Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Konsolacja po pogrzebie w Warszawie – tak czy nie?

Ważnym elementem polskiej tradycji żałobnej jest organizowanie konsolacji, czyli skromnego poczęstunku dla zaproszonych uczestników pogrzebu. W czasach przed pandemią był to wręcz obowiązkowy element uroczystości i dziś zauważamy, że nasi klienci powoli do tego wracają. Pojawia się wiele zapytań o możliwość zajęcia się przez nas organizacją konsolacji po pogrzebie w Warszawie, z czym oczywiście nie ma żadnego problemu. Pytanie brzmi natomiast, czy rzeczywiście taki poczęstunek jest konieczny? Oczywiście nie, jest to wyłącznie kwestia dobrej woli i chęci najbliższej rodziny zmarłego. Postanowiliśmy więc przygotować poradnik, w którym podpowiadamy, jakie argumenty przemawiają za zorganizowaniem konsolacji, a jakie powinny jednak skłonić Państwa do rezygnacji z tej tradycji.

Dlaczego warto zorganizować konsolację?

Podstawowym argumentem przemawiającym za zorganizowaniem konsolacji po pogrzebie w Warszawie czy w dowolnym innym mieście jest hołdowanie tradycji. W naszym kraju po prostu przyjęło się, że bezpośrednio po uroczystości pogrzebowej zapraszamy najbliższą rodzinę czy przyjaciół na skromny poczęstunek.

W tym miejscu warto od razu podkreślić, że konsolacji wcale nie trzeba organizować w restauracji – zwłaszcza, gdy rodzina dysponuje mocno ograniczonym budżetem. Zawsze można ograniczyć liczbę gości do niezbędnego minimum i zaprosić ich po prostu do domu na kawę z ciastem czy skromną kolację, w zależności od tego, o której godzinie odbędzie się pogrzeb.

Kolejnym argumentem za konsolacją jest to, że takie spotkanie stwarza bardzo dobre warunki do tego, aby już z większym spokojem zacząć godzić się ze stratą w towarzystwie kochających osób. Wielu naszych klientów podkreśla, że konsolacja jest dla nich tym momentem w ciągu tego smutnego dnia, kiedy mogą naprawdę szczerze z kimś porozmawiać, a może nawet uśmiechnąć się podczas wspominania zmarłej osoby.

Konsolacja jest również dobrą okazją do spotkania się z dawno niewidzianą rodziną czy znajomymi. Oczywiście okoliczności nie są wymarzone, natomiast w tych zabieganych czasach każda forma zobaczenia się z bliskimi ludźmi może być niezwykle cenna – a już zwłaszcza w tak trudnym momencie życia, kiedy wyjątkowo potrzebujemy wsparcia psychicznego i ciepłego słowa.

Nie zapominajmy również o tym, że konsolacja może być po prostu miłym gestem w stosunku do osób, które przyjechały na pogrzeb z bardzo daleka i jeszcze tego samego dnia chcą wrócić do domu, często pokonując setki kilometrów. Z myślą o nich warto zorganizować skromny poczęstunek, aby mogli odpocząć w komfortowych warunkach i pobyć kilka chwil z bliskimi.

A może jednak nie warto?

Istnieje również kilka istotnych argumentów, które podważają sens organizacji konsolacji po pogrzebie w Warszawie. Zacznijmy od tego najważniejszego, czyli kosztów. Już sama uroczystość pogrzebowa stanowi spore obciążenie dla rodziny, która niejednokrotnie musi naruszyć wieloletnie oszczędności oraz nerwowo czekać na wypłatę zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeśli więc mają Państwo problemy finansowe, to zdecydowanie odradzamy kierowanie się staropolską zasadą „zastaw się, a postaw się”. Nawet jeśli ktoś z rodziny się obrazi, to i tak nie jest to wysoka cena za bezpieczeństwo finansowe i komfort psychiczny.

Argumentem przemawiającym za tym, aby jednak nie organizować konsolacji po pogrzebie w Warszawie jest również to, że taka uroczystość może wywoływać niepotrzebne emocje i przedłużyć bardzo trudny dzień dla mocno przeżywających stratę bliskich. Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby jeszcze po pogrzebie uczestniczyć w poczęstunku, to radzimy po prostu zrezygnować z organizowania konsolacji, udać się do domu i w wąskim kręgu najbliższych oddać się wspomnieniom oraz stopniowemu godzeniu się ze stratą. Będzie to najlepsze rozwiązanie.  

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydują się Państwo na zorganizowanie konsolacji czy też nie, mogą Państwo liczyć na pełne wsparcie pracowników firmy pogrzebowej Kalla z Warszawy. Pomożemy Państwu zarezerwować odpowiedni lokal, podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając menu, ale też zadbamy o to, aby sama uroczystość pogrzebowa była na tyle podniosłym wydarzeniem, że konsolacja nie będzie już konieczna (i nikt się z tego powodu nie obrazi).

Kalla to dom pogrzebowy w Warszawie – Wola oraz Warszawie – Mokotów, który oferuje profesjonalne usługi pogrzebowe od 1990 roku. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami w stolicy:

  • Przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 i Gagarina 23 (dzielnica Mokotów).
  • Przy ulicy Zegadłowicza 1 (dzielnica Wola).

Jako jedna z najbardziej renomowanych firm pogrzebowych w Warszawie gwarantujemy Państwu pełen profesjonalizm już od momentu zaopiekowania się ciałem zmarłego, aż po złożenie trumny lub urny do grobu. Organizujemy zarówno pogrzeby wyznaniowe, jak i świeckie – nie tylko w stolicy. Jeśli są Państwo spoza Warszawy, to zapraszamy do kontaktu z zakładem pogrzebowym w Piasecznie – filią firmy Kalla.