
W dzisiejszych czasach możemy ubezpieczyć się od wielu rodzajów ryzyka. Większość z nas ma ubezpieczenie nieruchomości, pojazdu czy na życie. Rosnącą popularnością cieszą się także ubezpieczenia nagrobka, które w swojej ofercie ma co najmniej kilka towarzystw działających w naszym kraju. Na czym właściwie polega takie ubezpieczenie? Przed czym chroni? Ile kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w artykule przygotowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie.
Dodatek do polisy mieszkaniowej
Co ciekawe, ubezpieczenie nagrobka nie występuje jako osobny produkt ubezpieczeniowy. Najczęściej jest to po prostu rozszerzenie standardowej polisy mieszkaniowej – warto zatem sprawdzić, czy ubezpieczyciel oferuje taką opcję.
Ubezpieczenie w założeniu chroni przed finansowymi skutkami zniszczenia nagrobka w wyniku czy to zdarzeń losowych, czy aktów wandalizmu. Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują nagrobek jako budowlę naziemną znajdująca się na cmentarzu, wyposażoną w stałe elementy, takie jak tablice, rzeźby czy dekoracje.
Dlaczego warto ubezpieczyć nagrobek?
Nagrobki są kosztownymi konstrukcjami, często wykonanymi z granitu, marmuru czy innych drogich rodzajów kamienia. Są wystawione nie tylko na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, ale także na akty wandalizmu czy kradzieży.
Koszt nowego nagrobka może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, co samo w sobie uzasadnia ubezpieczenie tej konstrukcji i tym samym uchronienie się przed ogromnymi wydatkami w razie np. zniszczenia mogiły przez tzw. hieny cmentarne.
Od jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie nagrobka?
Tego typu polisa ubezpieczeniowa obejmuje różne zdarzenia losowe, które mogą być przyczyną uszkodzenia nagrobka. Najczęściej w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) wspomina się o:
- Kradzieży i dewastacji (zniszczenia spowodowane przez wandali oraz kradzież elementów na stałe przymocowanych do nagrobka);
- Zdarzeniach atmosferycznych (huragany, powodzie, grad, silny wiatr);
- Uszkodzeniach mechanicznych (upadek drzewa, uderzenie pojazdu);
- Zdarzeniach losowych (pożar, zalanie, uderzenie pioruna).
Każda polisa może różnić się zakresem ochrony, dlatego warto dokładnie przeanalizować oferowane warunki przed zawarciem umowy.
Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że obowiązuje tutaj szereg wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, Polisa z reguły nie obejmuje takich strat jak m.in.: uszkodzenia i kradzież elementów ruchowych (znicze, kwiaty, wieńce, wazony, które nie są na stałe przymocowane do nagrobka), naturalne zużycie materiału (np. pęknięcia marmuru spowodowane starzeniem) czy zabrudzenia (woskiem, sadzą etc.).
Polisa nie zadziała również wtedy, gdy dojdzie do celowego uszkodzenia nagrobka lub będzie to spowodowane przez zarządcę cmentarza/firmę pogrzebową/kamieniarzy – wówczas należy zwrócić się do winowajcy i skorzystać z jego ubezpieczenia.
Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?
Koszt ubezpieczenia nagrobka w ramach polisy mieszkaniowej zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, okresu, na jaki jest zawierana polisa, a także od renomy towarzystwa ubezpieczeniowego.
Uśredniony koszt takiego rozszerzenia nie powinien przekroczyć 100 zł rocznie.
Warto również wiedzieć, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce mają w swojej ofercie polisy chroniące nagrobki cmentarne. Na pewno warto o to zapytać w takich firmach jak PZU, Warta, HDI, Uniqa, TUZ czy Wiener.
Kompleksowa organizacja pogrzebu? Zapraszamy do skorzystania z usług firmy Kalla
Kalla to jeden z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy również klientów szukających sprawdzonego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.
Kalla świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe w Warszawie, zapewniając swoim klientom najwyższy poziom profesjonalizmu i empatii. Już teraz zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty oraz do bezpośredniego kontaktu z biurami firmy pogrzebowej Kalla, których pracownicy udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat przebiegu organizacji uroczystości pogrzebowej – zarówno wyznaniowej, świeckiej, tradycyjnej, jak i kremacyjnej.