Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Dobra firma pogrzebowa: jakie formalności załatwi za klienta?

Jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się zlecić kompleksową organizację pochówku zakładowi pogrzebowemu, jest chęć zdjęcia sobie z barków licznych i nieprzyjemnych obowiązków z tym związanych. W chwili śmierci bliskiej osoby trudno jest zebrać myśli, a tym bardziej zająć się przygotowaniami do ostatniego pożegnania. W tym wszystkim wyręczy nas wybrana wcześniej firma pogrzebowa. Warto natomiast wiedzieć, że zakres usług świadczonych przez profesjonalne zakłady dalece wykracza poza samą organizację pogrzebu i konsolacji. Dobra firma pogrzebowa zaoferuje również pomoc w załatwieniu różnego rodzaju formalności, które w tym trudnym dla pogrążonej w żałobie rodziny byłyby bardzo uciążliwe i bolesne. Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.  

Gdy śmierć przyszła do domu

Wyjątkowo nieprzyjemną dla rodziny sytuacją jest ta, w której bliski umiera w domu. Nie dość, że jesteśmy świadkami zgonu, to jeszcze musimy zadbać o kilka bardzo istotnych spraw narzucanych przez obowiązujące w Polsce przepisy. Aby sobie to ułatwić, warto w pierwszej kolejności powiadomić wybrany zakład pogrzebowy, który przyśle na miejsce swoich wykwalifikowanych pracowników.

Rada

Dobre firmy pogrzebowe udostępniają całodobowe numery telefonów, pod którymi 7 dni w tygodniu dyżurują pracownicy. Tak działa to m.in. w zakładzie pogrzebowym Kalla z Warszawy. Nie ma zatem potrzeby czekania ze zgłoszeniem do rana czy tym bardziej najbliższego dnia roboczego.

Pracownik firmy pogrzebowej już przez telefon udzieli klientowi podstawowych informacji na temat dalszego postępowania. Przede wszystkim ważne jest wezwanie karetki pogotowia, ponieważ zgon musi zostać stwierdzony przez lekarza. Wystawiona przez niego karta zgonu jest podstawą do podjęcia dalszych czynności przez pracowników zakładu pogrzebowego.

Akt zgonu i dalsze formalności

Ten dokument wydaje Urząd Stanu Cywilnego, a w jego uzyskaniu rodzinę może wyręczyć wynajęty zakład pogrzebowy. Aby było to możliwe, należy udać się do biura zakładu z kartą zgonu, dowodem osobistym zmarłego, dokumentem poświadczającym, że zmarły był ubezpieczony (może to być np. ostatni odcinek emerytury) oraz mieć przy sobie własny dowód osobisty. Pracownik zakładu sporządzi na tej podstawie pełnomocnictwo, po którego podpisaniu można już mieć pewność, że resztą formalności zajmie się firma pogrzebowa.

Takie rozwiązanie bez wątpienia jest bardzo komfortowe, ponieważ rodzina oszczędza sobie w ten sposób chodzenia po urzędach, umawiania się na spotkanie z proboszczem lub cywilnym zarządcą cmentarza. Dzięki temu może w spokoju przeżywać żałobę, przekazać smutną nowinę dalszej rodzinie i znajomym oraz skupić się na ustaleniu szczegółów dotyczących formy pochówku – m.in. wyborze trumny/urny, kwiatów, ubrania dla zmarłego czy dewocjonaliów. W tym wszystkim oczywiście także pomogą pracownicy zakładu pogrzebowego.

W ramach udzielonego pełnomocnictwa dobra firma pogrzebowa zajmie się również wszelkimi formalnościami w parafii zmarłego (jeśli planowany jest pogrzeb wyznaniowy) oraz na cmentarzu. Zarezerwuje terminy, przygotuje miejsce spoczynku. Dodatkowo można zlecić zakładowi pogrzebowemu wykupienie nekrologów w lokalnej prasie oraz w Internecie czy nawet rozwieszenie klepsydr (nadal jest to praktykowane w mniejszych miejscowościach).

Zasiłek pogrzebowy

Wypłatą zasiłku pogrzebowego zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kwota zasiłku wynosi 4000 złotych i – o czym nie każdy wie – może on zostać wypłacony nie tylko rodzinie. Zasiłek pogrzebowy przysługuje temu, kto pokrył koszty pochówku i może to udokumentować.

Coraz częściej pieniądze trafiają bezpośrednio do zakładu pogrzebowego, który kompleksowo odpowiada za organizację uroczystości i na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez klientów wystąpił o to świadczenie do ZUS. Ewentualna dopłata jest już rozliczana z rodziną zmarłego.

Warto widzieć

Dobry zakład pogrzebowy zawsze przedstawi rodzinie rzetelny kosztorys organizacji pogrzebu, dzięki czemu nie będzie później nieprzyjemnego zaskoczenia. Można sobie również zażyczyć bardzo skromnej uroczystości, by – pisząc kolokwialnie – „zmieścić się” w kwocie przyznanego zasiłku pogrzebowego.

Pamiętajmy również, że po śmierci bliskiej osoby trzeba załatwić znacznie więcej formalności, w których rodziny nie wyręczy już zakład pogrzebowy (bo nie ma takich kompetencji). Są to m.in.: zamknięcie konta w banku, wypowiedzenie umów z dostawcami różnych usług czy opłacenie zaległych rachunków.

Widać zatem, jak bardzo cenna jest pomoc dobrej firmy pogrzebowej, która udzieli wsparcia swoim klientom w załatwieniu wszelkich formalności związanych z organizacją pochówku, jak również uzyskaniem zasiłku pogrzebowego. To ważny argument przemawiający za tym, aby postawić na współpracę z zakładem pogrzebowym w Warszawie świadczącym swoje usługi w sposób kompleksowy.

Oczywiście zapraszamy do skorzystania z oferty firmy pogrzebowej Kalla i do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w dzielnicach Wola i Mokotów, a także w Piasecznie i we wsi Antonów w gminie Piaseczno.