Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Organizacja pogrzebu katolickiego: o tym warto pamiętać

Pogrzeb katolicki to w naszym kraju zdecydowanie najczęstszy wybór. W polskim społeczeństwie wciąż ponad 80% osób deklaruje się jako członkowie Kościoła, dlatego nie dziwi, że większość uroczystości pogrzebowych odbywa się w obrządku religijnym, a dokładnie chrześcijańskim. Jeśli i Państwo planują organizację pogrzebu katolickiego, to zachęcamy do lektury naszego artykułu. Omawiamy w nim kilka podstawowych aspektów, które należy mieć na uwadze.

Kościelny ceremoniał

Organizacja pogrzebu katolickiego wymaga nie tylko uwzględnienia życzeń zmarłej osoby oraz jej rodziny, ale także przestrzegania wytycznych i tradycji Kościoła katolickiego. Decydując się na ceremonię wyznaniową należy zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązuje tutaj szereg odgórnie przyjętych konwenansów.

Rodzina nie ma zatem pełnej swobody w zakresie wyboru m.in. oprawy pogrzebu. Powinna mieć wzgląd na naukę Kościoła, ceremoniarz oraz ustalenia z osobą duchowną, która będzie przewodniczyć uroczystości pogrzebowej.

Kontakt  z parafią

Decydując się na organizację pogrzebu katolickiego należy zacząć od kontaktu z parafią, do której należała zmarła osoba. Biuro parafialne umówi spotkanie z księdzem proboszczem, który przekaże rodzinie szczegółowe informacje na temat dalszych procedur.

Na tym etapie ustala się również datę i godzinę mszy żałobnej.

Wybór firmy pogrzebowej

Organizację pogrzebu katolickiego zwyczajowo powierza się zakładowi pogrzebowemu, który zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę, pełne wsparcie merytoryczne oraz bierze na siebie wszystkie kwestie związane z pochówkiem – od transportu ciała, przez czynności kosmetyczne, aż po dostarczenie kwiatów i oprawę uroczystości.

Warto postawić na doświadczony zakład pogrzebowy, który cieszy się dobrą opinią na lokalnym rynku. Jedną z najlepiej ocenianych firm pogrzebowych w Warszawie jest Kalla, już od 1990 roku świadcząca profesjonalne, kompleksowe usługi pogrzebowe na najwyższym poziomie.

Msza żałobna

Msza żałobna jest centralnym elementem pogrzebu katolickiego. W rozmowie z księdzem, który będzie przewodniczyć uroczystości, należy uzgodnić szczegóły związane z treścią kazania (mającego charakter mowy pogrzebowej), oprawą muzyczną, miejscem ekspozycji trumny lub urny itd.

Dodatkowo warto przekazać księdzu jak najwięcej detali dotyczących zmarłej osoby, co pozwoli mu przygotować adekwatną treść homilii.

Właściwy pochówek

Katolicki pogrzeb zwykle kończy się złożeniem ciała w trumnie do grobu ziemnego, choć coraz częściej jest poprzedzony kremacją. Kościół katolicki nie ma nic przeciwko temu, dlatego jeśli taka była wola zmarłej osoby, to oczywiście warto ją przekazać firmie pogrzebowej, która zajmie się wszystkimi formalnościami.

W przypadku pogrzebu w obrządku katolickim ciało lub prochy zmarłej osoby na miejsce spoczynku odprowadza ksiądz przewodniczący ceremonii. Jego rolą jest poświęcenie mogiły oraz odmówienie modlitwy, a na koniec złożenie kondolencji rodzinie i zgromadzonym gościom.

Podsumowanie

Organizacja pogrzebu katolickiego wymaga od rodziny współpracy z parafią oraz wynajętym zakładem pogrzebowym. Sama ceremonia musi obejmować elementy wymagane przez naukę Kościoła, co z kolei stanowi gwarancję godnego pożegnania zmarłej osoby.

Jeżeli poszukują Państwo renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą zakładu Kalla. Od 1990 roku zapewniamy usługi na najwyższym poziomie, oferując pełną obsługę ceremonii pogrzebowych, zarówno tych odbywających się w tradycji katolickiej, jak i świeckich.

W ramach naszej oferty proponujemy transport zwłok, profesjonalne usługi kosmetyczne, bogaty wybór akcesoriów pogrzebowych, usługi florystyczne, wsparcie w dopełnieniu formalności, a także zapewnienie transportu dla uczestników uroczystości pogrzebowej.

Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wszelkich niezbędnych informacji dotyczących naszej oferty.

Klientom spoza stolicy polecamy skorzystanie z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.