Zakład pogrzebowy Kalla w Warszawie radzi: o tym trzeba pamiętać oddając bliską osobę do hospicjum lub domu opieki

Decyzja o oddaniu kogoś bliskiego czy to do hospicjum czy domu opieki nigdy nie jest łatwa. Towarzyszy temu szereg wątpliwości, również natury moralnej. Czasami jednak nie ma innego wyjścia. Jeśli np. rodzic wymaga całodobowej, fachowej opieki, to trudno jest ją zapewnić będąc osobą aktywną zawodowo. Nie w każdym domu i mieszkaniu są też warunki do tego, aby np. urządzić pokój z dostępem do niezbędnych akcesoriów medycznych.

Wiele osób nie wie natomiast, że oddając kogoś bliskiego do hospicjum lub domu opieki należy już na wstępie wskazać zakład pogrzebowy, który będzie odpowiedzialny za odebranie ciała w chwili śmierci. Dlaczego? Obowiązującą procedurę wyjaśniamy w artykule poradnikowym firmy pogrzebowej Kalla z Warszawy.

Decyduje regulamin

Oddając bliską osobę do hospicjum czy domu opieki zawsze należy się zapoznać z regulaminem placówki i go zaakceptować. W zdecydowanej większości przypadków spotkamy się z zapisem mówiącym, że rodzina ma obowiązek podać nazwę zakładu pogrzebowego, który ma zostać wezwany przez pracownika placówki w razie śmierci pensjonariusza/pacjenta.

Jeśli widzą Państwo taki zapis w regulaminie, to nie ma w tym nic złego – jest to jak najbardziej standardowa procedura. Oczywiście na tym etapie wiele osób w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, że np. ukochana mama czy tata może wkrótce odejść, dlatego nie zawsze można szybko podjąć decyzję odnośnie do wyboru zakładu pogrzebowego.

W takiej sytuacji radzimy kierować się przede wszystkim opiniami na temat wstępnie wybranej firmy. Jeśli są w większości pozytywne, a dany zakład ma duże doświadczenie i działa na lokalnym rynku od wielu lat, to można mu zaufać. Oczywiście wybrany zakład pogrzebowy musi zostać poinformowany o tym, że wskazali go Państwo do odbioru ciała zmarłej bliskiej osoby.

Rada

Prosimy natomiast nie sugerować się rekomendacjami pracowników hospicjum czy domu opieki. Nie są one dla Państwa wiążące. To Państwo decydują o tym, która firma pogrzebowa zostanie upoważniona do odebrania ciała w momencie śmierci bliskiego.

Dlaczego trzeba wskazać zakład pogrzebowy przy oddawaniu bliskiej osoby pod opiekę specjalistycznej placówki?

Wynika to z kwestii czysto praktycznych. Domy opieki oraz hospicja z reguły nie dysponują własnymi chłodniami, dlatego nie mogą sobie pozwolić na to, aby przechowywać ciało zmarłej osoby przez wiele godzin, nie wspominając już o dniach.

Można sobie łatwo wyobrazić, jak dużym problemem dla np. domu opieki byłaby sytuacja, w której pensjonariusz zmarł, a jego rodzina mieszka kilkaset kilometrów dalej i nie można się z nią w danej chwili skontaktować. Gdyby dyrektor domu samodzielnie podjął decyzję o powierzeniu odebrania ciała przypadkowemu zakładowi pogrzebowemu, to mógłby się spodziewać pretensji ze strony rodziny. Byłoby to bardzo kłopotliwe dla każdej ze stron.

Właśnie dlatego rodziny oddające swoich bliskich do hospicjum czy domu opieki są proszone o to, aby od razu podały nazwę np. domu pogrzebowego w Warszawie Wola, który jest upoważniony do odebrania ciała.

Wówczas, gdy rzeczywiście nastąpi śmierć pensjonariusza/pacjenta, pracownik od razu powiadomi wskazany zakład pogrzebowy, którego pracownicy przyjadą na miejsce, profesjonalnie zajmą się ciałem i przewiozą je do zakładowej chłodni, gdzie będzie oczekiwać na pochówek.

Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko dla hospicjum/domu opieki, ale także dla samej rodziny. W chwili śmierci nie musi nerwowo szukać firmy pogrzebowej, która zagwarantuje odpowiednią jakość świadczonych usług i zapewni szybką reakcję. Daje to ogromny komfort psychiczny i pozwala od razu rozpocząć właściwe przygotowania do uroczystości pogrzebowej – zwłaszcza, jeśli jej szczegóły zostały już wcześniej omówione z pracownikiem wybranego zakładu.

Warto wskazać zakład pogrzebowy Kalla z Warszawy

Kalla to firma pogrzebowa w Warszawie, która działa na lokalnym rynku od 1990 roku. Jesteśmy jednym z najbardziej doświadczonych i najlepiej ocenianych zakładów w stolicy. Cieszymy się znakomitymi opiniami klientów, co jest efektem naszego rzetelnego podejścia, bardzo korzystnej oferty oraz najwyższej jakości świadczonych usług.

Nieprzypadkowo wiele osób wskazuje właśnie zakład pogrzebowy Kalla jako ten, który jest odpowiedzialny za odebranie ciała zmarłego pensjonariusza domu opieki czy pacjenta hospicjum. Otrzymujemy wiele takich zleceń, za każdym razem wywiązując się z nich z należytą starannością, terminowo i oczywiście w sposób godny. Mamy dobry kontakt z lokalnymi hospicjami i domami opieki, które także wystawiają nam pozytywne opinie.

Jeśli więc nie wybrali Państwo jeszcze firmy pogrzebowej, która będzie odpowiedzialna za odebranie ciała bliskiej osoby w przypadku jej śmierci w domu opieki lub hospicjum, to zachęcamy do skorzystania z oferty zakładu Kalla.

Świadczymy usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Klientów spoza stolicy zapraszamy natomiast do zapoznania się z ofertą naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner