W Polsce można zorganizować pochówek zmarłej osoby na dwa sposoby: złożyć ciało w trumnie/urnie do grobu lub też poddać je wcześniej kremacji. Wciąż większą popularnością cieszy się to pierwsze rozwiązanie. Warto wiedzieć, że zdecydowana większość mogił w naszym kraju, to groby ziemne, czyli wykopane, a następnie przykryte np. marmurowym nagrobkiem. Obserwujemy jednak rosnące zainteresowanie usługą murowania grobów, którą nasz zakład pogrzebowy świadczy m.in. we wsi Antoninów koło Warszawy. W tym poradniku dokładnie wyjaśniamy, na czym polega murowanie grobów, komu można to rozwiązanie polecić i jakie są jego zalety. Jedno jest pewne: warto wziąć tę opcję pod uwagę, nawet pomimo jednostkowo wyższego kosztu.
Czym różni się grób ziemny od grobu murowanego?
Grób ziemny, jak wspomnieliśmy we wstępnie, jest po prostu dołem wykopanym przez pracowników firmy pogrzebowej, w którym w trakcie pogrzebu składa się trumnę lub urnę, a następnie przysypuje ją ziemią. Zwyczajowo w ciągu kilku tygodni od pogrzebu rodzina funduje zmarłemu docelowy nagrobek wykonany przez zakład kamieniarski, który stanowi zwieńczenie mogiły. Jest to bezapelacyjnie najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju.
Nieco inaczej wygląda to natomiast w przypadku grobów murowanych. Pierwszy etap jest dokładnie taki sam: pracownicy zakładu pogrzebowego wykopują odpowiednio głęboki i szeroki dół. Następnie jednak dół wykopu oraz ściany zostają wymurowane do poziomu gruntu. Wykorzystuje się do tego bloczki betonowe łączone na zaprawę. Po złożeniu trumny lub urny do grobu, mogiła zostaje przykryta płytą żelbetową, nazywaną sklepieniem.
Murowanie grobów, choć nadal nie jest powszechne, stopniowo zyskuje na popularności. Jest to przede wszystkim efekt tego, że mnóstwo rodzin doświadczyło problemu tzw. osiadania grobu, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym – szczególnie, gdy pogrzeb i wykonanie nagrobka nastąpiły w okresie zimowym.
Osiadanie grobu, czyli po prostu delikatne obsuwanie się ziemi w wykopie, skutkuje tym, że piękny i kosztowny nagrobek zaczyna się przechylać i może nawet pęknąć. Naraża to rodzinę na duże straty finansowe, nie wspominając już o fatalnej estetyce oraz groźbie całkowitego zniszczenia mogiły.
Kiedy warto się zdecydować na murowanie grobu?
Murowanie grobu jest specjalną usługą, której wykonanie należy zlecić zakładowi pogrzebowemu odpowiedzialnemu za organizację pochówku. Jest to rozwiązanie godne przynajmniej rozważenia, zwłaszcza w przypadku, gdy:
- Wiemy (np. od księdza czy świeckiego zarządcy cmentarza), że teren nekropolii jest gliniasty, bardzo niestabilny lub podmokły. W takiej sytuacji istnieje bardzo wysokie ryzyko, że grób ziemny nie przetrwa próby czasu i konieczne będzie regularne odnawianie nagrobka lub pogodzenie się z jego sukcesywnym niszczeniem.
- Zależy nam, aby był to grób rodzinny na wiele następnych pokoleń – wówczas rozsądnie jest od razu zainwestować w grób murowany, który daje gwarancję stabilności i trwałości, w praktyce będąc niezniszczalnym i niewrażliwym na np. obsuwanie się ziemi czy inne niekorzystne zjawiska geologiczne.
- Gdy docelowo w grobie ma spocząć kilka osób – będzie się to wiązać z koniecznością kilkakrotnego otwierania grobu, by złożyć w nim kolejne ciało. W takiej sytuacji znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymurowanie grobu, ponieważ podniesienie żelbetowego sklepienia oraz spoczywającego na nim nagrobka w żaden sposób nie zagraża stabilności konstrukcji. Nie ryzykujemy więc, że kolejny pochówek będzie skutkować koniecznością przeprowadzenia renowacji mogiły.
Korzyści finansowe
Wiele osób zainteresowanych naszą usługą murowania grobów we wsi Antoninów pyta nas o koszty takiej operacji. Choć oczywiście jest to rozwiązanie droższe w porównaniu z wykonaniem klasycznego grobu ziemnego (z powodu konieczności zakupu materiałów murarskich oraz większego zakresu prac), to należy zwrócić uwagę na fakt, iż w perspektywie wielu kolejnych lat przyniesie ono rodzinie realne i wcale nie takie małe oszczędności.
Nie wszyscy wiedzą, że murowane groby nie są objęte obowiązkiem uiszczania 20-letniej opłaty za dzierżawienie miejsca. Czyli: inwestując w taką mogiłę dziś, rodzina oszczędza sobie regularnych wydatków w przyszłości. Bez wątpienia jest to zatem opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy dodamy do tego praktycznie zerowe ryzyko zniszczenia nagrobka w wyniku działania sił natury.
Warto wiedzieć
Istnieje również możliwość przekształcenia grobu ziemnego w grób murowany. Można to jednak zrobić dopiero po 20 latach od ostatniego pochówku.
Ponadto trzeba wspomnieć o tym, że groby murowane nie podlegają likwidacji, jak ma to miejsce w przypadku mogił ziemnych. Oznacza to, że nawet jeśli rodzina czy jej potomkowie z jakichkolwiek przyczyn nie przedłużą opłaty za użytkowanie grobu, to zarządca cmentarza i tak nie będzie mógł go zlikwidować. Jest to niebagatelna zaleta grobów murowanych, która właściwie daje gwarancję nienaruszalności mogiły.
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.