Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zwyczaje pogrzebowe, z których coraz częściej się rezygnuje

Wiele osób planujących organizację pogrzebu (zwykle z powodu spodziewanej śmierci kogoś bliskiego) zaczyna rozeznawać się w aktualnie obowiązujących trendach. Nie da się ukryć, że współczesne pogrzeby pod wieloma względami różnią się od tych, jakie organizowano jeszcze stosunkowo niedawno. Przede wszystkim można wskazać kilka zwyczajów pogrzebowych, z których dziś się już rezygnuje. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Organizacja pogrzebów pełnych przepychu

Możemy z pełną odpowiedzialnością napisać, że takie pogrzeby są już passe. Coraz rzadziej zdarza się, aby klienci wprost oczekiwali luksusowej oprawy uroczystości pożegnalnej, pełnej blichtru, z najdroższymi funeraliami i udziałem nawet kilkuset osób. Dziś zdecydowanie wygrywa minimalizm, co niekoniecznie ma związek z finansami.

Obecnie większość klientów na pytanie: „jak wyobrażają sobie Państwo pogrzeb bliskiej osoby?”, odpowiada: „ma być skromny”. Jest to jeden z najważniejszych trendów w organizacji współczesnych pogrzebów.

Organizacja pogrzebów w obrządku katolickim

Każda profesjonalna firma pogrzebowa w Warszawie potwierdzi, że sukcesywnie przybywa klientów na pogrzeby świeckie, nazywane również humanistycznymi. Jest to naturalna konsekwencja postępującej laicyzacji społeczeństwa, zwłaszcza w tak dużych, kosmopolitycznych miastach jak Warszawa.

Z drugiej jednak strony regularnie organizujemy pogrzeby humanistyczne na zlecenie klientów, którzy są wierzący, natomiast zdecydowali się na ten rodzaj pochówku z uwagi na np. ostatnią wolę zmarłego czy z przyczyn estetycznych (nie każdemu podoba się kościelna celebra towarzysząca pogrzebowi wyznaniowemu).

Wystawianie ciała na widok publiczny

Od tego zwyczaju odchodzi się już od dobrych kilku lat. Naprawdę rzadko zdarza się, aby klienci życzyli sobie wystawiania ciała w trumnie czy to w kościele, czy w domu pogrzebowym. Po części jest to efekt rosnącego zainteresowania kremacjami, po części natomiast złych skojarzeń, jakie budzi ten niegdyś standardowy element uroczystości pogrzebowej.

Organizacja konsolacji

Konsolacja, czyli tradycyjny poczęstunek dla gości pogrzebu (przede wszystkim najbliższej rodziny i przyjaciół), powoli odchodzi do lamusa. Rodziny rezygnują z tego z powodu oszczędności, ale też nie chcąc przedłużać bardzo trudnego dla siebie dnia. Zauważamy, że jest coraz mniej zapytań o możliwość zorganizowania konsolacji w lokalu przez nasz zakład pogrzebowy. Klienci ewidentnie zaczynają preferować kameralne spotkania w prywatnych domach.

Trąbka, skrzypce

Wielu osobom oba instrumenty jednoznacznie kojarzą się z pogrzebem. Faktem jest, że przez wiele lat niemal każda uroczystość pogrzebowa była wieńczona odegraniem pieśni żałobnej czy to na trąbce, czy na skrzypcach. Ten kulminacyjny moment wywoływał ogromne emocje, przez co nawet największym cynikom zaczynały szklić się oczy.

Dziś coraz mniej klientów dopytuje o tę usługę pogrzebową. Szczególnie młodsze osoby wręcz od razu zaznaczają, że jej sobie nie życzą, najczęściej mając z tym złe wspomnienia. Nie oznacza to natomiast, że współczesne pogrzeby przebiegają w ciszy. Trąbkę i skrzypce zastępują odtwarzane ulubione piosenki zmarłych – to w zasadzie standard w przypadku pogrzebów humanistycznych.

Czuwanie

Ten zwyczaj nadal jest praktykowany przede wszystkim w mniejszych społecznościach wiejskich, natomiast w miastach stanowi już prawdziwą rzadkość. Czuwanie przy ciele zmarłego w domu pogrzebowym czy kaplicy cmentarnej jest mistycznym obrządkiem, na który obecnie mało kto ma czas.

Czuwanie oczywiście nie wchodzi w grę w przypadku pogrzebu świeckiego. Okazuje się jednak, że na popularności zyskują spotkania w gronie najbliższych poprzedzające sam pogrzeb, które najczęściej odbywają się albo w domu zmarłego, albo w domu pogrzebowym.

Podsumowanie

To zupełnie naturalne, że zwyczaje pogrzebowe zmieniają się na przestrzeni lat – podobnie jest z każdą dziedziną naszego życia. Nie należy tego oceniać, zwłaszcza w rozmowie z rodziną, która zdecydowała się na zorganizowanie pogrzebu zgodnie z własnymi przekonaniami, nie oglądając się na konwenanse czy tym bardziej oczekiwania innych.

Jeśli mają Państwo własną wizję pogrzebu bliskiej osoby, to zachęcamy do zlecenia organizacji takiej uroczystości firmie Kalla. Jesteśmy jednym z najbardziej doświadczonych i najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Cieszymy się doskonałą opinią wśród klientów, co jest zasługą naszego profesjonalizmu, empatycznego podejścia, korzystnych cen usług pogrzebowych oraz zwracania uwagi nawet na najdrobniejsze szczegóły.

Zawsze staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami – w tym z naszym zakładem pogrzebowym w Piasecznie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, odpowiemy na wszystkie pytania i – co najważniejsze – zagwarantujemy najwyższą jakość obsługi oraz perfekcyjną organizację uroczystości pogrzebowej.