Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy Kalla radzi: wszystko, co warto wiedzieć o nekrologach

Nekrolog to termin nierozerwalnie związany z pogrzebem. Pełni nie tylko funkcję czysto informacyjną, ale także stanowi formę okazania szacunku zmarłej osobie i wyrażenia żalu po jej stracie. Nekrologi nie są oczywiście dziełem naszych czasów – stosuje się je od wieków, o czym więcej piszemy w kolejnym artykule opracowanym przez ekspertów Kalla, renomowanego zakładu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Zapraszamy do lektury.

Historia nekrologów

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że nekrologi funkcjonują już od czasów starożytnych. Mamy tutaj na myśli inskrypcje nagrobne zawierające informacje o życiu i osiągnięciach zmarłego.

W okresie średniowiecza funkcję dzisiejszych nekrologów pełniły adnotacje w księgach kościelnych, obejmujące datę urodzin i śmierci.

Mniej więcej od początków XVIII wieku nekrologi zaczęto drukować w gazetach, czego celem było poinformowanie o śmierci danej osoby oraz dacie i miejscu uroczystości pogrzebowej. W tej formie nekrologi przetrwały do dziś.

Popularne rodzaje nekrologów

Wciąż najczęściej spotykany jest nekrolog klasyczny (tradycyjny), zawierający podstawowe informacje o zmarłym, takie jak imię, nazwisko, wiek, data i miejsce śmierci oraz krótki opis życia i osiągnięć zmarłego. Taki nekrolog zawiera również informacje o dacie, godzinie i miejscu pogrzebu.

Nekrolog biograficzny z kolei jest bardziej szczegółowym rodzajem nekrologu, wzbogaconym o opis życia zmarłego, przebieg jego kariery zawodowej czy wkład w lokalną społeczność. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza w krajach anglosaskich.

Interesującym rodzajem nekrologu jest nekrolog korporacyjny, czyli publikowany przez firmy lub organizacje, w których zmarła osoba pracowała. Jest to dość często spotykane rozwiązanie w sytuacji, gdy zmarły pełnił istotną funkcję w przedsiębiorstwie, na przykład był prezesem czy dyrektorem ważnego działu.

Wspomnijmy również o nekrologu internetowym, który stopniowo wypiera tradycyjne nekrologi publikowane w prasie drukowanej. Nekrologi w formie cyfrowej publikuje się głównie na portalach lokalnych i ogólnopolskich, ale także w mediach społecznościowych czy nawet na dedykowanych stronach pamięciowych.

Co napisać w nekrologu?

Napisanie nekrologu wydaje się być dość łatwym zadaniem, natomiast nie zapominajmy, że dochodzą tutaj silne emocje, które często nie pozwalają zebrać myśli i w pełni wyrazić swojego bólu po stracie.

Warto zatem trzymać się pewnego schematu, który umożliwia przekazanie w nekrologu wszystkich najważniejszych informacji. Dobrze napisany nekrolog powinien zawierać:

  • Podstawowe informacje o zmarłej osobie – czyli imię i nazwisko, wiek, datę i miejsce śmierci, opcjonalnie także datę i miejsce urodzenia.
  • Krótki opis życia – w nekrologu można zawrzeć informacje na temat np. wykształcenia, zajmowanej funkcji, pozycji zawodowej etc. Warto również poinformować, kim zmarła osoba była dla autorów nekrologu (np. ukochany mąż, tata, dziadek itd.).
  • Informacje o pogrzebie – nekrolog powinien zawierać szczegóły dotyczące ceremonii pogrzebowej, takie jak data, godzina i miejsce pogrzebu oraz ewentualne informacje o planowanym czuwaniu.
  • Prośby dotyczące kwiatów i kondolencji – jeśli rodzina nie życzy sobie kwiatów i składania kondolencji, to warto o tym napisać w nekrologu.
  • Zdjęcie – nie jest to obligatoryjne, natomiast jak najbardziej można rozważyć uzupełnienie nekrologu o aktualne zdjęcie zmarłej osoby.

Przygotowanie nekrologu można powierzyć zakładowi pogrzebowemu

Zdarza się, że bliscy zmarłej osoby nie są w stanie samodzielnie przygotować treści nekrologu i wykupić jego publikacji. W takiej sytuacji warto zdać się na pomoc wynajętego zakładu pogrzebowego, którą swoim klientom oczywiście zapewnia Kalla, renomowana firma pogrzebowa w Warszawie.

Kalla od 1990 roku specjalizuje się w kompleksowej organizacji uroczystości pogrzebowych, zarówno wyznaniowych, jak i świeckich, tradycyjnych i kremacyjnych. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą usług pogrzebowych i do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów oraz z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.