Przygotowanie pogrzebu krok po kroku

Organizacja pogrzebu wydaje się być bardzo skomplikowanym, męczącym i obciążającym psychicznie zadaniem. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość osób powierza ten przykry obowiązek profesjonalnemu zakładowi pogrzebowemu. Pomimo tego warto wiedzieć, jakie czynności składają się na przygotowanie pogrzebu, aby z jednej strony móc zachować wpływ na przebieg uroczystości, a z drugiej mieć świadomość tego, czego należy wymagać od firmy pogrzebowej. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku omawiamy poszczególne etapy organizacji pochówku.  

Transport ciała do chłodni

Za ten etap przygotowań do pogrzebu w 100% odpowiada wynajęta firma. Prosimy pamiętać, że to Państwo decydują o tym, który zakład pogrzebowy zajmie się odebraniem ciała z miejsca zgonu i przetransportowaniem go do chłodni – nawet jeśli na miejscu wcześniej pojawią się inne firmy, to nie muszą Państwo korzystać z ich usług.

Uzyskanie odpisu skróconego aktu zgonu

Tę kwestię muszą Państwo załatwić we własnym zakresie, ponieważ odpis skrócony aktu zgonu może uzyskać wyłącznie członek rodziny lub osoba upoważniona. Po dokument należy się zgłosić do miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego i z nim udać się do zakładu pogrzebowego, któremu chcą Państwo powierzyć organizację uroczystości.

Spotkanie z pracownikiem zakładu pogrzebowego

To bardzo ważny moment, od którego w dużej mierze zależy, czy będą Państwo usatysfakcjonowani z przebiegu uroczystości. Podczas rozmowy z pracownikiem zakładu pogrzebowego należy mu przekazać wszystkie swoje oczekiwania w zakresie m.in. oprawy uroczystości pożegnalnej. Dobrym pomysłem będzie wcześniejsze spisanie sobie potrzeb, które mają duże znaczenie dla rodziny lub zostały wyrażone przed śmiercią przez zmarłą osobę.

Wybór funeraliów

Przygotowanie pogrzebu wymaga oczywiście wybrania wszystkich elementów, z którymi kojarzymy uroczystość pożegnalną. Są to: trumna/urna, symbole religijne, szarfy, wieńce i wiązanki oraz wszelkie inne rzeczy, które powinny pojawić się czy to w kościele, czy w domu pogrzebowym w przypadku organizacji pogrzebu świeckiego. W wybraniu odpowiednich funeraliów pomogą Państwu doświadczeni pracownicy firmy pogrzebowej Kalla, dbając o to, aby nie przekroczyli Państwo dostępnego budżetu.

Załatwienie formalności w parafii/na cmentarzu komunalnym/w krematorium

Tutaj mogą Państwo liczyć na wsparcie naszych pracowników, którzy podpowiedzą Państwu, jakich formalności trzeba dopełnić, aby pochować bliską osobę zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Jeśli planują Państwo pogrzeb wyznaniowy, to należy zgłosić się do biura parafialnego i uzgodnić szczegóły uroczystości z księdzem proboszczem.

Profesjonalne przygotowanie ciała

Ten obowiązek w pełni spoczywa na barkach pracowników zakładu pogrzebowego. Państwa zaangażowanie ogranicza się tylko do dostarczenia ubrania dla zmarłej osoby. Jeśli go Państwo nie posiadają, wówczas mogą Państwo zdecydować się na garderobę z naszego zakładu pogrzebowego – dysponujemy ubraniami zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, w bardzo szerokim wyborze rozmiarów oraz fasonów.

Publikacja nekrologów

Nekrologi mają za zadanie poinformować o śmierci oraz dacie i miejscu pogrzebu osoby, które mogły znać zmarłego, przyjaciół lub dalszych krewnych. Zwyczajowo publikuje się je w lokalnej prasie, choć coraz częściej wykorzystujemy do tego portale internetowe.

Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby napisać nekrolog i wykupić miejsca jego publikacji, to pracownicy firmy Kalla mogą Państwa w tym wyręczyć.

Strojenie kościoła/domu pogrzebowego

Swoje oczekiwania w zakresie dekoracji należy przekazać pracownikowi zakładu, o ile oczywiście chcą Państwo skorzystać z usługi strojenia – wiele rodzin woli zrobić to we własnym zakresie, na przykład w porozumieniu z proboszczem.

Rezerwacja lokalu na konsolację

Konsolację coraz rzadziej organizuje się we własnym domu – zwłaszcza, gdy planujemy zaprosić na nią wiele osób. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie lokalu, na przykład restauracji. Zaoszczędzi to Państwu mnóstwo czasu na przygotowania oraz późniejsze sprzątanie, co w momencie przeżywania najtrudniejszego etapu żałoby byłoby bardzo kłopotliwe. Pracownicy firmy Kalla mogą Państwu pomóc w wybraniu i zarezerwowaniu odpowiedniego lokalu na konsolację.

Przygotowanie pogrzebu wymaga doskonałej organizacji i zgrania ze sobą wielu elementów w jednym czasie. To dostateczny argument przemawiający za tym, aby jednak powierzyć większość tych obowiązków profesjonalnej firmie pogrzebowej, co stworzy Państwu przestrzeń do przeżywania żałoby i godzenia się ze stratą – a to bardzo ważne w tym trudnym czasie.

Jeśli oczekują Państwo doskonałej organizacji, pełnego profesjonalizmu oraz zrealizowania wszystkich Państwa oczekiwań związanych z uroczystością pogrzebową, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami domu pogrzebowego Kalla Warszawa-Mokotów przy ulicy Puławskiej 115 lok. 53 oraz przy ulicy Gagarina 23. Biuro naszego zakładu pogrzebowego Warszawa-Wola mieści się przy ulicy Zegadłowicza 1.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner