Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

O co należy zadbać po pochowaniu bliskiej osoby?

Organizacja pogrzebu jest bardzo wyczerpująca, jednak przede wszystkim na poziomie psychicznym, ponieważ większość spraw i tak powierza się profesjonalnemu zakładowi. Pochowanie bliskiej osoby wieńczy pierwszy etap godzenia się ze stratą. Teraz przychodzi już czas na żałobę, którą zwyczajowo nosi się przez rok, co jednak jest kwestią indywidualną. Warto natomiast pamiętać, że również już po pogrzebie wciąż mogą istnieć pewne kwestie, o które rodzina powinna zadbać – czy to we własnym zakresie, czy z pomocą wynajętej firmy pogrzebowej.

W kolejnym poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla – renomowanego zakładu świadczącego usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola – podpowiadamy, jakie obowiązki mogą spoczywać na rodzinie już po pochowaniu bliskiej osoby.

Uzyskanie zasiłku pogrzebowego

O zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może wystąpić każda osoba, która poniosła faktyczne koszty organizacji pogrzebu i potrafi to udokumentować. Wystarczy zatem przedstawić fakturę czy rachunek z zakładu pogrzebowego.

Jeśli nie chcą Państwo kłopotać się formalnościami związanymi z wypłatą zasiłku, to istnieje możliwość scedowania tego na zakład pogrzebowy. Wówczas kwota za usługę pogrzebową zostanie obniżona o wartość zasiłku.

Uporządkowanie mogiły

Kilka dni po pogrzebie warto wybrać się na cmentarz, aby uprzątnąć zwiędłe i nieestetyczne kwiaty, które można wyrzucić do cmentarnego kontenera. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy to w wyniku działania niskich temperatur kwiaty momentalnie tracą ładny wygląd i zaczynają szpecić mogiłę.

Zamówienie nagrobka

Bardzo ważnym, a przy tym kosztownym etapem jest wykończenie mogiły bliskiej osoby estetycznym nagrobkiem – najczęściej wykonanym z granitu. Nagrobek dostarczy profesjonalna firma kamieniarska (mogą Państwo skorzystać z naszych rekomendacji). Nie trzeba się z tym jednak spieszyć. Montaż nagrobka powinien nastąpić nie wcześniej niż po kilku lub nawet kilkunastu tygodniach od pogrzebu, aby grunt zdążył się ustabilizować.

Rada

Koszt granitowego nagrobka to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba zapłacić za ewentualny wazon, zdjęcie na płycie nagrobnej czy specjalne zdobienia.

Zamówienie mszy świętej w intencji zmarłej osoby

To oczywiście nie jest żaden obowiązek, natomiast jeśli zmarła osoba była głęboko wierząca, a pogrzeb odbył się w obrządku katolickim, to wskazane jest zamówienie mszy świętej w intencji zbawienia duszy. Wystarczy wybrać się do proboszcza parafii i zarezerwować termin mszy (opłata jest co łaska, natomiast wypada ofiarować przynajmniej 200 złotych).

Msza w intencji zmarłej osoby to w wielu polskich domach bardzo ważne wydarzenie, w którym uczestniczy nie tylko najbliższa rodzina.

Uporządkowanie spraw, które zostawiła po sobie zmarła osoba

Zakres tych spraw jest mocno uzależniony od tego, w jakim wieku była zmarła osoba, czy pozostawała aktywna zawodowo, czy korzystała z różnych usług, które teraz trzeba będzie wypowiedzieć itd.

Warto zacząć od przejrzenia podstawowych dokumentów, które gromadziła zmarła osoba. Być może miała zeszyt, w którym spisywała swoje wydatki i inne zobowiązania finansowe? Przypominamy również, że chcąc wypowiedzieć umowy z różnymi usługodawcami, na przykład operatorem telefonii komórkowej czy bankiem, konieczne będzie przedstawienie dowodu śmierci klienta – wystarczy odpis skrócony aktu zgonu.

Sprawy spadkowe

To bardzo ważny etap porządkowania spraw po zmarłej osobie. Jeśli nie zostawiła ona testamentu, to niestety, ale sytuacja może się nieco skomplikować, ponieważ konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego (dlatego spodziewając się śmierci lub z przezorności warto jeszcze za życia spisać testament i potwierdzić jego treść notarialnie).

Regularne odwiedzanie i pielęgnowanie grobu

Spełnienie tego obowiązku jest oczywiście dość kłopotliwe w sytuacji, gdy bliscy mieszkają w zupełnie innym mieście, często na drugim końcu Polski. Wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej usługi stałej lub okazjonalnej opieki nad grobem, którą świadczą zakłady pogrzebowe.

Za niewielką opłatą pracownik zakładu z ustaloną częstotliwością będzie odwiedzać mogiłę, porządkować ją, myć nagrobek i sprawdzać, czy np. nic nie zginęło lub nie doszło do aktu wandalizmu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą

Jeśli dopiero przymierzają się Państwo do wybrania firmy pogrzebowej w Warszawie, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorstwem Kalla. Jesteśmy jednym z najbardziej renomowanych i najlepiej ocenianych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Od 1990 roku oferujemy profesjonalne usługi pogrzebowe na każdą kieszeń. Dostarczamy niezbędne funeralia, zdejmujemy z barków naszych klientów cały ciężar związany z przygotowaniem godnej uroczystości pożegnalnej.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, w tym z biurem zakładu pogrzebowego Kalla w Piasecznie.