Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy Kalla radzi: jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Wybór kwiatów na pogrzeb nierzadko rodzi sporo problemów, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które raczej nie bywają na uroczystościach pogrzebowych i nie mają w tym doświadczenia. Jeśli są Państwo w podobnej sytuacji i zastanawiają się, jak wybrać kwiaty na pogrzeb, to na dobry początek zapraszamy do lektury naszego artykułu. Eksperci Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadają w nim, czym należy się tutaj kierować i na co zwrócić uwagę, aby przypadkiem nie popełnić żadnego faux-pas.

Ważna funkcja kwiatów

Kwiaty to nieodłączny element pogrzebowego anturażu. Pełnią funkcję symboliczną, pozwalają w sposób niewerbalny wyrazić swój szacunek dla zmarłej osoby, ból po stracie czy miłość, która znajduje ujście w bardzo trudnym momencie ostatniego pożegnania.

Szczególnie w polskiej kulturze przykłada się bardzo dużą wagę do kwestii wyboru kwiatów, które po pierwsze: powinny pasować do charakteru uroczystości, a po drugie: powinny wyrażać związek przynoszącej je osoby ze zmarłym.

Nieodłącznym elementem kwiatów pogrzebowych jest żałobna wstęga, na której można zawrzeć krótką dedykację z informacją, kto przyniósł wieniec czy wiązankę, choć oczywiście nie jest to konieczne.

Popularne gatunki kwiatów na pogrzeb

Wybór gatunku kwiatów na pogrzeb nie powinien być przypadkowy. Niektórzy pozwalają sobie na kreatywność czy wręcz oryginalność, natomiast jeśli chcą mieć Państwo pewność, że nikt nie poczuje się urażony – a zwłaszcza najbliższa rodzina zmarłego – to sugerujemy postawić na sprawdzone, powszechnie akceptowane rozwiązania.

Oto kwiatowe evergreeny, czyli gatunki, które zawsze dobrze sprawdzają się na pogrzebie:

  • Róże – zdecydowanie najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeb, które symbolizują miłość, szacunek, ale też żal czy tęsknotę. Szczególnie pięknie będą prezentować się róże w kolorze białym lub czerwonym.  
  • Lilie – kwiaty, które symbolizują zmartwychwstanie, życie wieczne i czystość duszy, dlatego są bardzo często widywane na pogrzebach. To piękne kwiaty, które będą znakomitym wyborem na uroczystość odbywającą się wiosną czy latem.  
  • Chryzantemy – nieodłączny symbol pogrzebowy, masowo przynoszone na groby w Dniu Wszystkich Świętych, mile widziane również w czasie pochówku. Chryzantemy to kwiaty jednoznacznie kojarzone z żałobą i tęsknotą za zmarłym.
  • Goździki – w naszym kraju budzą różne skojarzenia, natomiast nie można im odmówić tego, że bardzo dobrze korespondują z tematyką uroczystości pogrzebowej, symbolizując miłość, czystość i niewinność. Są doskonałym wyborem dla osób, które chcą wyrazić swoje emocje po stracie kogoś bliskiego, a niekoniecznie chcą też wybierać nieco sztampowe róże.
  • Irysy – te kwiaty są symbolem nadziei i prawdomówności. Nie widuje się ich zbyt często na pogrzebach, natomiast zdecydowanie pasują do charakteru tej uroczystości.

Wieniec czy wiązanka? Odwieczny dylemat

Wybór między wieńcem a wiązanką zależy od kilku czynników. Główną rolę odgrywa tutaj stopień zażyłości ze zmarłą osobą, a także – nie ma co ukrywać – dostępny budżet na zakup kwiatów, co jest kwestią indywidualną.

Wieniec pogrzebowy

Wieniec pogrzebowy jest bardzo okazały i uchodzi za najwyższą formę symbolicznego okazania pamięci i szacunku zmarłej osobie. Przyjęło się, że wieniec zamawia najbliższa rodzina: małżonek, rodzice, dziecko, rodzeństwo, ewentualnie wnuki.

Wiązanka pogrzebowa

Wiązanka jest znacznie skromniejsza, choć także może się prezentować efektownie i wyróżnić na tle pozostałych kwiatów. Zwyczajowo wiązanki przynoszą członkowie nieco dalszej rodziny, ale też przyjaciele.

Jesteśmy pewni, że ten poradnik ułatwi Państwu wybranie odpowiednich kwiatów na pogrzeb. Jeśli natomiast szukają Państwo sprawdzonego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów czy Warszawie Wola, który zadba o perfekcyjną organizację uroczystości, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami.

Klientów spoza Warszawy zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.