Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy Kalla radzi: jak znaleźć grób na cmentarzu?

Osoby regularnie odwiedzające bliskich zmarłych nie mają żadnych problemów z odszukaniem ich mogił. Zdarza się jednak, że po długiej nieobecności na cmentarzu, na przykład w związku z pracą za granicą, trudno jest odszukać grób – zwłaszcza na bardzo dużej nekropolii, na której wciąż przybywa nowych kwater. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie.

W kolejnym poradniku Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadamy, jak w prosty sposób znaleźć grób bliskiej osoby na cmentarzu. Zapraszamy do lektury.

Internetowe wyszukiwarki grobów

Zwykłe zapominalstwo, długa nieobecność na cmentarzu, przebudowa i zmiana układu alejek – to najczęstsze powody, dla których miewamy trudności z odszukaniem grobu kogoś bliskiego. Na tych dużych nekropoliach, na przykład w Warszawie, jest to nie lada problem, a poszukiwania mogą zająć nawet kilkadziesiąt minut. Jak sobie z tym poradzić?

Wystarczy skorzystać z cyfrowych baz danych, nazywanych potocznie wyszukiwarkami grobów. Są to bezpłatne, internetowe narzędzia, zintegrowane z mapami cmentarzy. Umożliwiają odnalezienie konkretnego grobu na podstawie:

  • Danych personalnych zmarłego– najczęściej wystarczy znać imię i nazwisko, aby otrzymać dokładną lokalizację grobu.
  • Daty śmierci lub urodzenia– dodatkowe informacje, które mogą pomóc w precyzyjnym odnalezieniu grobu, gdyby np. okazało się, że na danym cmentarzu spoczywają dwie osoby o takim samym imieniu i nazwisku.
  • Miejscowości lub nazwy cmentarza– informacje te pozwalają zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do interesujących nas nekropolii.
  • Sektora, rzędu, numeru grobu– znając te dane możemy precyzyjnie ustalić lokalizację grobu online i na podstawie wirtualnej mapki bezbłędnie odszukać mogiłę.

Ogólnopolskie wyszukiwarki grobów

Najpopularniejsze tego typu narzędzia to:

  • GroboNet– baza zawierająca dane z ponad 1300 cmentarzy w całej Polsce, jest regularnie aktualizowana przez administratorów cmentarzy.
  • WebCmentarz– serwis posiada dane z kilkunastu milionów wpisów dotyczących zmarłych w Polsce.
  • Mogiły– ta platforma oferuje dostęp do informacji o ponad 1,5 miliona pochowanych osób.
  • eCmentarze– zawiera dane dotyczące kilkuset tysięcy grobów z różnych cmentarzy w Polsce.
  • Księga Zmarłych– popularna wyszukiwarka zintegrowana z różnymi rejestrami cmentarnymi.

Porada eksperta Kalla:

Poszukując informacji o grobach osób zmarłych poza granicami Polski lub danych niedostępnych w polskich bazach, warto skorzystać z międzynarodowych platform, takich jak Find A Grave czy Billion Graves.

Wyszukiwarki grobów w dużych miastach

Wielu zarządców cmentarzy zlokalizowanych w największych polskich miastach oferuje własne wyszukiwarki grobów. W Warszawie taką funkcję udostępnia Zarząd Cmentarzy Komunalnych, którego wyszukiwarka obejmuje takie nekropolie jak Cmentarz Północny, Południowy i Wojskowy.

Jeśli chodzi o inne miasta, to przykładami mogą być:

  • Wrocław– lokalizator grobów udostępnia Zarząd Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu.
  • Kraków– swój lokalizator grobów posiada Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.
  • Poznań – Urząd Miasta Poznania opracował projekt internetowej wyszukiwarki grobów.
  • Łódź– internetowa wyszukiwarka obejmuje cmentarze komunalne w tym mieście.
  • Gdańsk– można skorzystać z wyszukiwarki mogił na dziewięciu gdańskich cmentarzach komunalnych.

Wiele cmentarzy, szczególnie tych dużych i o historycznym znaczeniu, także posiada własne wyszukiwarki grobów. Przykładem jest Cmentarz Bródnowski w Warszawie, jeden z największych w Polsce, a także Cmentarz Centralny w Szczecinie, czyli największa nekropolia w Polsce i trzecia co do wielkości w Europie, z bazą grobów funkcjonujących od 1945 roku.

Co zrobić, gdy nie znajdziemy grobu w Internecie?

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak skontaktować się z zarządcą cmentarza. Administracja danej nekropolii powinna posiadać pełne dane o pochowanych osobach i udostępnić lokalizację grobu zainteresowanym osobom. Na niektórych cmentarzach znajdują się także tablice z mapą nekropolii, które mogą być przydatne, gdy znamy chociażby numer alejki czy samego grobu.

Jeśli natomiast szukają Państwo firmy pogrzebowej, która gwarantuje najwyższą jakość obsługi i kompleksowo zajmie się organizacją pochówku bliskiej osoby, to już teraz zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty Kalla – jednego z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola oraz w Piasecznie.