Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy Kalla radzi: jak się ubrać na pogrzeb?

Pogrzeb to jedna z kilku najważniejszych uroczystości rodzinnych, która wymaga odpowiedniej oprawy. Dotyczy to także osób, które zostały zaproszone do udziału w pogrzebie, zwłaszcza członków rodziny zmarłego, przyjaciół czy znajomych. Od każdego uczestnika uroczystości oczekuje się adekwatnego do sytuacji stroju. Pytanie tylko: co to oznacza w praktyce?

W kolejnym artykule poradnikowym przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadamy, jak się ubrać na pogrzeb, aby nie popełnić żadnego faux-pas.

Podstawowe zasady

Kompletując strój na pogrzeb należy pamiętać o jednej zasadzie: dobieramy elementy w stonowanych, ciemnych wariantach kolorystycznych, najlepiej w klasycznej czerni. Jest to kolor, który budzi jednoznaczne konotacje z żałobą, żalem po stracie bliskiej osoby, a także pozwalający okazać szacunek pogrążonej w smutku czy cierpieniu rodzinie zmarłego.

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na pogrzeb wyznaniowy czy coraz popularniejszą uroczystość humanistyczną, unikamy jaskrawych kolorów, które po prostu nie pasują do charakteru i okoliczności wydarzenia.

Pomysły na stylizacje pogrzebowe

Jeśli szykują się Państwo do pierwszego w swoim życiu udziału w uroczystości pogrzebowej i nie wiedzą, co na siebie włożyć, to zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Oto przykładowa stylizacja dla kobiety:

  1. Czarna sukienka za kolano, opcjonalnie spodnie typu cygaretki.  
  2. Czarna marynarka lub żakiet (może być też w kolorze granatowym czy beżowym).
  3. Czarne rajstopy.
  4. Klasyczne czarne buty, najlepiej na niskim obcasie lub płaskie (będą wygodniejsze podczas odprowadzania zmarłego na miejsce spoczynku).
  5. Skromne dodatki, wystarczy torebka i para kolczyków, unikamy epatowania drogą biżuterią.

Przykładowa stylizacja pogrzebowa dla mężczyzny może prezentować się następująco:

  • Klasyczny ciemny garnitur.
  • Czarny krawat (unikamy muszki i musznika).
  • Biała koszula bez zdobień.
  • Eleganckie, klasyczne buty, na przykład typu oxfordy.
  • Z dodatków wystarczy zegarek, ewentualnie spinki do mankietów i okulary.

Porada eksperta Kalla:

Oczywiście ostateczna stylizacja będzie uzależniona także od pory roku i panującej pogody. Zestaw można uzupełnić o kurtkę/płaszcz, natomiast nawet w czasie upalnego lata unikamy nadmiernego odsłaniania ciała.

Pogrzeb humanistyczny

W Kalla, renomowanym zakładzie pogrzebowym w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, zauważamy szybko rosnące zainteresowanie pogrzebami humanistycznymi, nazywanymi również świeckimi lub bezwyznaniowymi.

W przypadku uczestnictwa w takiej uroczystości obowiązują nieco mniej rygorystyczne normy dotyczące m.in. ubioru, co jednak nie oznacza pełnej dowolności i swobody. Nadal mówimy tutaj o pogrzebie, kiedy to konieczne jest zachowanie powagi i okazanie szacunku tak zmarłemu, jak i jego najbliższym.

Nie jest więc tak, że będąc zaproszonym do udziału w pogrzebie humanistycznym, można pojawić się na nim w ubraniu codziennym. Nadal obowiązują podstawowe zasady kultury i savoir vivre, przy czym można sobie pozwolić na np. rezygnację z krawata (dużo zależy od stopnia zażyłości ze zmarłą osobą).

Kalla – gwarancja profesjonalnej organizacji uroczystości pogrzebowej

Kalla to firma pogrzebowa działająca na warszawskim rynku od 1990 roku. Jesteśmy jednym z najlepiej ocenianych zakładów w stolicy, rekomendowanym przez klientów ze względu na maksymalne zaangażowanie w organizację uroczystości pogrzebowej, znakomity stosunek cen usług do ich jakości oraz objęcie klientów kompleksową, życzliwą obsługą.

Kalla świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, specjalizując się zarówno w organizacji pogrzebów wyznaniowych, jak i humanistycznych, tradycyjnych i kremacyjnych. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wszelkich niezbędnych informacji na temat szczegółów naszej oferty.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do kontaktu z biurem zakładu pogrzebowego Kalla w Piasecznie.