Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

W jakie dni nie organizuje się pogrzebów? Wyjaśniamy

Organizacja pogrzebu to dość skomplikowany proces logistyczny, z czego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Dziś wszystkie kwestie związane z przygotowaniem pochówku powierza się wynajętej firmie pogrzebowej, co jest bardzo wygodne i oszczędza mnóstwo czasu. Klienci zakładu pogrzebowego mogą sobie zażyczyć pełnej obsługi i mieć pewność, że profesjonaliści spełnią niemal każde życzenie. Jedyne ograniczenie stanowią tutaj przepisy polskiego prawa, ale też zasady przyjęte zwyczajowo, do których można zaliczyć wybór dnia organizacji pogrzebu.

Jeśli właśnie planują Państwo pochówek bliskiej osoby, która jest w ciężkim stanie zdrowia i prawdopodobnie wkrótce przyjdzie czas pożegnania, to zapraszamy do lektury naszego poradnika. Eksperci Kalla, profesjonalnej firmy pogrzebowej w Warszawie, wyjaśniają w nim, w jakie dni nie organizuje się pogrzebów.

Zacznijmy od konwenansów

W Polsce obowiązuje niepisana zasada, że pogrzebów nie organizuje się w niedzielę i dni świąteczne. Wzięła się ona z tradycji kościelnej, której wiele osób wciąż pozostaje wiernych. Tradycja okazała się na tyle trwała, że dziś praktycznie nie spotyka się pogrzebów organizowanych w niedzielę – mało kto nawet pyta o taką możliwość.

Stąd w sytuacji, gdy bliska osoba zmarła np. w piątek, to z pochówkiem trzeba poczekać minimum do przyszłego tygodnia. Nie zapominajmy również, że niedziela jest dniem wolnym od pracy, w tym dla pracowników zakładu pogrzebowego.

Wiele zależy również od polityki zarządców nekropolii

Bardzo często otrzymujemy zapytania o możliwość zorganizowania pogrzebu w sobotę. W Warszawie nie wchodzi to w grę, co wynika po prostu z zasad przyjętych przez zarządców stołecznych nekropolii. Wiemy, że w innych miastach sobotnie pogrzeby są czymś normalnym i nikogo nie dziwią, natomiast w Warszawie wygląda to inaczej.

Tym samym możemy już wskazać dwa dni tygodnia, w których nie organizuje się pogrzebów – przynajmniej z perspektywy mieszkańców Warszawy lub osób planujących pochowanie kogoś bliskiego w stolicy.

Wybór dnia organizacji pogrzebu wymaga uzgodnienia z firmą pogrzebową

Choć ostateczna decyzja zawsze należy do rodziny, to prosimy pamiętać, że niestety nie obowiązuje pełna swoboda w zakresie wyboru dnia pochówku. Ograniczenie stanowią tutaj terminy, a pisząc kolokwialnie – kolejki na konkretnych nekropoliach.

Jeśli np. zależy Państwu na tym, aby pochować bliską osobę jak najszybciej, np. w następnym tygodniu, to może się okazać, że w grę wchodzi tylko jeden z dni roboczych, ponieważ pozostałe są już zajęte.

Nie zapominajmy również o tym, że swoje terminy ma firma pogrzebowa, która dysponuje ograniczoną liczbą pracowników, samochodów etc. i zwyczajnie nie jest w stanie zorganizować wielu pogrzebów jednego dnia.

Pamiętajmy o niezbędnych formalnościach

Z organizacją pogrzebu na pewno nie warto się spieszyć i naciskać na to, aby pochówek odbył się np. w przyszły poniedziałek czy wtorek. Najpierw należy zadbać o wszystkie formalności, w tym urzędowe, co może zająć sporo czasu i w naturalny sposób przesunąć pierwotnie preferowany przez rodzinę termin pogrzebu.

Sugerujemy, aby dzień pochówku uzgodnić z doradcą firmy pogrzebowej, który na podstawie własnego doświadczenia, ale też kalendarza zakładu zaproponuje najlepszy termin, uwzględniając przy tym oczekiwania klientów w zakresie m.in. rodzaju pogrzebu i jego oprawy.

Zapraszamy do skorzystania z usług świadczonych przez zakład pogrzebowy Kalla

Kalla to jeden z najbardziej doświadczonych i najlepiej ocenianych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Działamy na stołecznym rynku od 1990 roku, odpowiadając w tym czasie za organizację tysięcy pochówków, również znanych i cenionych osobistości.

Nasza oferta obejmuje kompleksową organizację pogrzebów, zarówno tradycyjnych, ze złożeniem ciała w trumnie do grobu, jak i coraz popularniejszych kremacyjnych. Mogą nam Państwo powierzyć organizację pogrzebu wyznaniowego i świeckiego, z asystą Mistrza Ceremonii.

Tym, co wyróżnia nasz zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola jest pełne zaangażowanie w organizację uroczystości pogrzebowej. Do Państwa dyspozycji przez cały czas jest doradca/indywidualny opiekun, który odpowie na wszelkie pytania, pomoże w wybraniu poszczególnych usług pogrzebowych i akcesoriów, w tym trumny czy urny.

Gwarantujemy Państwu profesjonalizm, empatię, perfekcyjną organizację zgodnie z ustaleniami, jak również przystępne ceny poszczególnych usług pogrzebowych. Dodatkowo mogą Państwo liczyć na nasze wsparcie na etapie załatwiania uciążliwych formalności urzędowych.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami firmy Kalla, świadczącej kompleksowe usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Nasi pracownicy odpowiedzą na Państwa pytania i pomogą w przygotowaniach do uroczystości.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy natomiast do kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.