Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Szara strefa usług pogrzebowych. Jak uniknąć ryzyka trafienia na firmę-krzak?

W dobie wciąż rosnących kosztów organizacji pogrzebu, coraz więcej osób szuka na tym oszczędności. Jest to zupełnie zrozumiałe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kwota zasiłku pogrzebowego pozostaje niezmienna od wielu lat. Podstawowym sposobem na ograniczenie wydatków związanych z pochowaniem bliskiej osoby jest wynajęcie jak najtańszej firmy pogrzebowej. Radzimy jednak uważać: w Polsce rośnie szara strefa usług pogrzebowych, co stanowi duże zagrożenie przede wszystkim dla samych klientów. Więcej o tym piszemy w poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla – profesjonalnej firmy pogrzebowej z Warszawy.

Narastający problem szarej strefy

Mogłoby się wydawać, że branża pogrzebowa jest wolna od zjawiska szarej strefy. W końcu wiele zakładów funkcjonuje na tym rynku od pokoleń, ciesząc się dużą rozpoznawalnością, dlatego teoretycznie nie ma już miejsca na podmioty, które realizują usługi pogrzebowe bez zarejestrowania swojej działalności. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

Szara strefa funkcjonuje w sektorze funeralnym niemal od zawsze, a od pewnego czasu obserwujemy, że ten problem się pogłębia. Wszystko z powodu coraz wyższych kosztów organizacji pogrzebu. Skoro dziś średnia cena kompleksowej usługi pogrzebowej to około 7-8 tysięcy złotych (w wariancie podstawowym), a zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wynosi zaledwie 4000 złotych, to naprawdę trudno się dziwić osobom szukającym jak najtańszych opcji.

I tutaj ze swoją ofertą pojawiają się niezarejestrowani usługodawcy, czyli osoby, które świadczą usługi pogrzebowe w sposób nielegalny. Nie są to przedsiębiorstwa, dlatego nie płacą podatków, nie odprowadzają składek na ZUS, a co za tym idzie nie wystawiają swoim klientom ani rachunku, ani faktury.

Dlaczego nie warto korzystać z nielegalnych usług pogrzebowych?

Podstawowym powodem, dla którego zatrudnienie niezarejestrowanej „firmy pogrzebowej” należy uznać za bardzo zły pomysł, jest brak jakiejkolwiek gwarancji na fachowe świadczenie usługi. Skoro ktoś nie zalegalizował swojej działalności, ponieważ nie stać go na płacenie podatków i odprowadzanie składek, to najprawdopodobniej jakość jego pracy pozostawia wiele do życzenia.

Takie podmioty nawet nie zatrudniają pracowników. Posiłkują się przypadkowymi osobami, pracującymi na czarno, wynajmowanymi okazjonalnie do obsługi konkretnego pogrzebu. Nie ma zatem co liczyć na to, że są to osoby przeszkolone, dokładnie wiedzące co robią, znające podstawowe procedury pogrzebowe, zaznajomione z przepisami prawa czy konwenansami pogrzebowymi.

Korzystając z usług takiej „firmy” wiele Państwo ryzykują. Najmniejszym problemem będzie niezadowalający efekt organizacji pogrzebu. Gorzej, gdy nielegalny podmiot w ogóle nie wywiąże się z umowy, weźmie pieniądze, ale nie zorganizuje uroczystości. W szarej strefie normą jest również niesolidność, niepunktualność, bardzo słaba oprawa (np. zdezelowane karawany czy wręcz korzystanie ze zwykłych samochodów osobowych prowizorycznie przystosowanych do przewozu ciała) oraz niski poziom kultury osobistej „pracowników”.

Do tego dochodzą również kwestie czysto techniczne, czyli brak jakiejkolwiek umowy, nie wspominając już o dowodzie zapłaty za usługę. Jest to o tyle problematyczne, że w razie chęci np. złożenia reklamacji czy odzyskania wpłaconych pieniędzy, nie będą Państwo dysponować żadnym formalnym potwierdzeniem na zasadność swojego roszczenia.

Jak nie trafić na firmę-krzak?

Najlepszym sposobem na uniknięcie takiego ryzyka jest po prostu skontaktowanie się z renomowaną, dobrze ocenianą firmą pogrzebową, która jest obecna na lokalnym rynku od wielu lat. Oczywiście nazwa zakładu może Państwu niewiele powiedzieć – zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie korzystali Państwo z usług pogrzebowych i się tym po prostu nie interesowali.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów wyróżniających legalnie działające zakłady pogrzebowe, czyli:

  • Elementy identyfikujące dany zakład– oznakowany samochód, wizytówka, szyld, oficjalny adres biura lub biur, stacjonarny numer telefonu czy unikalna nazwa.
  • Numer NIP – jeśli zakład pogrzebowy jest zarejestrowany, czyli działa legalnie, to musi posiadać numer NIP. Dysponując tym numerem mogą Państwo zweryfikować firmę w ogólnodostępnych bazach przedsiębiorców.
  • Faktura/rachunek– legalnie działający zakład pogrzebowy nigdy nie rozlicza się z klientami „pod stołem”. Akt płacenia za usługę musi być oficjalny, a jego potwierdzeniem zawsze jest wystawienie przez zakład rachunku lub faktury.

Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że organizacją pogrzebu bliskiej osoby zajmą się profesjonaliści, to zapraszamy do skorzystania z usług firmy Kalla – jednego z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola, działającego na stołecznym rynku od 1990 roku.

Z kolei klientów spoza Warszawy zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.