Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy Kalla radzi: jak wybrać trumnę?

Pomimo rosnącej popularności pogrzebów kremacyjnych, to wciąż trumny są najczęściej wybieranymi akcesoriami funeralnymi. W polskiej tradycji silnie zakorzeniona jest potrzeba pochowania ciała w trumnie, szczególnie wśród osób głęboko wierzących (przy czym przypominamy, że Kościół katolicki już od lat dopuszcza spopielenie zwłok).

Wielu naszych klientów ma spore trudności z podjęciem decyzji o wyborze trumny dla zmarłego bliskiego, co oczywiście nie może dziwić – w grę wchodzą przecież silne emocje przeżywane w obliczu straty. W kolejnym poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadamy, czym należy się tutaj kierować.

Rodzaje trumien

Wiele osób bywa zaskoczonych faktem, iż istnieje tak wiele rodzajów trumien, co wcale nie ułatwia wyboru. Oferta producentów z roku na rok jest coraz większa, a trumny różnią się nie tylko wykończeniem i szeroko rozumianą estetyką, ale także konstrukcją.

Oto najpopularniejsze rodzaje trumien:

  • Trumny drewniane – zdecydowanie najczęściej wybierane trumny, które są dostępne w wielu gatunkach drewna, od sosny, przez dąb, mahoń, aż po wiśnię. Drewno może być lakierowane lub olejowane, co decyduje o końcowym wyglądzie i charakterze trumny.
  • Trumny metalowe – znacznie mniej popularne, co wynika głównie z ich wysokiej ceny. Takie trumny zazwyczaj wykonuje się z brązu, stali lub miedzi. Są bardzo trwałe, wytrzymałe, ale też drogie i oferowane na indywidualne zamówienie.
  • Trumny ekologiczne – takie trumny są wykonane z biodegradowalnych materiałów, takich jak sklejka, tektura, bambus czy trzcina. Bardzo szybko zyskują na popularności i regularnie spotykamy się z pytaniami klientów właśnie o te trumny. Ich zaletą jest fakt, iż są przyjazne środowisku naturalnemu, co ma znaczenie dla naprawdę wielu osób.
  • Trumny ekskluzywne – są to trumny wykonane z drogocennych materiałów, zawierające dodatkowe elementy dekoracyjne, które gwarantują prestiżowy charakter zarówno trumny, jak i samej uroczystości pogrzebowej.

Materiał wykonania

Wybór materiału, z którego wykonana jest trumna, zależy od osobistych preferencji oraz oczywiście od dostępnego budżetu. Wciąż najczęściej wybierane są trumny drewniane, przede wszystkim te klasyczne i eleganckie, które budzą jednoznaczne skojarzenia z godnym pożegnaniem zmarłej osoby.

Rozmiar i kształt

Standardowe trumny mają wymiary dostosowane do przeciętnej budowy ciała (w tym dziecka), ale w przypadku osób o nietypowej posturze może być konieczne zamówienie trumny na wymiar. Trumny mogą różnić się kształtem. Na rynku znajdziemy modele prostokątne, ale dostępne są również trumny sześcio- czy ośmiokątne.

Wnętrze trumny

Wnętrze trumny zazwyczaj wyściełane jest tkaniną, taką jak aksamit, satyna czy bawełna. Można również wybierać spośród różnych wariantów kolorystycznych materiałów, co jest kwestią indywidualną.

Personalizacja

Trumny można dostosować do osobistych preferencji rodziny lub zmarłej osoby, jeśli zdążyła je wyrazić przed śmiercią. Mówimy tutaj o personalizacji trumny poprzez zastosowanie wybranego koloru, uchwytów, zdobień czy innych elementów dekoracyjnych. Pamiętajmy natomiast, że wszystko to ma wpływ na końcową cenę trumny.

Z profesjonalnej, życzliwej pomocy w niełatwym procesie wyboru trumny mogą Państwo skorzystać w biurach zakładu pogrzebowego Kalla. Jesteśmy jednym z najbardziej doświadczonych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, który przykłada ogromną wagę do kwestii fachowego doradztwa oraz zdjęcia z barków klientów jak największej liczby obowiązków związanych z organizacją uroczystości pogrzebowej – zarówno wyznaniowej, jak i humanistycznej (świeckiej).

Nasza oferta obejmuje również szeroki wybór trumien i urn pogrzebowych, w tym modeli dostępnych na indywidualne zamówienie.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu niezbędnych informacji związanych z organizacją pogrzebu.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.