Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład Pogrzebowy Kalla radzi: co zrobić, gdy bliska osoba umarła w domu?

Śmierć bliskiej osoby zawsze wywołuje ogromne emocje, a już szczególnie wtedy, gdy jesteśmy jej świadkami. Nawet będąc teoretycznie przygotowanym na odejście żony, męża, rodzica czy dziecka nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Pojawia się wtedy ogromny ból po stracie, trudno jest zebrać myśli i podjąć jakiekolwiek działania. Dlatego Zakład Pogrzebowy Kalla przygotował poradnik, w którym podpowiadamy, co należy zrobić, gdy bliska osoba umarła w domu. Zapraszamy do lektury.  

Wezwanie lekarza

Pierwszą rzeczą, o jaką trzeba zadbać, jest poinformowanie o śmierci lekarza z przychodni, do której należała zmarła osoba lub zadzwonienie po pogotowie ratunkowe – wówczas na miejsce przyjedzie lekarz pogotowia. Zadaniem lekarza jest potwierdzenie zgonu. Gdy to nastąpi, lekarz wypisze kartę zgonu lub kartę informacyjną.

To warto wiedzieć

Wbrew obiegowej opinii załoga karetki nie zabiera ciała zmarłej osoby. Zajmuje się tym wynajęty przez rodzinę zakład pogrzebowy.

Jeśli lekarz stwierdzi, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, wówczas jego obowiązki kończą się wraz z wypisaniem karty zgonu/karty informacyjnej. W każdym innym przypadku lekarz ma obowiązek zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub stwierdzeniu samobójstwa.

Poinformowanie zakładu pogrzebowego

Od razu trzeba zaznaczyć, że mają Państwo pełną swobodę w zakresie wyboru zakładu pogrzebowego. Nawet jeśli na miejscu pojawią się pracownicy jednej z lokalnych firm, to nie muszą Państwo decydować się na jej usługi. Przestrzegamy przed próbami manipulacji – jeśli pracownicy niewzywanej firmy twierdzą, że np. pracują na zlecenie pogotowania ratunkowego, to nie należy im wierzyć. Państwo sami decydują o tym, której firmie powierzą zabranie ciała zmarłej osoby oraz organizację pochówku.

Oczywiście zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z zakładem pogrzebowym Kalla. Jeśli są Państwo spoza Warszawy, to zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla Piaseczno. Z kolei klientom z Warszawy proponujemy kontakt z naszymi biurami w stolicy:

Mogą Państwo również skorzystać z naszych całodobowych numerów telefonów, pod którymi dyżurują wykwalifikowani pracownicy Zakładu Pogrzebowego Kalla z Warszawy. Przyjmą oni zgłoszenie o śmierci bliskiej osoby oraz udzielą Państwu szczegółowych wskazówek odnośnie do dalszego postępowania:

  • 501 077 077
  • 22 841 03 86

Po otrzymaniu zgłoszenia wyślemy do Państwa naszych pracowników, którzy w sposób godny i empatyczny zaopiekują się ciałem zmarłego, przewożąc je do chłodni. Na miejscu pojawi się również pracownik, który udzieli Państwu informacji na temat zakresu świadczonych usług oraz wesprze Państwa na etapie załatwiania wszelkich formalności.

Uzyskanie karty zgonu

Jeśli lekarz, który stwierdził zgon wystawił Państwu tylko kartę informacyjną, to muszą Państwo uzyskać kartę zgonu. W tym celu należy się udać do przychodni, do której należała zmarła osoba i okazać kartę informacyjną lekarzowi prowadzącemu. Ten następnie wystawi kartę zgonu.

Uzyskanie aktu zgonu

Mając kartę zgonu mogą już Państwo udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym uzyskają Państwo akt zgonu.

To warto wiedzieć

Urząd Stanu Cywilnego wystawia 2 akty zgonu bezpłatnie – za każdy kolejny trzeba zapłacić 24 złote.

Jeśli nie mają Państwo siły, czasu czy po prostu ochoty, aby zajmować się tymi wszystkimi formalnościami osobiście, to zachęcamy do powierzenia ich pracownikowi Zakładu Pogrzebowego Kalla. Wystarczy tylko przekazać nam kartę zgonu oraz dowód osobisty zmarłej osoby.

Ustalenie szczegółów pogrzebu

Po załatwieniu wszystkich formalności można już przejść do właściwego planowania pogrzebu. Zakład Pogrzebowy Kalla z Warszawy zapewni Państwu kompleksową opiekę w tym zakresie. Organizujemy zarówno pogrzeby wyznaniowe, jak i świeckie, którym przewodniczy Mistrz Ceremonii. W naszej ofercie jest oczywiście organizacja pochówków tradycyjnych (złożenie ciała w trumnie) oraz kremacyjnych.

Przejmujemy na siebie wszystkie obowiązki związane z organizacją pogrzebu. Pomagamy w wybraniu odpowiednich funeraliów, czyli m.in. urny lub trumny. Wszystkie proponowane rozwiązania zostaną dopasowane do Państwa możliwości finansowych oraz potrzeb.

Jako zakład pogrzebowy w Warszawie odpowiedzialny za organizację pochówku możemy wystąpić o wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ z jednej strony od razu uzyskują Państwo korzyść finansową, a z drugiej nie muszą Państwo osobiście przechodzić żmudnej procedury urzędowej, mogąc w pełni skupić się na przeżywaniu żałoby po stracie bliskiej osoby.

Zakład Pogrzebowy Kalla z Warszawy, działający na rynku od 1990 roku, cieszy się jedną z najlepszych opinii zarówno w stolicy, jak i w Piasecznie. Korzystając z naszych usług mają Państwo gwarancję profesjonalnej organizacji pogrzebu.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.