby humanistyczne wręcz sprzyjają prostocie formy, ponieważ nie poprzedza ich msza żałobna oraz cała otoczka związana z pochówkiem w obrządku katolickim.

Możliwość skupienia się na przeżywaniu żałoby

Skromne uroczystości pogrzebowe są pod tym względem znacznie lepszym rozwiązaniem niż te wystawne. Gdy widzimy, że klienci bardzo przeżywają stratę bliskiej osoby, to wręcz sami sugerujemy postawienie na skromność i prostotę. Dzięki temu rodzina zlecająca organizację uroczystości mniej się stresuje tym, czy wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami, czy nie dojdzie do jakiejś drobnej wpadki, która mogłaby później zostać niewybrednie skomentowana przez „życzliwych” uczestników pogrzebu etc.

Względy estetyczne

Skromne pogrzeby są pozbawione blichtru charakterystycznego dla tych wystawnych uroczystości. Paradoksalnie może to decydować o tym, że prosty pogrzeb będzie bardziej estetyczny. W końcu minimalizm jest dziś jednym z najważniejszych trendów w branży funeralnej, o czym świadczą m.in. najnowsze propozycje producentów trumien czy urn.

Ograniczona liczba uczestników pogrzebu

Dla wielu osób to także może być ważny argument przemawiający za zorganizowaniem skromnej uroczystości pogrzebowej. Zwykle takie pogrzeby są kameralne, co oznacza, że bierze w nich udział wyłącznie najbliższa rodzina czy przyjaciele. Dzięki temu nie czuje się wewnętrznego przymusu, by zaprosić na pogrzeb i ewentualną konsolację np. kogoś, z kim od dawna nie utrzymujemy kontaktu, ponieważ „tak wypada”.

Warto wziąć pod uwagę wszystkie te argumenty, które jak najbardziej uzasadniają zorganizowanie skromnej uroczystości pogrzebowej. Prosimy również pamiętać, że nie mają Państwo żadnego obowiązku brania na siebie ciężaru – psychicznego i finansowego – zlecenia organizacji bardzo efektownego pod względem formy pogrzebu. To, co pomyślą inni w gruncie rzeczy nie ma przecież znaczenia, zwłaszcza w obliczu śmierci ukochanej osoby.

Zorganizowanie skromnej, godnej uroczystości pogrzebowej mogą Państwo powierzyć firmie Kalla. Jesteśmy jednym z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Cieszymy się znakomitą opinią klientów, na którą zapracowaliśmy podczas ponad 30 lat działalności na lokalnym rynku.

Klientów spoza Warszawy zapraszamy natomiast do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.