Jak wybrać cmentarz, gdy nie mają Państwo wykupionego miejsca?

Jednym z najważniejszych etapów przygotowań do uroczystości pogrzebowej jest wybór miejsca spoczynku bliskiej osoby. Często jest tak, że rodzina dysponuje już własną tzw. kwaterą cmentarną, na przykład rodzinnym grobowcem czy miejscem, które zostało wykupione lata temu i jest już zajmowane przez jedną osobę. Co jednak w sytuacji, gdy takiej kwatery nie mamy, a trzeba szybko podjąć decyzję odnośnie do miejsca pochówku? Jak wybrać cmentarz, by później tego nie żałować? Kalla, renomowana firma pogrzebowa w Warszawie, przygotowała dla Państwa kompleksowy poradnik, w którym podpowiadamy, na co warto tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Podstawowe pytanie brzmi: jaki rodzaj pogrzebu Państwo planują?

Od tego trzeba zacząć, ponieważ wybór cmentarza w głównej mierze zależy od tego, czy planują Państwo zorganizowanie pogrzebu wyznaniowego, czy świeckiego, nazywanego również humanistycznym.

W przypadku pogrzebu wyznaniowego, religijnego, zyskują Państwo możliwość pochowania bliskiej osoby zarówno na cmentarzu komunalnym, jak i parafialnym. Te drugie są zarezerwowane dla osób będących członkami Kościoła katolickiego, natomiast pochówek wymaga oprawy religijnej, musi mu przewodniczyć osoba duchowna.

Jeśli z kolei chcą Państwo zorganizować ceremonię bezwyznaniową, której zamiast księdza przewodniczy Mistrz Ceremonii, to wybór nekropolii mocno się zawęża – wyłącznie do cmentarzy komunalnych. Są one dostępne dla każdego, bez względu na wyznanie czy bezwyznaniowość, przekonania itp. Jedynym warunkiem jest wniesienie wymaganej opłaty cmentarnej oraz ustalenie daty pogrzebu z zarządcą nekropolii.

Wygodny dojazd do cmentarza

Względy logistyczne rzeczywiście stanowią bardzo ważne kryterium wyboru nekropolii. Jeśli wiedzą Państwo, że dany cmentarz jest położony w takim miejscu, iż dojazd do niego może być dla Państwa bardzo kłopotliwy (szczególnie w okresie Dnia Wszystkich Świętych), to lepszym pomysłem może być poszukanie innej nekropolii.

Rada

Warto wybrać taki cmentarz, do którego można łatwo dojechać nie tylko własnym samochodem, ale również komunikacją miejską – przede wszystkim z myślą o osobach starszych, które czasami odwiedzają cmentarze w takich godzinach, kiedy nie mogą liczyć na pomoc zmotoryzowanych członków rodziny.

Wiele osób przy wyborze cmentarza sugeruje się również tym, czy ma na danej nekropolii groby innych bliskich. Jest to rozsądne podejście, zwłaszcza w tych czasach, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i nie zawsze możemy znaleźć chwilę na odwiedzanie kilku nekropolii zlokalizowanych w różnych częściach miasta.

Warto postawić na cmentarz, który jest dobrze zarządzany

Aby się o tym przekonać radzimy udać się na kilka cmentarzy, ale poza okresem Dnia Wszystkich Świętych, na przykład w środku tygodnia czy w niedzielne popołudnie. Takie wizyty pozwolą ocenić, które nekropolie w mieście rzeczywiście są odpowiednio zarządzane.

Będą o tym świadczyć takie elementy, jak:

Nie bez znaczenia są koszty cykliczne

Na koniec, gdy mają już Państwo wstępnie wybraną listę cmentarzy spełniających Państwa oczekiwania, warto pochylić się nad kwestiami finansowymi. Opłaty cmentarne nie są może bardzo wysokie, natomiast trzeba je ponosić cyklicznie, co w dłuższym (wieloletnim) okresie może stanowić spore obciążenie dla budżetu. Warto więc wybrać taki cmentarz, który pod tym względem wypada najkorzystniej.

Jeśli nadal nie wiedzą Państwo, jaki cmentarz ostatecznie wybrać, to zachęcamy do skorzystania z sugestii pracownika naszego zakładu pogrzebowego. Kalla jest jedną z najdłużej działających firm na warszawskim rynku, dzięki czemu utrzymujemy dobre relacje z zarządcami wszystkich nekropolii w stolicy oraz jej bezpośrednim regionie. Wiedząc, jakie są Państwa oczekiwania, możemy wskazać ten cmentarz, który najlepiej się w nie wpisuje.

Kalla świadczy usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów oraz w Warszawie – Wola. Jeśli szukają Państwo profesjonalnej firmy, która kompleksowo zajmie się organizacją pochówku poza stolicą, to zachęcamy do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty na stronie internetowej firmy Kalla, a także do bezpośredniego kontaktu. Do Państwa dyspozycji oddajemy również całodobowe numery telefonów:

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner