Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Dom pogrzebowy Piaseczno: czym różni się od zakładu pogrzebowego?

Obecnie jest właściwie standardem, że w chwili śmierci bliskiej osoby jej rodzina od razu dzwoni do wcześniej wybranego zakładu pogrzebowego i zleca mu kompleksową obsługę uroczystości pogrzebowej oraz samego pochówku. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, umożliwiające pogrążonej w żałobie rodzinie przeżywanie tragedii w spokoju, bez konieczności samodzielnego załatwiania różnych uciążliwych i czasochłonnych spraw, włącznie z formalnościami. W naszym kraju dość często zamiennie używa się określeń „zakład pogrzebowy”, „firma pogrzebowa” oraz „dom pogrzebowy”. Warto zatem wyjaśnić, że ostatnie z nich ma nieco inne znaczenie. Czy zatem szukając domu pogrzebowego w Piasecznie popełniamy jakiś błąd językowy? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w naszym poradniku.

Czym formalnie jest dom pogrzebowy?

W tradycyjnym rozumieniu tego określenia, dom pogrzebowy jest budynkiem, który pełni funkcję funeralną, ale raczej o charakterze świeckim. Oznacza to, że w domu pogrzebowym odbywa się uroczystość pożegnania zmarłego przed ostatecznym złożeniem ciała lub prochów do grobu. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w naszym kraju – od dawna obserwujemy sukcesywny wzrost liczby pogrzebów świeckich, czyli takich, którym zamiast osoby duchownej przewodniczy Mistrz Ceremonii.

Uroczystość w domu pogrzebowym ma diametralnie inny przebieg od tradycyjnej mszy żałobnej. Nie ma tutaj żadnych elementów religijnych, nikt się nie modli (a przynajmniej nie na głos), nie ma kazania czy śpiewania psalmów żałobnych. Przebieg spotkania w domu pogrzebowym rodzina zmarłego zawsze ustala z firmą pogrzebową oraz zatrudnionym przez nią Mistrzem Ceremonii. Stałym punktem scenariusza jest przemowa, w której Mistrz wspomina zmarłego, opisuje jego życie i dokonania – nierzadko w dość humorystyczny sposób, o ile oczywiście życzy sobie tego rodzina.

Pożegnanie w domu pogrzebowym ma zupełnie inny charakter w porównaniu z uroczystością kościelną. Z reguły atmosfera jest nieco mniej patetyczna, całość przypomina bardziej spotkanie rodziny i znajomych – można to porównać do konsolacji, czyli tzw. stypy następującej po pogrzebie.

W Polsce jest wiele domów pogrzebowych, najczęściej mieszczących się na terenie cmentarzy komunalnych lub w ich bliskim sąsiedztwie. Budynek jest oczywiście w pełni przystosowany do organizacji uroczystości pożegnalnych – najczęściej posiada własne nagłośnienie, odpowiednie oświetlenie, jest wyposażony w wystarczającą liczbę miejsc do siedzenia, można w nim podawać gorące napoje i przystroić go wedle życzenia rodziny zmarłego.

Dom pogrzebowy rozumiany jako zakład pogrzebowy

Wielu osobom może się wydawać, że instytucja domów pogrzebowych jest reliktem czasów słusznie minionych. To jeden z powodów, dla których ten termin wszedł do języka potocznego i jest używany na potrzeby określania firmy zajmującej się świadczeniem usług funeralnych.

Nie jest to może jakiś wielki problem, bo przecież i tak wiadomo, o co chodzi rodzinie, która zgłasza się – jak sama mówi – do domu pogrzebowego w celu wynajęcia go do organizacji pochówku i pogrzebu zmarłej osoby. Warto natomiast wiedzieć, że prawidłowo powinno się tutaj używać określenia „zakład pogrzebowy”, ewentualnie „firma pogrzebowa”.

Jest to o tyle istotne, że może się przecież zdarzyć sytuacja, w której ktoś zacznie szukać np. w Internecie domu pogrzebowego w Piasecznie i nie otrzyma żadnych konkretnych wyników. Stąd też radzimy, aby jednak stosować wyrażenie „zakład pogrzebowy” – jest o wiele precyzyjniejsze.

Zakład pogrzebowy (mylnie nazywany domem pogrzebowym) jest firmą, która kompleksowo świadczy usługi bezpośrednio lub pośrednio związane z uroczystością pogrzebową i pochówkiem. Wynajmuje się ją bez względu na to, czy planujemy pogrzeb wyznaniowy (np. katolicki) czy świecki. Do podstawowych zadań firmy pogrzebowej należy m.in.:

  • Odebranie ciała i przewiezienie go do chłodni;
  • Przygotowanie ciała do uroczystości pogrzebowej (m.in. założenie ubrań, zabiegi kosmetyczne, zakamuflowanie widocznych urazów etc.);
  • Załatwienie wszelkich formalności pogrzebowych w imieniu rodziny;
  • Przygotowanie nekrologów i wykupienie ich publikacji w lokalnej prasie czy na portalach internetowych;
  • Zorganizowanie transportu ciała na miejsce pochówku;
  • Zapewnienie wszelkich usług dodatkowych na życzenie rodziny (np. oprawa muzyczna, fotograficzna dokumentacja pogrzebu);
  • Wynajęcie restauracji na konsolację;
  • Przygotowanie świeckiej uroczystości pożegnalnej (w przypadku pogrzebu bezwyznaniowego);

Podsumowując: nie ma właściwie znaczenia, w jaki sposób określają Państwo firmę świadczącą usługi funeralne. Ważne, aby zaufać profesjonalistom z dużym doświadczeniem. Chcąc wynająć zakład pogrzebowy czy dom pogrzebowy w Piasecznie, zawsze warto w pierwszej kolejności skontaktować się z naszą rodzinną firmą, która działa na rynku od 1990 roku.

Zakład pogrzebowy Kalla gwarantuje Państwu bardzo wysoką jakość obsługi oraz zadbanie o najmniejsze szczegóły związane z organizacją pochówku – tak wyznaniowego, jak i świeckiego. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w dzielnicach Wola i Mokotów, a także w Piasecznie i we wsi Antonów w gminie Piaseczno.

Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.