Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zasiłek pogrzebowy – co trzeba o tym wiedzieć? Czy wystarczy na pokrycie kosztów pogrzebu w Warszawie?

Zlecenie kompleksowej organizacji pogrzebu bliskiej osoby jest bardzo wygodnym, ale jednocześnie dość kosztownym rozwiązaniem. Na cenę usługi realizowanej przez profesjonalną firmę pogrzebową w Warszawie czy w dowolnym innym mieście składają się takie elementy, jak funeralia (min. trumna czy urna), transport zwłok, asysta pracowników, przygotowanie grobu i ciała do pogrzebu i wiele innych. W sfinansowaniu uroczystości częściowo pomaga zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi? Kto go wypłaca i komu? Czy kwota zasiłku jest wystarczająca, aby pokryć koszty organizacji pogrzebu w Warszawie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy pogrzebowej Kalla z Warszawy.

Czym dokładnie jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to nic innego jak zapomoga, która ma umożliwić opłacenie usług pogrzebowych bezpośrednio związanych z organizacją pochówku. Świadczenie jest jednorazowe i wypłacane na wniosek osoby lub instytucji uprawnionej do jego pobrania.

Kto wypłaca zasiłek pogrzebowy?

Wypłatą zasiłku zajmuje się instytucja, w której zmarła osoba była ubezpieczona. Najczęściej jest to Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak w przypadku rolników adresatem roszczenia będzie Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rada

Przed złożeniem wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego zawsze należy się upewnić, czy zmarła osoba była ubezpieczona w ZUS czy w KRUS – będzie to wynikać np. z odcinka renty/emerytury.

Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Kwota zasiłku pogrzebowego to dokładnie 4000 złotych do ręki. Zasiłek nie jest przychodem, dlatego nie podlega opodatkowaniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że kwota zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 1 marca 2011 roku i regularnie pojawiają się postulaty jego podwyższenia.

Obecnie 4000 złotych nie wystarczy nawet na zorganizowanie skromnej uroczystości pogrzebowej, nie wspominając już o skorzystaniu z dodatkowych usług np. florystycznych czy oprawy muzycznej pogrzebu. Branża funeralna, jak każda inna, została mocno dotknięta skalą podwyżek cen energii, gazu i paliw, co oczywiście przekłada się na cenniki poszczególnych usług.

Kto może otrzymać zasiłek pogrzebowy?

Prawo do pobrania tego świadczenia ma każdy, kto poniósł rzeczywiste koszty organizacji pochówku. Istnieją jednak pewne różnice między najbliższą rodziną zmarłego, a osobami obcymi czy instytucjami, które sfinansowały pogrzeb. Wyjaśniamy je poniżej.

  1. Rodzina zmarłego – w przypadku członka rodziny zasiłek pogrzebowy jest wypłacany w pełnej, zryczałtowanej wysokości, czyli jest to dokładnie 4000 zł.
  2. Osoby niespokrewnione, instytucje, zakład pogrzebowy – w tym przypadku kwota zasiłku jest wypłacana zawsze do wysokości poniesionych wydatków, oczywiście udokumentowanych rachunkami, jednak nie więcej niż 4000 zł. Przykładowo: jeśli faktyczny koszt organizacji pochówku wyniósł 3500 zł, to taka kwota zostanie przelana przez ZUS/KRUS na konto wnioskodawcy.

Warto również wspomnieć o tym, że jeśli kosztami organizacji pogrzebu podzieliły się różne osoby lub np. rodzina i zakład pogrzebowy, to kwota zasiłku pogrzebowego jest przyznawana proporcjonalnie do rzeczywistego wkładu.

Czy zasiłek pogrzebowy wystarczy, aby zorganizować pogrzeb w Warszawie?

Tutaj odpowiedź jest niestety jednoznaczna: nie wystarczy. 4000 złotych to w obecnych realiach kwota stanowczo zbyt mała, aby można było sfinansować nią choćby tylko podstawowe usługi pogrzebowe realizowane przez profesjonalny zakład, nie wspominając już o zakupie trumny/urny, kwiatów, ubrania dla zmarłego czy różnego rodzaju funeraliów i dewocjonaliów.

Z dodatkowymi kosztami muszą się również liczyć osoby, które wcześniej nie wykupiły miejsca na cmentarzu oraz planują pogrzeb wyznaniowy – w tym przypadku do listy wydatków doliczamy również opłatę/datek dla księdza za celebrowanie mszy żałobnej i przewodniczenie uroczystości pogrzebowej.

Dodatkowo przypominamy, że zasiłek pogrzebowy jest wypłacany post factum, czyli dopiero po udokumentowaniu wydatków poniesionych w związku z organizacją pochówku. Innymi słowy: rodzina musi „wyłożyć” pieniądze, a później czekać do 30 dni na wypłatę świadczenia przez ZUS lub KRUS.

Rada

Osobom będącym w bardzo trudnej sytuacji finansowej przypominamy o możliwości uzyskania zasiłku celowego z miejskiego lub gminnego ośrodka pomocy społecznej, który może zostać wypłacony niezależnie od zasiłku pogrzebowego z ZUS/KRUS.

W uzyskaniu zasiłku pogrzebowego pomogą Państwu pracownicy firmy Kalla – jednego z najbardziej renomowanych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdej sprawie związanej z organizacją pochówku, niezależnie od tego, jakim dysponują Państwo budżetem.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym zakresem oferowanych przez nas usług pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Klientów spoza stolicy zachęcamy natomiast do bezpośredniego kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym w Piasecznie.