Organizacja pogrzebu jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem, które obecnie powierza się profesjonalnym firmom pogrzebowym w Warszawie czy w dowolnej innej miejscowości, w której ma się odbyć uroczystość. Wciąż zdecydowana większość osób decyduje się na pogrzeb wyznaniowy (katolicki). Dotyczy to także sytuacji, w których rodzina zmarłego nie praktykuje wiary, jest poza Kościołem, natomiast z różnych powodów nie chce rezygnować z wyznaniowego charakteru uroczystości (najczęściej w grę wchodzi chęć uniknięcia konfliktów rodzinnych).
Jeśli nie wiedzą Państwo, jak zorganizować pogrzeb katolicki w Warszawie, to zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego przez ekspertów Kalla – renomowanego zakładu świadczącego usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Oto gotowa instrukcja krok po kroku (pomijamy w niej natomiast kwestie wspólne dla wszystkich rodzajów pogrzebów, czyli m.in. uzyskanie odpisu skróconego aktu zgonu).
Krok 1: spotkanie z księdzem
Chcąc zorganizować pogrzeb katolicki należy oczywiście zadbać o oprawę liturgiczną i obecność osoby duchownej. W tym celu rodzina powinna umówić się na spotkanie z księdzem proboszczem parafii, do której należała zmarła osoba. Można to zrobić przez biuro parafialne w godzinach przyjmowania wiernych.
W rozmowie z księdzem proboszczem należy poprosić o celebrowanie pochówku w obrządku katolickim, z czym nie powinno być większego problemu (nawet jeśli rodzina nie była szczególnie aktywna w praktykowaniu wiary i ksiądz doskonale o tym wie – śmierć jest jednak siłą wyższą i okolicznością łagodzącą w relacjach z Kościołem).
Na tym etapie należy podjąć kilka ważnych decyzji, które omawiamy poniżej:
- Miejsce celebrowania mszy żałobnej – pogrzeb katolicki zawsze poprzedza liturgia. Można ją celebrować zarówno w kościele parafialnym, jak i w kościele przy cmentarzu, na którym ma spocząć zmarła osoba. Trzeba to uzgodnić z księdzem proboszczem, ponieważ może się okazać, że w danym terminie nie będzie on w stanie przewodniczyć mszy poza swoją parafią – wówczas w grę będzie wchodzić zastępstwo wikariusza.
- Zmiana parafii – rodzina zmarłego ma prawo zorganizować pogrzeb w zupełnie innej parafii. Jest to częsta praktyka w sytuacji, gdy zmarły np. mieszkał w Toruniu, ale ma spocząć w Warszawie. Wówczas trudno byłoby sobie wyobrazić, aby msza odbyła się w jednym mieście, a sam pochówek w innym, oddalonym o kilkaset kilometrów. Chcąc pochować bliską osobę poza parafią należy uzyskać na to zgodę proboszcza parafii, do której należał zmarły i oczywiście zadośćuczynić księdzu drobną ofiarą.
Krok 2: miejsce na cmentarzu
Jeśli rodzina zmarłego nie ma wykupionego miejsca na cmentarzu, to na tym etapie musi podjąć decyzję o wyborze konkretnej nekropolii. W przypadku cmentarza parafialnego konieczne jest uzyskanie zgody proboszcza na przeprowadzenie pochówku – wyjątek stanowi sytuacja, w której w danej miejscowości nie ma cmentarza komunalnego (wówczas ksiądz nie może odmówić udzielenia miejsca nawet osobie, która żyła poza Kościołem).
Prosimy pamiętać, że za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić – opłata wynosi średnio 600-800 złotych za 20 lat, a jej ostateczna wysokość zależy m.in. od prestiżu danej nekropolii oraz atrakcyjności kwatery.
Krok 3: mowa pogrzebowa
Treść mowy pogrzebowej należy uzgodnić z księdzem, który ją przygotowuje i wygłosi. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy osoba duchowna nie znała dobrze (lub wcale) zmarłego, nic o nim nie wie, a rodzinie zależy, aby mowa miała charakter osobisty, odwoływała się do życia bliskiej osoby i stanowiła element pocieszający żałobników.
Krok 4: odprowadzenie ciała/prochów na miejsce spoczynku
Przebieg tego etapu uroczystości jest uzależniony od tego, czy msza była celebrowana w kościele przy cmentarzu czy w kościele parafialnym zmarłej osoby. W tym pierwszym przypadku pracownicy zakładu pogrzebowego wyprowadzają trumnę/urnę ze świątyni i przewodniczą konduktowi żałobnemu na miejsce spoczynku. W przeciwnym razie ciało/prochy najpierw są przewożone z kościoła na cmentarz samochodem firmy pogrzebowej, gdzie czekają na uczestników uroczystości.
Zorganizowanie pogrzebu katolickiego w Warszawie może być bardzo czasochłonnym i angażującym procesem, ale nie musi. Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Kalla – jednego z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Od ponad 30 lat zapewniamy naszym klientom profesjonalną, kompleksową obsługę w zakresie organizacji wszelkich uroczystości pogrzebowych – wyznaniowych, świeckich, kremacyjnych i tradycyjnych.
Dzięki naszej pomocy unikną Państwo konieczności osobistego angażowania się we wszystkie aspekty przygotowania uroczystości pogrzebowej. Doradzamy, dostarczamy funeralia i akcesoria pogrzebowe, podpowiadamy najlepsze rozwiązania mieszczące się w budżecie klientów.
Jeśli planują Państwo organizację pogrzebu katolickiego poza Warszawą, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym zakładem pogrzebowym w Piasecznie.