Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Co wchodzi w skład usługi pogrzebowej?

Większość profesjonalnych zakładów pogrzebowych świadczy usługi kompleksowo, co oznacza, że mogą zaoferować swoim klientom załatwienie wszystkich formalności związanych z organizacją pochówku oraz ewentualnej konsolacji (obiadu/kolacji dla najbliższej rodziny). Bez wątpienia jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ pozwala w pełni skupić się na przeżywaniu straty i zdejmuje z barków rodziny mnóstwo przykrych oraz czasochłonnych obowiązków. Warto natomiast uszczegółowić, co wchodzi w skład usługi pogrzebowej, aby dzięki temu móc od razu rzeczowo przedstawić swoje oczekiwania – również w relacji do dostępnego budżetu. Najważniejsze oraz te mniej popularne usługi świadczone przez dom pogrzebowy opisujemy w naszym poradniku.

Odbiór i transport ciała

To podstawowa usługa pogrzebowa, która rozpoczyna cały proces przygotowań do uroczystości żałobnych i samego aktu pochówku. Obowiązkiem firmy pogrzebowej jest odebranie ciała ze wskazanego miejsca, a następnie przetransportowanie go do zakładu pogrzebowego (o ile posiada własną chłodnię) lub do wynajętej wcześniej chłodni.

Przed wykonaniem telefonu do domu pogrzebowego należy się upewnić, że przyjmuje on zgłoszenia w systemie 24/7 (jeśli zgon nastąpił w nocy lub w dniu świątecznym), a także sprawdzić, czy zapewnia transport na terenie całego kraju (jeśli konieczne jest przewiezienie ciała pomiędzy różnymi miejscowościami).

Przygotowanie ciała do uroczystości pogrzebowej

Do obowiązków zakładu pogrzebowego należy również zadbanie o to, aby ostatnie pożegnanie ze zmarłą osobą było jak najmniej bolesne dla jej bliskich. Temu właśnie służy przygotowanie ciała do pogrzebu. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy śmierć była skutkiem tragicznego wypadku. Wówczas niezbędne może być skorzystanie z usługi profesjonalnego tanatologa. W każdym przypadku ciało należy umyć, ubrać (rzeczy może dostarczyć rodzina lub też można je kupić w domu pogrzebowym) oraz wykonać inne zabiegi kosmetyczne – często według życzeń rodziny.

Organizacja tradycyjnego pochówku

Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonny i odpowiedzialny spośród wszystkich obowiązków firmy pogrzebowej. Tradycyjny pochówek, czyli złożenie ciała w trumnie do grobu ziemnego lub murowanego, wymaga perfekcyjnej znajomości procedur urzędowych oraz kościelnych, o ile oczywiście uroczystość ma się odbyć w obrządku wyznaniowym. Lista zadań, jakie musi zrealizować zakład pogrzebowy, obejmuje między innymi załatwienie formalności cmentarnych, przygotowanie karawanu oraz precyzyjne zaplanowanie każdego szczegółu uroczystości uzgodnionego z rodziną zmarłego.

Organizacja kremacji i pochówku urnowego

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się kremacje, dlatego każdy profesjonalny zakład pogrzebowy musi oferować usługę przetransportowania ciała na miejsce spopielenia oraz organizacji związanej z tym aktem uroczystości – zwykle bierze w niej udział tylko najbliższa rodzina. Wybierając zakład pogrzebowy warto dopytać, czy rzeczywiście zapewnia on kompleksową obsługę kremacji oraz pochówku urnowego.  

Sprzedaż funeraliów

Dom pogrzebowy zwyczajowo jest miejscem, w którym rodzina decyduje się na zakup akcesoriów niezbędnych do organizacji pochówku – na czele z trumną lub urną. Profesjonalne firmy pogrzebowe dbają o to, aby ich klienci mieli jak najszerszy wybór, również pod kątem cenowym. Ważne jest oczywiście to, aby pracownik zakładu pogrzebowego uważnie wysłuchał oczekiwań klientów i zaproponował im najlepsze spośród dostępnych rozwiązań mieszczących się w konkretnym budżecie.

Użyczenie kaplicy przedpogrzebowej

W takiej kaplicy zwyczajowo następuje ostatnie, symboliczne pożegnanie zmarłego, włącznie z wystawieniem ciała. Jeśli rodzinie na tym zależy, to powinna się upewnić, że dom pogrzebowy dysponuje kaplicą przedpogrzebową lub jest w stanie ją wynająć dla swoich klientów.

Przygotowanie wieńców i wiązanek pogrzebowych

Wieńce i wiązanki są niezbędnym elementem polskiej tradycji pogrzebowej. Ich przygotowanie zajmuje sporo czasu, a dostarczenie na miejsce uroczystości i pochówku może być bardzo problematyczne. Stąd w skład usługi pogrzebowej standardowo wchodzi przygotowanie tych elementów żałobnych zgodnie z życzeniami rodziny.

Zamówienie nekrologów, przygotowanie klepsydr

Nie zawsze bliscy zmarłego chcą się tym zająć osobiście – czy to z braku czasu, czy nie mogąc znaleźć w sobie dość siły. Warto zatem zlecić tę czynność zakładowi pogrzebowemu. Firma w imieniu swoich klientów zamówi publikację nekrologów w lokalnych mediach (w tym elektronicznych) oraz ewentualnie zaprojektuje, wydrukuje i rozwiesi tradycyjne klepsydry.

Załatwienie wszelkich formalności urzędowych

Jest to niezwykle ważna usługa pogrzebowa, którą zdecydowanie warto powierzyć wybranej firmie pogrzebowej, udzielając jej pełnomocnictwa m.in. do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS oraz załatwienia formalności z proboszczem czy zarządcą cmentarza. Stanowi to ogromne ułatwienie dla pogrążonej w żałobie rodziny.

Zakład Pogrzebowy Kalla z Warszawy świadczy wymienione usługi pogrzebowe na terenie dzielnic Warszawa Mokotów i Warszawa Wola. Do skorzystania z naszej oferty zapraszamy również mieszkańców Piaseczna i miejscowości Antoninów w powiecie piaseczyńskim. Państwa zgłoszenia przyjmujemy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.