Organizacja świeckiego pogrzebu cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Z jednej strony może to dziwić – w końcu Polska jest państwem katolickim, a wiarę wyznaje około 90% naszego społeczeństwa. Nie możemy natomiast nie zauważać faktu, że coraz więcej osób odchodzi od Kościoła, co jest szczególnie dobrze widoczne wśród ludzi młodych i w średnim wieku. To wyjaśnia, dlaczego na pogrzeb świecki w Warszawie decyduje się dziś tak wielu naszych klientów. Jeśli Państwo również rozważają taką ceremonię, to zapraszamy do lektury poradnika zakładu pogrzebowego Kalla, w którym wyjaśniamy kilka związanych z tym spraw.
Czym różni się pogrzeb świecki od wyznaniowego?
Podstawowa różnica polega oczywiście na tym, że podczas pogrzebu świeckiego nie są obecne żadne symbole religijne. Nie odprawia się również mszy za duszę zmarłego. Zamiast w kościele rodzina i znajomi gromadzą się najczęściej w domu pogrzebowym, rzadziej w domu prywatnym czy lokalu, gdzie organizowana jest skromna uroczystość pożegnalna.
Bardzo ważną kwestią charakteryzującą pogrzeb świecki jest także to, że uroczystości nie przewodniczy osoba duchowna, ale tzw. Mistrz Ceremonii. Jest to osoba mająca doświadczenie w – pisząc brzydko – animowaniu pogrzebów. Odpowiada ona za pilnowanie programu uroczystości, przekazuje głos tym, którzy chcą go zabrać, a przede wszystkim wygłasza mowę pożegnalną, której treść jest konsultowana z rodziną zmarłego.
Pogrzeb świecki jest bardzo zbliżony do uroczystości żałobnych organizowanych w krajach anglosaskich, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Przypomina rodzaj spotkania rodzinnego, podczas którego najważniejsze jest nie celebrowanie samego aktu odejścia, jak ma to miejsce w przypadku pogrzebów wyznaniowych, ale wspominanie zmarłego, pocieszanie się etc. Dopuszczalny jest skromny poczęstunek, gorące napoje, muzyka – najczęściej ta, którą lubił zmarły.
Zasadnicza część pogrzebu świeckiego nie jest natomiast aż tak odmienna w porównaniu z pogrzebem wyznaniowym. Wynika to z faktu, iż polskie prawo wciąż nakazuje grzebanie zmarłych na wyznaczonych do tego cmentarzach. Tutaj oczywiście w grę wchodzi wyłącznie cmentarz komunalny, a nie parafialny.
Ciało lub prochy zmarłego są chowane w grobie/kolumbarium, towarzyszy temu typowa dla uroczystości pogrzebowej żałobna atmosfera. Nie ma natomiast modlitwy, błogosławieństwa i innych elementów charakterystycznych dla uroczystości religijnych.
Zwykle podczas części pochówkowej pogrzebu świeckiego odtwarzana jest ulubiona piosenka zmarłego. Tak naprawdę uroczystość może mieć dowolny charakter, ponieważ nie ograniczają nas tutaj religijne konwenanse. Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że pogrzeb musi przebiegać w sposób godny, nad czym czuwa Mistrz Ceremonii.
Warto wiedzieć
Wszystkie elementy uroczystości pogrzebowej powinny zostać szczegółowo omówione z zakładem pogrzebowym, który będzie odpowiadać za jego organizację.
Zalety pogrzebu świeckiego
Choć wciąż wiele osób, zwłaszcza ze starszego pokolenia, nie wyobraża sobie organizacji pogrzebu świeckiego, to jednak trzeba podkreślić, że ma on liczne zalety. Powinny one przemówić do osób, które jeszcze się wahają, czy np. uszanować wolę zmarłego i rzeczywiście zrezygnować z religijnego ceremoniału.
Jedną z najważniejszych zalet pogrzebów świeckich jest to, że tworzą one przestrzeń do rzeczywistego żegnania zmarłej osoby. Brak elementów religijnych, jak msza i modlitwy, pozwala bardziej skupić się na przeżywaniu tego dnia, wspominaniu zmarłego, pocieszaniu bliskich. Z doświadczenia wiemy również, że pogrzeby świeckie budzą mniej negatywnych emocji, co nie oznacza oczywiście, że przebiegają w luźnej atmosferze.
Ponadto warto wspomnieć o tym, że świecki pogrzeb – wbrew obiegowej opinii – może i powinien mieć bardzo uroczysty charakter. Właśnie dlatego przewodzi mu Mistrz Ceremonii, którego zadaniem jest pilnowanie godnego przebiegu uroczystości. Często jest wręcz tak, że nawet osoby głęboko religijne są zaskoczone tym, w jak podniosłym wydarzeniu wzięły udział. Nikt przecież nie mówi, że podczas pogrzebu świeckiego nie można się pomodlić za duszę zmarłego – to indywidualna sprawa każdego z uczestników.
Zwracamy natomiast uwagę na fakt, iż nie wszystkie zakłady pogrzebowe podejmują się organizacji pochówków świeckich. Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że uroczystość przebiegnie ściśle według Państwa oczekiwań, to zachęcamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy – mamy wieloletnie doświadczenie w organizowaniu pogrzebów świeckich, zapewniając Państwu kompleksową obsługę i przejęcie na siebie wszystkich obowiązków związanych z przygotowaniami do pochówku.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami domu pogrzebowego Kalla Warszawa Mokotów przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 oraz przy ulicy Gagarina 23. Z kolei zakład pogrzebowy Kalla Warszawa Wola zaprasza Państwa do swojego biura przy ulicy Zegadłowicza 1. Nasi pracownicy udzielą Państwu wszelkich informacji oraz wskazówek związanych z organizacją pogrzebu świeckiego.
Skontaktuj się z nami. Jesteśmy do Państwa dyspozycji 24 godzinę na dobę, również we wszystkie dni świąteczne.