Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Firma pogrzebowa w Warszawie radzi: jak przygotować grób do Dnia Wszystkich Świętych?

Dzień Wszystkich Świętych (niepoprawnie określany jako „święto zmarłych”), to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Tradycyjnie 1 listopada miliony Polaków ruszają na groby swoich bliskich, często położone kilkaset kilometrów od domu, aby oddać im pamięć, zapalić symboliczny znicz, pomodlić się i pogrążyć w zadumie. W polskiej tradycji ważnym elementem przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych jest pielęgnacja mogiły, która szczególnie w tym dniu powinna prezentować się idealnie.

W kolejnym artykule poradnikowym opracowanym przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, podpowiadamy, jak przygotować grób do Dnia Wszystkich Świętych.

Porządkowanie grobu

W ramach przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych należy przede wszystkim zacząć od oczyszczenia nagrobka z wszelkich zanieczyszczeń, jak liście, gałęzie, kurz czy ptasie odchody. Można użyć do tego miękkiej szmatki, wody i łagodnego detergentu, który z pewnością nie uszkodzi powierzchni nagrobka.

Pod koniec października na większości cmentarzy nadal powinny być czynne punkty czerpania wody. Jeśli jednak panują już niskie temperatury, to wodę należy przywieźć we własnym zakresie, na przykład w plastikowych butelkach. Tutaj osoby starsze powinny skorzystać z pomocy bliskich w zakresie podwiezienia na cmentarz i doniesienia ciężkich butelek na grób.

Jeśli w bezpośrednim otoczeniu grobu rosną krzewy lub drzewa, to warto je przyciąć, oczywiście w porozumieniu z zarządcą nekropolii. Usuwamy również chwasty rosnące wokół mogiły lub przycinamy trawę.

Konserwacja nagrobka

Czyszcząc grób warto zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia czy pęknięcia. Jeśli są to niewielkie defekty, to można je naprawić we własnym zakresie, np. używając specjalnej żywicy. Jeśli jednak nagrobek jest mocno uszkodzony i wymaga profesjonalnej renowacji, to warto skontaktować się z fachowcem (profesjonalnym zakładem kamieniarskim).

Dekorowanie grobu

Obligatoryjnym elementem przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych jest udekorowanie grobu kwiatami. Najczęściej są to chryzantemy, wrzosy czy wrzośce, których tradycyjnie używa się do wykonywania dekoracji nagrobnych.

Nie zapominamy również o zniczach, które są symbolem pamięci i modlitwy za dusze zmarłych. Warto postawić na znicze o dłuższym czasie palenia, aby światło mogło płonąć jak najdłużej, także po Dniu Wszystkich Świętych.

Ciekawym pomysłem może być samodzielne przygotowanie różnego rodzaju dekoracji, wykorzystując do tego np. sztuczne kwiaty, gałązki świerku, wstążki itd. W ten sposób można nadać mogile indywidualnego, mocno osobistego charakteru.

Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy pogrzebowej Kalla

Kalla jeden z najbardziej renomowanych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, który świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w stolicy już od 1990 roku. Cieszymy się dużym zaufaniem ze strony klientów, którzy rekomendują nas swoim znajomym i bliskim – to najlepsze potwierdzenie jakości naszej pracy.

Kalla świadczy również usługę kompleksowej opieki nad grobem, jak i przygotowania mogiły do Dnia Wszystkich Świętych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które z obiektywnych przyczyn nie mogą zająć się tym we własnym zakresie – na przykład z powodu choroby czy znacznej odległości (mieszkanie w innym mieście czy kraju).  

Jeśli są Państwo zainteresowani tą usługą, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu szczegółowych informacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z innymi świadczonymi przez nas usługami pogrzebowymi w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Zapewniamy kompleksową organizację uroczystości pogrzebowej, biorąc na siebie wszystkie obowiązki i tym samym stwarzając rodzinie odpowiednie warunki do przeżywiania żałoby.

Jeśli są Państwo zainteresowani organizacją pogrzebu poza Warszawą, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.